Německo se zmítá v politické krizi. Vláda se rozpadá, země míří k předčasným volbám

Německý kancléř Olaf Scholz ve středu oznámil, že odvolal ministra financí Christiana Lindnera, předsedu koaliční Svobodné demokratické strany (FDP). Tento krok přišel v době, kdy mezi koaličními partnery panují hluboké rozpory ohledně hospodářské politiky. Scholz uvedl, že rozhodnutí bylo nezbytné, aby se zabránilo dalšímu poškození země. Odvolání ministra následovalo po zveřejnění Lindnerova programového dokumentu, který požadoval zásadní změnu ekonomické orientace vlády.

Scholz obvinil Lindnera z toho, že se místo hledání kompromisů ve prospěch občanů soustředil pouze na zájmy své vlastní politické skupiny. Podle kancléře to znemožnilo efektivní spolupráci. Scholz navíc v reakci na rostoucí napětí v koalici oznámil, že 15. ledna 2025 svolá hlasování o důvěře své vládě, přičemž připustil možnost předčasných voleb, které by se mohly uskutečnit do března 2025.

K odvolání ministra financí došlo právě v momentě, kdy se ukázaly rozdíly mezi koaličními stranami, přičemž dokument, který Lindner předložil minulý týden, se stal příčinou politického napětí, uvedl server CNN.

Dokument, který byl podle Lindnera původně určen pouze pro interní potřebu, požadoval zásadní změnu směru německé hospodářské politiky a varoval před neudržitelným pokračováním současné vlády. Lindner ve svém plánu navrhoval konkrétní kroky k oživení ekonomiky, včetně změn v daňové politice a úsporách ve veřejných výdajích, což Scholzovi a Zeleným nevyhovovalo.

Ještě před tímto rozhodnutím Lindner navrhl jako řešení politické krize předčasné volby, což Scholz rozhodně odmítl. Tento krok ukázal na hlubší rozdělení uvnitř koalice, která čelí problémům nejen v oblasti hospodářské politiky, ale i v otázkách energetické politiky a správy veřejných financí.

Scholzovo odvolání Lindnera tedy není pouze politickým aktem, ale i signálem pro veřejnost a politické soupeře, že německá vláda může vstoupit do velmi komplikované fáze, kdy se bude rozhodovat o budoucnosti koalice. Opozice již začala kritizovat nejen samotný krok, ale i způsob, jakým kancléř řeší tuto vnitřní krizi. Někteří odborníci tvrdí, že tento krok může vést k dalšímu oslabování vlády a k rozdělení mezi koaličními partnery.

Pokud by skutečně došlo k předčasným volbám, mohlo by to zásadně změnit politickou mapu Německa. Není jasné, jak by tento krok ovlivnil popularitu jednotlivých politických stran a zda by koalice, která by vznikla po těchto volbách, byla stabilní. Na rozhodnutí o důvěře a případné volební možnosti tak bude i nadále upřena velká pozornost.

Tato politická krize však přichází v těžkém období pro Německo, které čelí výzvám v oblasti ekonomiky, energetiky a zahraniční politiky. Rozhodnutí kancléře Scholze a budoucnost koalice tak budou zásadní pro další směřování země v příštích měsících a letech.

Koalice, kterou tvoří sociální demokraté (SPD), liberální FDP a Zelení, se po několika měsících napětí dostala na pokraj rozpadu, uvedl Deutsche Welle.

K rozpadu koalice přispělo několik faktorů, ale klíčovým momentem bylo rozhodnutí Spolkového ústavního soudu z 15. listopadu 2023, který prohlásil část vládní rozpočtové politiky za protiústavní.

Soud zrušil plán na přerozdělení prostředků z fondu na zmírnění následků pandemie COVID-19, což vedlo k rozpočtovému výpadku ve výši 60 miliard eur. Tento krok odhalil hluboké neshody uvnitř vlády a vystavil koalici problémům, které se už nedaly překonat.

Koalice začala mít problémy již od svého vzniku, kdy bylo jasné, že základní politické hodnoty SPD, Zelených a FDP nejsou kompatibilní. Zatímco SPD a Zelení zastávají centristické levicové názory a prosazují silný stát s vysokými výdaji na sociální politiku a ochranu klimatu, FDP je ekonomicky liberální strana, která volá po úsporné politice a minimalizaci státního zásahu.

K prvním vážným konfliktům došlo již po několika měsících vládnutí. Když Lindner navrhl daňové úlevy pro řidiče jako odpověď na rostoucí ceny pohonných hmot, Zelení tento krok kategoricky odmítli. Následně se začaly prohlubovat neshody ohledně dalších legislativních opatření, jako jsou změny v sociálních dávkách nebo energetické politice, což vedlo k neustálým konfliktům mezi stranami.

Ve chvíli, kdy Lindner navrhl předčasné volby, Scholz tento návrh odmítl a rozhodl se ho odvolat. Politická situace v zemi se tím ještě více zkomplikovala, když Lindner začal veřejně kritizovat koaliční politiku a její ekonomické plány. Jeho krok byl vnímán jako provokace, která vedla k otevřeným neshodám nejen mezi ním a kancléřem, ale i mezi jednotlivými koaličními stranami.

Související

Více souvisejících

Německo Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika

Druhým dnem ve středu pokračuje zásah hasičů u požáru bývalých kasáren v Bruntále. Počet zasahujících jednotek byl výrazně zredukován z původních 28 na 5 jednotek. Hasiči rozebírají zřícenou konstrukci a likvidují skrytá ohniska. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy