Trump začne za dva měsíce úřadovat. Seznam věcí, které po nástupu do Bílého domu udělá jako první

Donald Trump a jeho Republikánská strana mají ambiciózní agendu a (téměř) kontrolu nad americkým Kongresem. Trump prohlásil, že po inauguraci 20. ledna roztočí kola, neboť se hodlá rychle a bez kompromisů pustit do práce a uvést věci do pohybu.

Tým Donalda Trumpa podle BBC uvedl, že lze očekávat příval exekutivních příkazů a směrnic z Oválné pracovny už během prvního týdne po nástupu do funkce. Odborníci na politiku a právníci již připravují tyto příkazy jako součást přechodného období Trumpovy administrativy.

Navzdory těmto přípravám slíbily skupiny pro občanská práva a demokratické státní vlády, že budou alespoň některé z těchto plánů zpochybňovat. Zde jsou některé z Trumpových priorit pro jeho druhé funkční období.

Imigrace a hranice

Tisková mluvčí Trumpa, Karoline Leavitt, uvedla na Fox News, že Trump slíbil podepsat exekutivní příkaz k zajištění bezpečnosti na jižní hranici. Podle ní se Trump prvního dne ve funkci chystá zahájit největší deportační akci v americké historii.

Trump se v uplynulém týdnu soustředil na obsazení vedoucích pozic, které by dohlížely na imigrační politiku, což naznačuje, že se připravuje na řešení otázky imigrace brzy po nástupu do úřadu. Do pozice „hraničního cara“ jmenoval veterána v oblasti imigrační politiky Toma Homana; guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noem jmenoval na pozici vedoucí pro národní bezpečnost; a Stevena Millera na pozici zástupce vedoucího štábu pro politiku v Bílém domě. Miller je známý pro své přísné přístupy k nelegální imigraci v průběhu Trumpova prvního období.

Masová deportace by však čelila logistickým problémům a právním výzvám od aktivistů za práva imigrantů a lidská práva. Trump by mohl také obnovit politiku „Zůstaň v Mexiku“, která vyžaduje, aby žadatelé o azyl čekali na vyřízení svých žádostí na mexické straně hranice.

Povstání 6. ledna

Trump sice ve svém projevu nezmínil možnost omilostnění odsouzených za útok na Kapitol v roce 2021, ale dlouhodobě naznačoval, že by to mohla být jeho priorita. Trump řekl, že je nakloněn mnohé omilostnit, ale chce posoudit každý případ individuálně, až se vrátí do Bílého domu.

Jack Smith

Trump čelil vlastním právním výzvám kvůli svým krokům po volbách v roce 2020 a také kvůli kauze týkající se utajovaných dokumentů. Speciální zmocněnec Jack Smith podal obžalobu, na kterou Trump reagoval prohlášením, že Smitha propustí „během dvou sekund“ po nástupu do úřadu. Toto rozhodnutí by mohlo výrazně změnit budoucnost tohoto případu, zejména po rozhodnutí Nejvyššího soudu, které částečně ochraňuje prezidenty před stíháním za jejich činy v úřadu.

Pařížská klimatická dohoda

V roce 2016 slíbil Trump vystoupit z Pařížské klimatické dohody, což Spojené státy brzy po jeho nástupu skutečně učinily. Po svém znovuzvolení jeho tým naznačuje, že plánují opětovné odstoupení od dohody.

Rusko a Ukrajina

Trump během kampaně tvrdil, že by dokázal ukončit válku mezi Ruskem a Ukrajinou „během dne“ a že americká podpora Ukrajiny je pro Spojené státy ekonomicky náročná. Přestože se konkrétní kroky neobjevily, Trump hovořil telefonicky s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a údajně varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před eskalací války.

Obchod a ekonomika

Ekonomika byla v kampani jedním z Trumpových hlavních témat, kdy slíbil skoncovat s inflací a soustředit se na dostupnost aut, bydlení a dalších základních potřeb. Jeho plán zahrnuje zavedení tarifů na dovoz, zejména na zboží z Číny a Mexika, kde hrozí až 25% tarifem. Tento krok by pravděpodobně nevyžadoval schválení Kongresem.

Energetická politika

Trump hodlá ukončit „válku Bidenovy administrativy proti americké energetice“ a slibuje zvýšení těžby ropy a frakování s cílem snížit náklady na energie pro spotřebitele. Tento krok by pravděpodobně zahrnoval zrušení Bidenových ekologických opatření a zastavení některých projektů čisté energie.

Title X

Donald Trump slíbil zvrátit změny, které Bidenova administrativa provedla v programu Title X – jediném celonárodním federálně financovaném programu plánování rodiny.

Související

Joe Biden

Projekt 2025 bude pro USA katastrofa, varuje Biden Trumpa

Prezident Joe Biden v rámci svého projevu v institutu Brookings upozornil na hrozby plynoucí z implementace tzv. Projektu 2025, který připravují konzervativní skupiny jako plán na radikální přestavbu americké vlády. Biden doufá, že příští prezident tento plán nepodpoří.
Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Palác prozradil, o čem princ William hovořil s Donaldem Trumpem

Princ William v sobotu reprezentoval Velkou Británii na znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži, kde se setkal se světovými státníky. Jedním z nich byl zvolený americký prezident Donald Trump. Oba muži během schůzky řešili speciální vztah mezi svými zeměmi. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění

Nedělní pád syrského diktátora Bašára Asada znamená zásadní zlom v moderní historii země. Asad, který vládl více než dvě desetiletí, spolu se svou rodinou údajně uprchl do Ruska. Jeho odchod otevřel dveře k novým možnostem pro miliony Syřanů, kteří uprchli během občanské války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy