Kopou Bidenovi hrob v zákulisí? Demokraté spěchají s nominací, některým se to nelíbí

Veřejné výzvy k odstoupení amerického prezidenta Joea Bidena od atentátu na republikánského kandidáta Donalda Trumpa sice utichly, podle zjištění CNN ale intenzivně pokračují ty soukromé. Demokraté nominaci Bidena chtějí uspíšit a zveřejnit ji už 21. července. To se ale řadě straníků nelíbí. 

Jedním z lidí, kteří v soukromí apelují na odstoupení Bidena, je průzkumník Demokratické strany Stanley Greenberg. „Biden je na nejlepší cestě volby prohrát – a to způsobem, který hluboce poškodí ostatní demokratické kandidáty,“ prohlásil. Na jeho zjištění reagovali někteří spolupracovníci. „Zničující,“ řekl stroze jeden z nich, který kvůli citlivosti tématu zůstal v anonymitě.

Senátor za New Jersey Cory Booker nehovoří tak jednoznačně. Údajně podpoří „kohokoli, kdo vzejde z volebního sjezdu“. Bidenův status je podle senátora za Rhode Island Sheldona Whitehouse otevřenou otázkou. „Je to projekt, který je stále zvažován mezi vedením Sněmovny reprezentantů, vedením Demokratické strany a prezidentem a jeho týmem, a nemyslím si, že na to zatím existuje odpověď,“ shrnul.

Demokraté jsou k tomu zneklidnění politickým momentem, který Trump má po neúspěšném atentátu. „Vyhraje bez ohledu na to, co se stane, takže teď jde o to: Jak omezit škody? Možná je to tak, že všechny lidi udržíme na lavičce, abychom je mohli nechat kandidovat v roce 2028,“ poznamenal pro Politico anonymně jeden z významných demokratických dárců.

Dopady střelby na předvolební klání vnímají i republikáni. Pensylvánský republikán Dan Meuser o Trumpově vítězství nepochybuje. „Volají mi lidé, kteří říkají 'předtím jsem si nebyl jistý' - podnikatelé, podnikatelky, odboráři. Volají mi a říkají: 'Jsme přesvědčeni, modlíme se za něj. Chceme, aby odvedl skvělou práci,“ vylíčil.

Podle blízkého poradce chce Trump kampaň zklidnit. „Vzhledem k sobotním zkušenostem se snaží nejen sjednotit stranu, ale i národ, a ujistit se, že Američané chápou jeho vizi, kam může země směřovat,“ upřesnil anonymně.

Demokrat Jader Huffman z Kalifornie zdůraznil, že strana musí nechat proběhnout dlouhou debatu o „životaschopnosti“ Bidena. „Snažit se utlumit debatu a protlačit to je mocenská hra nejvyššího řádu. Takový těžkopádný krok se mnoha lidem nebude líbit,“ míní.

Místo toho je ale hlasování o jeho nominaci plánováno už na 21. července. Huffman tak mezi demokraty ve Sněmovně reprezentantů podle New York Times šíří dopis, kde vyzývá, aby strana nominaci odložila. Podle znění dopisu signatáři „sdílejí vážné obavy ohledně plánů na uspořádání virtuálního jmenovacího hlasování již 21. července“.

Související

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

Více souvisejících

Joe Biden Demokratická strana (USA) Volby USA USA (Spojené státy americké) Republikánská strana (USA) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy