Korčok ovládl první kolo voleb slovenského prezidenta. Ve druhém kole podle očekávání vyzve Pellegriniho

Slováci za sebou mají pernou volební noc. Ve 22:30 byly uzavřeny volební místnosti a komisaři začali sčítat hlasy. Voliči poslali do druhého kola prezidentské volby bývalého ministra zahraničí Ivana Korčoka a současného předsedu parlamentu Petera Pellegriniho. Volby ovládl Korčok s více než pětiprocentním náskokem. Volební účast nedosáhla ani 52 procent. 

Korčok volby poměrně jednoznačně ovládl se ziskem přes 42 %, Peter Pellegrini zaostal o více než pět procent.

Průzkum agentury Median SK zveřejněný těsně po volbách tak nebyl úplně přesný. Sice předpokládal vítězství Korčoka, ale pouze o pár desetin procenta a se ziskem 34,9 %. Výrazně přecenil například Štefana Harabína, který celkově získal pouze necelých 12 % hlasů. 

Pellegrini po sečtení 97 procent hlasů vystoupil na tiskové konferenci. Tedy ve chvíli, kdy bylo jisté, že skončí na druhém místě. Děkoval podporovatelům za to, že jej posunuli do druhého kola. „Z devíti kandidátů různého ideologického zaměření bylo dostat se do druhého kola základním cílem,“ uvedl. „Gratuluji Ivanu Korčokovi, že se také dostal do druhého kola. Výsledky ale ukázaly, že Slovensko chce prezidenta, který nebude zemi tahat do války,“ dodal. 

Přiblížil, že nechce, aby byl prezident hned v konfliktu s vládou a očekává slušný souboj ve druhém kole. „Nevím, jestli jsem za dnešní večer řekl jméno svého protikandidáta. On ho řekl asi desetkrát,“ doplnil Pellegrini. 

Asi o deset minut později odstartoval tiskovou konferenci také vítězný Ivan Korčok. Poděkoval nejen všem voličům, ale také politickým stranám, které mu vyjádřily podporu. „Ve druhém kole musíme udělat víc, abychom oslovili voliče v celém spektru,“ naznačil. 

Před druhým kolem chce hovořit k desítkám tisícům voličů vládní koalice, kteří nesouhlasí se současnými kroky kabinetu Roberta Fica. „Nesouhlasí s tím ani voliči vládní koalice. Nesouhlasí ani s tím, kam současná vláda Slovensko tahá. Jak urážíme naše sousedy a pálíme mosty před našimi nejbližšími v Česku a Polsku,“ dodal.

Další slova na tiskové konferenci směřoval hlavně ke kritice vlády a Pellegriniho. „Pellegrini proti tomu, s čím se nedokáže ztotožnit, neumí dělat vůbec nic. Pro něj je podstatná funkce, o kterou se uchází,“ kritizoval svého protivníka do druhého kola voleb. „Někteří politici nabíhají Rusku a podvolují se mu,“ poznamenal.

Zdůraznil také, že je nutné všímat si mladých lidí odcházejících do zahraničí. „Slovensko potřebuje spolupráci. Spolupráci, na kterou jsem připravený i s touto vládou,“ řekl. 

Výsledek prvního kola voleb okomentovala na Facebooku rovněž současná prezidentka Zuzana Čaputová, jejíž mandát končí v červnu. „Na osudu Slovenska nám záleží. Ukázalo se, že nám naše budoucnost není lhostejná. Chci proto poděkovat občanům za účast ve volbách a jejich pokojný průběh. Gratuluji vítězi a blahopřeji oběma postupujícím do druhého kola. Velmi si přeji, aby byla kampaň před dalším kolem férová, korektní a kultivovaná,“ shrnula. 

Lídr strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka již během sčítání hlasů zdůrazňoval, že Pellegrini pouze přikyvuje tomu, co premiér Robert Fico říká. Obvinil ho ze zhoršování vztahů s Českou republikou a podpory ruského prezidenta Vladimira Putina, který už tři roky vede válku proti Ukrajině.

Rychlé a dramatické sčítání

Zhruba čtyřicet minut před půlnocí po sečtení 64 % hlasů už bylo prakticky jasné, kdo do druhého kola postoupí. Peter Pellegrini měl přes 40 % hlasů, Ivan Korčok jeho výrazný náskok ze začátku sčítání postupně dotahoval. Štefan Harabín zaostával s 12,5 %. 

Jen o deset minut později už činil Pellegriniho náskok pouze necelá dvě procenta. Zisky ostatních kandidátů setrvale klesaly. Volební komisaři po celé zemi do 23:30 stihli sečíst bezmála 77 procent hlasů. 

Po aktualizaci dat z 23:40 již bylo sečteno 85,61 % hlasů a Korčok se dostal do vedení o dvě desetiny s 39,28 %. Už bylo jisté, že právě Pellegrini a Korčok do druhého kola půjdou proti sobě. O dalších deset minut později Korčok překonal 40 % hlasů a Pellegriniho za sebou nechával téměř o dvě procenta. O půlnoci Korčok vedl již o téměř 3,5 % se ziskem 41,19 hlasů. 

V prvním kole prezidentských voleb mohlo podle odhadů slovenských statistiků volit více než 4,3 milionu lidí. Hlasovací místnosti se definitivně uzavřely s půlhodinovým zpožděním oproti plánu. Dvakrát se totiž prodlužovalo volební moratorium až do 22:30. Příčinou byl kolaps člena volební komise v Senici a pozdní otevření volební místnosti v obci Norovce v okrese Topoľčany.

Hlas odevzdali oba hlavní favorité i končící prezidentka Čaputová, přičemž všichni tři politici apelovali zejména na vysokou volební účast. Čaputová podotkla, že ať už se prezidentem stane kdokoliv, bude potřebovat silný mandát od občanů.

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Ivan Korčok Peter Pellegrini Štefan Harabin volby na Slovensku Slovensko Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 8 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 8 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 10 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 13 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy