Kreml: Putin jadernými zbraněmi nestraší. USA vytrhly jeho slova z kontextu

Vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina o jaderných zbraních nepředstavují hrozbu jejich použití. Uvedl to ve čtvrtek Kreml, který zároveň obvinil Spojené státy, že Putinova slova záměrně vytrhla z kontextu.

Putin prohlásil, že Rusko je připraveno použít jaderné zbraně v případě ohrožení své státnosti, svrchovanosti či nezávislosti. "Z vojensko-technické stránky jsme samozřejmě připraveni," řekl Putin pro ruská média. USA si podle jeho slov uvědomují, že nasazení amerických vojáků na ruském území či na Ukrajině by Rusko považovalo za intervenci.

Kremlský mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že Putin pouze odpověděl na novinářské otázky na toto téma a zopakoval již dobře známé okolnosti, za kterých by Rusko teoreticky bylo nuceno použít jaderné zbraně.

"Bylo to něco záměrně vytrženo z kontextu. Putin v tomto rozhovoru nevyhrožoval použitím jaderných zbraní. Prezident mluvil o důvodech, které mohou způsobit nutnost použití jaderných zbraní," reagoval mluvčí na stanovisko Bílého domu.

Ruský prezident ve stejném rozhovoru řekl, že myšlenka použití taktických jaderných zbraní na Ukrajině mu nikdy nepřišla na mysl, zdůraznil Peskov. Západ podle jeho slov tato slova záměrně přehlédl. "Jde o záměrné překrucování kontextu a neochotu poslouchat prezidenta Putina," uzavřel.

Bílý dům přitom ve středu prohlásil, že nejsou žádné náznaky, že by se Moskva připravovala použít jadernou zbraň na Ukrajině. 

"Nevidíme žádné důvody upravit rozmístění našeho vlastního jaderného arzenálu a ani žádné náznaky, že Rusko se připravuje použít jadernou zbraň na Ukrajině," odpověděla v prezidentském speciálu Air Force One novinářům tisková tajemnice Bílého domu Karině Jean-Pierrová.

Americký představitel, který si přál zůstat v anonymitě, již dříve podle AFP řekl, že USA nezaznamenaly žádné náznaky týkající se použití jaderných zbraní na Ukrajině. Podle jeho slov se zdá, že Putin chtěl připomenout znění ruské jaderné doktríny, která hovoří o tom, za jakých okolností může Moskva použít jaderný arzenál.

Putin oznámil, že Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem. V rozhovoru s agenturou RIA Novosti a televizí Rossija-1 označil případný vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance za "bezvýznamný krok".

Helsinky a Stockholm se rozhodly pro vstup do NATO kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Putin dále prohlásil, že Rusko je připraveno na jadernou válku z vojensko-technologického hlediska.

"Vojáci jsme tam (na finské hranici) dosud neměli, ale nyní tam budou. Ani ničící systémy tam doposud nebyly, ale nyní se tam objeví," uvedl Putin. Dodal, že z hlediska ochrany vlastních národních zájmů je případný vstup Finska a Švédska do NATO zcela bezvýznamný.

Finsko, které bylo po desítky let neutrální, se stalo 31. členem NATO loni v dubnu, zatímco Švédsko se k alianci připojilo letos v březnu. Oba státy, stejně jako jejich spojenci, věří, že členství v NATO přispěje k jejich vlastní bezpečnosti a bezpečnosti celé aliance.

Putin také zdůraznil, že Rusko je vojensky připraveno na jaderný konflikt a v případě ohrožení jeho existence je ochotno použít jaderné zbraně. Jaderná válka ale podle něj není nevyhnutelná. Zatím nebyla potřeba použít jaderné zbraně v ukrajinském konfliktu.

Putin také varoval, že pokud by Spojené státy provedly jaderné testy, mohlo by Rusko učinit totéž. Současně vzkázal USA, že pokud by američtí vojáci vstoupili na Ukrajinu, bude k nim Rusko přistupovat jako k intervenčním silám.

V rozhovoru rovněž uvedl, že Rusko je připravené jednat o Ukrajině, ale pouze na základě reálných podmínek.

Putin a další ruští představitelé opakovaně hovoří o možnosti použití jaderných zbraní v souvislosti s válkou, kterou Rusko rozpoutalo před více než dvěma lety. Krátce po invazi na Ukrajinu nařídil Putin uvést ruské jaderné síly do vysoké pohotovosti.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Jaderné zbraně Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy