Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

V pravidelném týdenním rozhovoru pro maďarský státní rozhlas Orbán zmínil, že Německo se za posledních deset let změnilo k nepoznání. Tvrdil, že "stovky tisíc" migrantů získaly občanství velmi rychle. "Když porovnám současné Německo s tím před deseti lety, není to už to samé. Už to tak nevoní," řekl Orbán.

Dodal, že Německo bývalo příkladem pro své "tvrdě pracující lidi" a "pořádek", ale podle něj to již neplatí. "Nyní je to pestrý, změněný multikulturní svět, kde migranti už nejsou jen hosty," prohlásil.

Minulý rok Německo obdrželo 334 000 žádostí o azyl, více než jakákoli jiná země EU. V roce 2023 dosáhl počet žádostí v 27-členném bloku sedmiletého maxima. Německo za poslední dva roky přijalo téměř milion uprchlíků, kteří uprchli před konflikty, pronásledováním nebo chudobou.

Začátkem tohoto měsíce Evropský soudní dvůr (SDEU) se sídlem v Lucemburku nařídil Maďarsku zaplatit pokutu ve výši 200 milionů eur a další jeden milion eur za každý den prodlení za nedodržení rozsudku. V prosinci 2020 SDEU rozhodl, že Maďarsko nedodrželo právní předpisy EU, zejména v oblasti azylových zákonů a nezákonných deportací migrantů.

Podle SDEU maďarský postoj představuje významnou hrozbu pro jednotu práva EU. Maďarsko přenáší odpovědnost na ostatní členské státy, čímž porušuje zásadu solidarity a spravedlivého rozdělení povinností mezi zeměmi Unie, uvedl soud.

Maďarsko samo čelí nedostatku pracovních sil kvůli klesajícímu počtu obyvatel. Za poslední čtyři roky se počet pracovníků ze zemí mimo EU v Maďarsku zdvojnásobil, vzrostl z 35 000 na začátku roku 2019 na 78 000 v březnu 2024, především z Asie.

Maďarsko od 1. července převezme šestiměsíční rotující předsednictví v Radě Evropské unie. Orbán, který je u moci od roku 2010, je v současnosti nejdéle sloužícím lídrem v rámci EU a prosazuje tvrdý postoj své země k migraci, přičemž tvrdí, že v Maďarsku "zachoval... ostrov míru". 

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy