Nizozemsko staletí umožňovalo a podněcovalo otroctví a profitovalo z něj, přiznal Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte se dnes oficiálně omluvil za roli své země v obchodu s otroky a otroctví, které označil za zločin proti lidskosti. Rutte přednesl svůj dvacetiminutový omluvný projev v Národním archivu navzdory návrhu části veřejnosti, aby oficiální omluvu přednesl až příští rok 1. července u příležitosti 160 let od zákazu otroctví v zemi, píše agentura AP.

"Z lidí se stalo zboží. Lidská důstojnost byla pošlapána strašným způsobem. Omlouvám se za to," řekl Rutte nejprve v nizozemštině. Omluvu poté zopakoval také anglicky a v jazycích Surinamu a karibské části království, uvedl server stanice nizozemské veřejnoprávní stanice NOS.

"Nizozemský stát a jeho představitelé po staletí umožňovali a podněcovali otroctví a profitovali z něj," citovala z projevu agentura Reuters. "Je pravda, že nikdo, kdo dnes žije, nenese osobní vinu za otroctví... (nicméně) nizozemský stát nese odpovědnost za nesmírné utrpení, které bylo způsobeno těm, kteří byli zotročeni, a jejich potomkům," dodal Rutte.

Způsob omluvy kritizoval Roy Kaikusi Groenberg z nizozemské afro-surinamské Nadace cti a obnovy. Haag podle něj vyslovil svou omluvu, ale způsob přednesu působí jako "neokoloniální chrlení". Omluva ani její načasování totiž nebyla konzultována s představiteli bývalých nizozemských kolonií, což připustil jako nešetrné i sám Rutte, píše Reuters.

Nizozemsko hrálo důležitou roli v celosvětovém obchodě s otroky od 17. století až do zrušení otroctví v 2. polovině 19. století. S blížícím se výročím zrušení otroctví v příštím roce se například ze Surinamu ozývá stále silnější volání po odškodnění potomků zotročených lidí. Haag rok 2023 považuje za 160. výročí zrušení otroctví, to ale v praxi mnohde trvalo ještě deset let, a aktivisté tak hovoří o 150. výročí.

Nizozemská východoindická společnost provozovala lodě, s jejichž pomocí bylo podle odhadů za staletí odvezeno do otroctví na 600.000 lidí. Zotročení lidé byli násilím nuceni k práci v drsných a nelidských podmínkách na plantážích v zámořských nizozemských koloniích v Karibiku a Jižní Americe.

Související

Mark Rutte

Mark Rutte oznámil, že definitivně končí v politice

Nejdéle sloužící nizozemský premiér Mark Rutte po pádu vlády definitivně končí s politickou kariérou. Podle serveru De Telegraaf to oznámil dnes na jednání parlamentu s tím, že se v nadcházejících volbách už nebude ucházet o opětovné zvolení. Končí také jako lídr Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD).

Více souvisejících

Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Nizozemí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy