Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

Orbán v rozhovoru pro maďarská veřejnoprávní média zmínil, že diskuse byla zaměřena na evropské záležitosti a bilaterální vztahy mezi Německem a Maďarskem.

Obchod mezi těmito dvěma zeměmi dosáhl loni rekordní výše, přesahující 70 miliard eur, přičemž čtvrtina maďarského exportu směřovala do Německa. Německé firmy zaměstnávají v Maďarsku 250.000 až 300.000 lidí, převážně v automobilovém průmyslu, uvedl maďarský premiér.

Orbán uvedl, že se se Scholzem shodli na tom, že automobilový průmysl prochází "generační výměnou". "Je velmi důležité, aby Maďarsko bylo součástí německé technologické transformace," doplnil.

Orbán zdůraznil, že Maďarsko je jednou ze tří zemí na světě, kde působí všechny tři velké německé automobilky. "Maďarsko má zvláštní význam pro německý průmysl a očekáváme, že nám to přinese pracovní místa, hospodářský růst a daňové příjmy," uvedl Orbán. "To je páteří německo-maďarských vztahů," dodal.

Orbán zdůraznil, že EU musí zvýšit svou konkurenceschopnost a Maďarsko je připraveno připravit plán na její zlepšení. V této souvislosti probíhají jednání s dalšími členskými státy. Orbán uvedl, že Evropa by se měla zaměřit na rozšiřování ekonomických vazeb a posilování globálních vztahů, místo aby se izolovala a reagovala na globální změny ze strachu.

Orbán také uvedl, že na setkání se Scholzem si vyjasnili, že konflikty mezi Maďarskem a lídrem Evropské lidové strany (EPP) Manfredem Weberem nejsou konflikty mezi Maďarskem a Německem, ale spíše mezi Bruselem a Maďarskem. Tyto konflikty neovlivnily spolupráci mezi Maďarskem a Německem.

"Manfred Weber je hungarofobní člověk, který nenávidí Maďary," řekl Orbán a dodal, že Weber obvinil Maďary ze svého nezvolení předsedou Evropské komise. Weber je "jedním z našich nejstarších oponentů, [jedním z našich nejstarších] nepřátel v evropské politice," řekl Orbán.

Zlepšení demografické situace v Evropě je jedním z hlavních cílů nadcházejícího maďarského předsednictví v EU, uvedl Orbán. Dodal, že by chtěl, aby si vlády mohly navzájem pomáhat při zvyšování podpory rodiny.

"Mezi tématy určitě bude migrace a vynaložíme maximální úsilí, aby Evropa nadále patřila Evropanům," řekl. 

V pravidelném týdenním rozhovoru pro maďarský státní rozhlas přitom Orbán zmínil, že Německo se za posledních deset let změnilo k nepoznání. Tvrdil, že "stovky tisíc" migrantů získaly občanství velmi rychle. "Když porovnám současné Německo s tím před deseti lety, není to už to samé. Už to tak nevoní," řekl Orbán.

Dodal, že Německo bývalo příkladem pro své "tvrdě pracující lidi" a "pořádek", ale podle něj to již neplatí. "Nyní je to pestrý, změněný multikulturní svět, kde migranti už nejsou jen hosty," prohlásil.

Minulý rok Německo obdrželo 334 000 žádostí o azyl, více než jakákoli jiná země EU. V roce 2023 dosáhl počet žádostí v 27-členném bloku sedmiletého maxima. Německo za poslední dva roky přijalo téměř milion uprchlíků, kteří uprchli před konflikty, pronásledováním nebo chudobou.

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Německo

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

včera

včera

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

včera

včera

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy