Putin dává Africe nechtěné dary. Lídři požadují konec války a obnovení dohody, Moskva nevyhoví

Afričtí lídři odjíždějí ze summitu s dary a sliby, o které zřejmě příliš nestojí. Nejchudší země světa jsou závislé na fungování vývozu přes Černé moře a vyžadují obnovení obilné dohody, kterou Ruskou v půli července zrušilo. Vyzývají také k jednání o míru, což Moskva odmítá kvůli ofenzivním akcím ukrajinských sil na frontě. 

Afričané, stejně jako ostatní světoví lídři, neuspěli s výzvami ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby s Kyjevem jednal o míru. Na tiskové konferenci po summitu Rusko-Afrika šéf Kremlu prohlásil, že nemůže dojít k příměří, dokud jsou ukrajinské síly v ofenzívě. Na nový vývoj upozornil server Politico

„Africké a čínské mírové iniciativy by mohly sloužit jako základ pro ukončení války na Ukrajině, ale v současné době není možné je realizovat,“ uvedl ruský lídr. „Ukrajinská armáda je v ofenzívě, útočí, provádí rozsáhlou útočnou operaci. Nemůžeme zastavit palbu, když jsme pod útokem,“ dodal.

Zdůraznil, že Moskva mírová jednání neodmítla. „Aby tento proces mohl začít, musí existovat shoda na obou stranách,“ podotkl Putin. 

Na summitu mezi africkými a ruskými představiteli vystoupil například čadský ministr zahraničí Moussa Faki Mahamat. „Tato válka musí skončit. A může skončit pouze na základě spravedlnosti a rozumu,“ připomněl. 

Čad je velice chudá a řídce obydlená země. Na území o rozloze zhruba šestnácti Českých republik žije zhruba šestnáct milionů lidí hovořících více než stovkou jazyků. Zrušení černomořské obilné dohody zprostředkované loni Tureckem a Organizací spojených národů se jí výrazně dotýká. 

V obdobné situaci je Konžská republika. „Africký mírový plán si zaslouží nejpřísnější pozornost. Nesmí být podceňován. Znovu naléhavě vyzýváme k obnovení míru v Evropě,“ zdůraznil prezident země Denis Sassou Nguesso. 

K deeskalaci vyzval rovněž prezident Senegalu Macky Sall, prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa zase doufá, že „konstruktivní zapojení a vyjednávání by mohly konflikt ukončit“. 

Rusko díky zrušení dohody bohatne

Putin na tiskové konferenci po summitu v sobotu pozdě večer dále uvedl, že ruské ukončení dohody o obilí způsobilo zvýšení jeho cen. Z toho mají prospěch ruské společnosti a podle něj se Moskva o část těchto příjmů podělí s „nejchudšími zeměmi“.

Tento závazek bez podrobností následuje po Putinově slibu, že v příštích třech až čtyřech měsících bezplatně dopraví 25 až 50 tisíc tun obilí do Burkiny Faso, Zimbabwe, Mali, Somálska, Eritreje a Středoafrické republiky. To má převýšit 725 tisíc tun dodaných Světovým potravinovým programem OSN.

Summitu se zúčastnilo 18 hlav států afrického kontinentu. Na prvním setkání v roce 2019 jich bylo 43, což odráží obavy z ruské invaze na Ukrajinu. Prezidenti Egypta a Jihoafrické republiky patřili k nejotevřenějším v tématu obnovení dohody o vývozu ukrajinského obilí.

„Chtěli bychom, aby se černomořská iniciativa naplnila a aby Černé moře bylo otevřeno,“ řekl Ramaphosa. „Nejsme tady, abychom prosili o dary pro africký kontinent,“ dodal.

Na rusko-africkém summitu přitom Putin prohlásil, že Rusko odepsalo africkým státům dluh v celkové výši 23 miliard dolarů. Toto rozhodnutí bylo přijato jako součást snahy o snížení dluhového břemene, které nese africký kontinent. Putin také potvrdil, že Rusko bude nadále slibovat africkým zemím dodávky obilí.

Vladimir Putin uvedl, že se „Rusko zapojuje do iniciativ na snížení dluhového břemene afrických zemí. Celková částka námi odepsaného dluhu nyní činí 23 miliard dolarů (505,5 miliardy korun).“ Kromě toho Rusko vyhoví požadavkům afrických zemí a vyčlení dalších 90 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun) na tyto účely.

To, že vývoz ukrajinského obilí do Afriky nahradí ruský export, prohlásil Putin už poté, co Moskva minulý týden odstoupila od dohody o vývozu obilí z ukrajinských přístavů. „Rusko bude pokračovat ve své intenzivní snaze poskytnout Africe dodávky obilí, potravin, hnojiv a dalších produktů,“ uvedl Putin ve svém prohlášení, zveřejněném na kremelském webu. „Zaručujeme, že naše země je schopna nahradit ukrajinské obilí na komerční i bezplatné bázi,“ dodal Putin.

Související

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.
Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

Více souvisejících

Vladimír Putin afrika obiloviny Cyril Ramaphosa válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 2 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky

Státní veterinární správa (SVS) oznámila nová mimořádná veterinární opatření, která mají zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Opatření reagují na rostoucí počet ohnisek v sousedních zemích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy