RB OSN rozšiřuje řady. Nestálými členy se stane dalších 5 zemí

V následujících dvou letech se novými nestálými členy Rady bezpečnosti OSN stanou Dánsko, Řecko, Pákistán, Panama a Somálsko. Valné shromáždění OSN o tom rozhodlo ve čtvrtek při tajném hlasování, jak informovala agentura AP.

Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, přičemž deset nestálých křesel je určeno pro zástupce regionálních skupin členských zemí. Ty si obvykle vybírají své kandidáty, ale občas se na jednom neshodnou. Letos k žádným překvapením nedošlo.

Loni Slovinsko v hlasování jasně porazilo Bělorusko, což ukázalo na silné postoje proti ruské invazi na Ukrajinu, připomněla agentura AP.

Tentokrát regionální skupiny navrhly Somálsko za Afriku, Pákistán za Asii a Tichomoří, Panamu za Latinskou Ameriku a Karibik a Dánsko a Řecko za evropské a další státy.

Pět nových členů začne v Radě bezpečnosti OSN působit od 1. ledna 2025 a nahradí Mosambik, Japonsko, Ekvádor, Maltu a Švýcarsko, jejichž dvouletý mandát skončí 31. prosince.

Tyto nové členy doplní pět stálých členů s právem veta – Spojené státy, Rusko, Čína, Británie a Francie – a pět dalších nestálých členů zvolených loni – Alžírsko, Guyanu, Jižní Koreu, Sierra Leone a Slovinsko.

Rada bezpečnosti OSN je orgán pověřený udržováním míru a bezpečnosti ve světě. Kvůli ruskému právu veta však nemůže přijmout opatření týkající se Ukrajiny a kvůli blízkým vztahům USA s Izraelem nevyzvala ani k ukončení války v Pásmu Gazy.

Většina z 193 členských zemí OSN se shoduje, že Rada bezpečnosti by se měla rozšířit, aby lépe odrážela současný svět, nikoli období po druhé světové válce. Každý stát má však své vlastní zájmy, a proto se nedaří dosáhnout shody na podobě těchto změn. Neshody blokují snahy o významnější reformu Rady bezpečnosti již čtyři desetiletí. 

Související

Více souvisejících

OSN

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy