Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví

Švédská vláda tvrdí, že nadměrný čas strávený u obrazovky způsobuje vážnou zdravotní krizi u mládeže, a to jak psychicky, tak fyzicky. Tamní vláda proto připravuje legislativu, ve které požaduje po školách, aby zakázaly přístup k digitálním zařízením. 

Švédsko má hned po Dánsku druhé nejvyšší využití internetu. To u mladých Švédů vede nejen k emocionálním problémům. Ovšem digitální média jsou něco, co do dnešního světa patří. Lidé přes ně komunikují, sdílejí zážitky, někteří skrze ně i vydělávají. De-digitalizace tedy neznamená snahu o úplné odříznutí od digitálních sítí a médií, znamená snahu vybalancovat čas na digitálních zařízeních a čas strávený bez nich.

„Školy mají odpovědnost připravit (děti) na svět,“ potvrzuje serveru DW švédský ministr sociálních věcí a veřejného zdraví Jakob Forssmed. „Ale můj bože,“ říká a zděšeně roztahuje ruce, „to, co teď vidíme, je něco jiného.“ … „Nemohou stříhat nůžkami. Nemohou vylézt na strom. Nemohou chodit pozpátku, protože sedí s mobilními telefony,“ řekl v rozhovoru na ministerstvu ve Stockholmu. „Vidíme také věci, jako jsou nemoci, které obvykle byly u starých lidí a lidí středního věku, nyní pronásledují mladé lidi“.

Forssmed nyní prosazuje plošný zákaz mobilních telefonů po celou dobu školní docházky, včetně přestávek. Toto omezení by se dle něj mělo zakotvit v zákoně, aby nebylo pouze povinné, jako tomu bylo doteď.  Jeho stanovisko se opírá mimo jiné o zprávu Švédského úřadu pro veřejné zdraví. Podle té by batolata mladší dvou let neměla trávit žádnou dobu na obrazovce, celkem jednu hodinu pro děti ve věku od dvou do pěti let, dvě hodiny pro děti od šesti do 12 let a pro teenagery maximálně tři hodiny. 

Jedním z největších problémů u mladistvých je nedostatek spánku. O tom se Forssmed domnívá, že je podceňován. Říká, že nejnovější výzkumy ukazují, že švédští teenageři mají méně než šest hodin za noc, kdy by měli mít osm až devět hodin. „To jim dává menší odolnost, pokud jde o stres,“ řekl, „větší riziko deprese, sebevražedných myšlenek, úzkosti.“ Dívky jsou zvláště postiženy, říká, s vědeckými důkazy, které dokazují, že sociální média „vás v raném věku vystavují poruchám příjmu potravy a cítíte se méně dobře ve svém těle.“

Pro některé starší děti to však zákaz telefonů může být problém. Lovisa Hedelin a Nils Conning jsou studenti hudby na Sodra Latins Gymnasium, kde jsou školní rozvrhy neustále zveřejňovány a aktualizovány v Microsoft Teams. Conning říká, že byl dokonce potrestán za to, že si těsně před lekcí nezkontroloval podrobnosti na svém telefonu.

(De)digitalizaci se věnovala i jedna ze zpráv OECD. V té se dozvíme, že rozvoj digitalizace poskytuje příležitosti pro vzdělávání a péči v raném dětství (ECEC), včetně nových učebních materiálů a prostředí, nových způsobů rozvoje a spolupráce. Digitalizace zároveň vytvořila výzvy pro životy malých dětí. Od obav o čas strávený na obrazovce až po zneužití dat dětí čelí mnoha dilematům a obtížným problémům. 

V podstatě zpráva sděluje, jak by ECEC mělo využívat digitální technologie ke zlepšení kvality služeb a připravit malé děti na pochopení nebezpečí a výhod těchto technologií. „V budoucnu bude mít digitalizace i nadále dopad na vzdělávání a učení a na způsob, jakým malé děti interagují, hrají si a zapojují se do širší společnosti. Země by měly mít jasné cíle pro ECEC, aby reagovaly na digitalizaci, aby nabídly první příležitost pomoci všem malým dětem být v bezpečí a prosperovat v digitálním světě. Tyto cíle by měly uznat složitost odvětví, měly by zahrnovat všechny relevantní zainteresované strany, měly by být informovány na základě nejlepších dostupných důkazů a měly by být prováděny pružně.“

Související

Více souvisejících

děti Švédsko internet sociální sítě

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

před 1 hodinou

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

před 4 hodinami

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem

Ukazuje se, že obchodní válka není střetem dvou strategií, ale konfliktem mezi iracionalitou a racionálním tlakem. Na jedné straně chaotické výkřiky administrativy Donalda Trumpa, na druhé straně klidná, promyšlená a přesně mířená odpověď Evropské unie.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy