Plánovaný zákon měl zbavit Trumpa zákonné ochrany. Tajná služba mu zachránila život, přesto čelí kritice

Republikánskému kandidátovi na prezidenta Donaldu Trumpovi při pokusu o atentát zachránila život mimo jiné rychlá reakce pracovníků Tajné služby Spojených států. Také ta ale nyní čelí kritice, protože střelec úspěšně trefil ze vzdálenosti asi 130 metrů.

Příslušníci Tajné služby bezprostředně reagovali na palbu útočníka, který byl během několika vteřin od zahájení své střelby zabit. Teprve dvacetiletý střelec Thomas M. Crooks na volebním mítinku v pensylvánském Butleru zasáhl republikánského kandidáta a zabil jednoho muže, další dva zranil.

Prestižní server Politico ale zdůraznil, že pokus o atentát „představuje zjevné selhání Tajné služby“. „Nechala bývalého prezidenta napospas střelbě při porušení bezpečnostních pravidel,“ uvádí Politico.

Služba je terčem kritiky, protože střelec zasáhnul pódium ze vzdálenosti zhruba 130 metrů. „Osoby odpovědné za plánování, schvalování a realizaci tohoto zjevně nedostatečného bezpečnostního plánu musí vypovídat před Kongresem a nést odpovědnost,“ sdělil demokrat Ruben Gallego, který nyní jako bývalý člen námořní pěchoty působí v Senátu za stát Arizona.

Atentátník sice byl zastřelen členem Tajné služby, ale až poté, co jednu osobu zabil. „Na bývalého prezidenta neměla být nikdy jasná viditelnost. Naučil mě to výcvik u námořní pěchoty,“ upozornil Gallego.

Trump mohl ochranu Tajnou službou ztratit

Trump ale ochranu nemusí mít dlouho zaručenou. Tajná služba USA má povinnost chránit prezidenta doživotně, tedy i po ukončení jeho funkce. Ve svém komentáři pro Wall Street Journal David McCormick ale připomněl dříve vznikající legislativu, která měla zbavit Trumpa této ochrany, pokud by šel do vězení.

Podle serveru New York Post návrh představil kongresman z řad demokratů Bennie Thompson z Mississippi. „Současný zákon bohužel nepočítá s tím, jak by ochrana Tajné služby ovlivnila odsouzení chráněné osoby k trestu odnětí svobody za trestný čin – a to i bývalého prezidenta,“ vysvětlil americký zákonodárce.

Zdůraznil, že vůbec nutnost psaní takového zákona je „politováníhodná“. Podle serveru Washington Examiner měl zákon znamenat, že „ochrana Tajné služby zanikne pro jakoukoli osobu po vynesení rozsudku za federální nebo státní trestný čin, který je potrestán odnětím svobody v délce nejméně jednoho roku“.

„Osoby odsouzené za trestné činy a odsouzené k trestu odnětí svobody by způsobily potenciální konfliktní linie pravomocí ve věznicích. Umožnil by soudcům zvažovat odsouzení osob, aniž by museli zohledňovat logistické problémy odsouzených s ochranou tajných služeb,“ znělo z informačního listu návrhu zákona DISGRACED Former Protectees Act.

Trump v současnosti čelí obviněním z celkem 91 trestných činů. „Je nepravděpodobné, že by Thompsonův návrh zákona prošel Sněmovnou reprezentantů, kde mají republikáni těsnou většinu,“ napsal server Insider.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 12 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 13 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť

Příští víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz panovat typicky jarní počasí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy