Smrt dítěte po výbuchu granátu Chorvatsko nenechává chladným. Ruší plánované vojenské cvičení

Chorvatské ministerstvo obrany odložilo plánované vojenské cvičení na cvičišti Josipa Markiče u Kninu kvůli probíhajícím vyšetřováním tragického výbuchu z minulého týdne, při kterém zahynulo devítileté dítě z České republiky. Uvedl to server HINA.

Cvičení, původně plánované od pondělí do 27. června, mělo za cíl zvýšit bezpečnost chorvatské armády a civilistů. Chorvatské ozbrojené síly se však rozhodly provést další kontrolu a zhodnotit aktuální stav zaminování území, které slouží jako cílová oblast pro ostré střelby.

Pyrotechnici provedou dodatečné kontroly a odeberou vzorky terénu. Všechny plánované aktivity s ostrou municí byly přesunuty na pozdější dobu. Na místo budou také instalovány další varovné tabule upozorňující na nebezpečí a vstup na vlastní nebezpečí.

Vojenské cvičiště Josipa Markiče, známé také jako "Crvena zemlja" (Rudá země), je pravidelně využíváno chorvatskou armádou. Po každém cvičení je terén čištěn, ale přesto se mohou nebezpečné předměty v oblasti stále vyskytovat.

Za incident je obviněn 46letý muž z České republiky, otec oběti. Trestní oznámení na 46letého Čecha v souvislosti s výbuchem granátu bude předáno České republice. Informovala o tom prokuratura v Zadaru, uvedl chorvatský deník Jutarnji list.

Obětí je syn podezřelého, který je obviněn ze závažného zločinu proti veřejné bezpečnosti a ohrožení života a majetku nebezpečným jednáním nebo prostředky, upřesnila prokuratura.

Případ bude postoupen České republice, protože všichni účastníci jsou občany ČR s trvalým pobytem v Česku. Trestní řízení tak bude snazší a ekonomicky výhodnější před českými soudy.

Chorvatská policie viní Čecha z toho, že při vstupu do označeného nebezpečného vojenského prostoru v oblasti Kninu nerespektoval varovná upozornění v chorvatském i anglickém jazyce. Navzdory varování vstoupil do prostoru s dítětem a umožnil mu vzít s sebou nalezené výbušné zařízení, které pak sám umístil do svého vozidla, píše Jutarnji list.

Chorvatská televizní stanice RTL Televizija uvedla, že se 46letý muž s granátem dokonce vyfotografoval. Podezřelý poté kvůli poruše zastavil vozidlo, dítě údajně granát vybralo z auta, zařízení se aktivovalo a při výbuchu zemřel devítiletý chlapec. Dvě ženy byly vážně zraněny a jeden muž utrpěl lehčí zranění.

Vojenské cvičiště "Josip Markič" (známé také jako "Crvena zemlja") v oblasti Kninu je využíváno chorvatskou armádou a platí zde přísná bezpečnostní opatření, včetně úplného zákazu vstupu. I přes pravidelné čištění terénu po cvičeních se mohou nebezpečné předměty v prostoru objevit.

Související

Více souvisejících

Chorvatsko Chorvatští vojáci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy