Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením.
Švédsko má hned po Dánsku druhé nejvyšší využití internetu. To u mladých Švédů vede nejen k emocionálním problémům. Ovšem digitální média jsou něco, co do dnešního světa patří. Lidé přes ně komunikují, sdílejí zážitky, někteří skrze ně i vydělávají. De-digitalizace tedy neznamená snahu o úplné odříznutí od digitálních sítí a médií, znamená snahu vybalancovat čas na digitálních zařízeních a čas strávený bez nich.
„Školy mají odpovědnost připravit (děti) na svět,“ potvrzuje serveru DW švédský ministr sociálních věcí a veřejného zdraví Jakob Forssmed. „Ale můj bože,“ říká a zděšeně roztahuje ruce, „to, co teď vidíme, je něco jiného.“ … „Nemohou stříhat nůžkami. Nemohou vylézt na strom. Nemohou chodit pozpátku, protože sedí s mobilními telefony,“ řekl v rozhovoru na ministerstvu ve Stockholmu. „Vidíme také věci, jako jsou nemoci, které obvykle byly u starých lidí a lidí středního věku, nyní pronásledují mladé lidi“.
Forssmed nyní prosazuje plošný zákaz mobilních telefonů po celou dobu školní docházky, včetně přestávek. Toto omezení by se dle něj mělo zakotvit v zákoně, aby nebylo pouze povinné, jako tomu bylo doteď. Jeho stanovisko se opírá mimo jiné o zprávu Švédského úřadu pro veřejné zdraví. Podle té by batolata mladší dvou let neměla trávit žádnou dobu na obrazovce, celkem jednu hodinu pro děti ve věku od dvou do pěti let, dvě hodiny pro děti od šesti do 12 let a pro teenagery maximálně tři hodiny.
Jedním z největších problémů u mladistvých je nedostatek spánku. O tom se Forssmed domnívá, že je podceňován. Říká, že nejnovější výzkumy ukazují, že švédští teenageři mají méně než šest hodin za noc, kdy by měli mít osm až devět hodin. „To jim dává menší odolnost, pokud jde o stres,“ řekl, „větší riziko deprese, sebevražedných myšlenek, úzkosti.“ Dívky jsou zvláště postiženy, říká, s vědeckými důkazy, které dokazují, že sociální média „vás v raném věku vystavují poruchám příjmu potravy a cítíte se méně dobře ve svém těle.“
Pro některé starší děti to však zákaz telefonů může být problém. Lovisa Hedelin a Nils Conning jsou studenti hudby na Sodra Latins Gymnasium, kde jsou školní rozvrhy neustále zveřejňovány a aktualizovány v Microsoft Teams. Conning říká, že byl dokonce potrestán za to, že si těsně před lekcí nezkontroloval podrobnosti na svém telefonu.
(De)digitalizaci se věnovala i jedna ze zpráv OECD. V té se dozvíme, že rozvoj digitalizace poskytuje příležitosti pro vzdělávání a péči v raném dětství (ECEC), včetně nových učebních materiálů a prostředí, nových způsobů rozvoje a spolupráce. Digitalizace zároveň vytvořila výzvy pro životy malých dětí. Od obav o čas strávený na obrazovce až po zneužití dat dětí čelí mnoha dilematům a obtížným problémům.
V podstatě zpráva sděluje, jak by ECEC mělo využívat digitální technologie ke zlepšení kvality služeb a připravit malé děti na pochopení nebezpečí a výhod těchto technologií. „V budoucnu bude mít digitalizace i nadále dopad na vzdělávání a učení a na způsob, jakým malé děti interagují, hrají si a zapojují se do širší společnosti. Země by měly mít jasné cíle pro ECEC, aby reagovaly na digitalizaci, aby nabídly první příležitost pomoci všem malým dětem být v bezpečí a prosperovat v digitálním světě. Tyto cíle by měly uznat složitost odvětví, měly by zahrnovat všechny relevantní zainteresované strany, měly by být informovány na základě nejlepších dostupných důkazů a měly by být prováděny pružně.“
Související

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
děti , Švédsko , internet , sociální sítě
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
před 1 hodinou

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
před 2 hodinami

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
před 2 hodinami

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
před 3 hodinami

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
před 3 hodinami

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
před 4 hodinami

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
před 5 hodinami

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
před 5 hodinami

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
před 6 hodinami

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
před 7 hodinami

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
před 7 hodinami

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
před 8 hodinami

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
před 10 hodinami

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
před 11 hodinami

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
před 11 hodinami

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
před 12 hodinami

Počasí o víkendu: Očekává se déšť, hrozí i další bouřky
včera

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
včera

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
včera
„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.
Zdroj: Libor Novák