Trump začne za dva měsíce úřadovat. Seznam věcí, které po nástupu do Bílého domu udělá jako první

Donald Trump a jeho Republikánská strana mají ambiciózní agendu a (téměř) kontrolu nad americkým Kongresem. Trump prohlásil, že po inauguraci 20. ledna roztočí kola, neboť se hodlá rychle a bez kompromisů pustit do práce a uvést věci do pohybu.

Tým Donalda Trumpa podle BBC uvedl, že lze očekávat příval exekutivních příkazů a směrnic z Oválné pracovny už během prvního týdne po nástupu do funkce. Odborníci na politiku a právníci již připravují tyto příkazy jako součást přechodného období Trumpovy administrativy.

Navzdory těmto přípravám slíbily skupiny pro občanská práva a demokratické státní vlády, že budou alespoň některé z těchto plánů zpochybňovat. Zde jsou některé z Trumpových priorit pro jeho druhé funkční období.

Imigrace a hranice

Tisková mluvčí Trumpa, Karoline Leavitt, uvedla na Fox News, že Trump slíbil podepsat exekutivní příkaz k zajištění bezpečnosti na jižní hranici. Podle ní se Trump prvního dne ve funkci chystá zahájit největší deportační akci v americké historii.

Trump se v uplynulém týdnu soustředil na obsazení vedoucích pozic, které by dohlížely na imigrační politiku, což naznačuje, že se připravuje na řešení otázky imigrace brzy po nástupu do úřadu. Do pozice „hraničního cara“ jmenoval veterána v oblasti imigrační politiky Toma Homana; guvernérku Jižní Dakoty Kristi Noem jmenoval na pozici vedoucí pro národní bezpečnost; a Stevena Millera na pozici zástupce vedoucího štábu pro politiku v Bílém domě. Miller je známý pro své přísné přístupy k nelegální imigraci v průběhu Trumpova prvního období.

Masová deportace by však čelila logistickým problémům a právním výzvám od aktivistů za práva imigrantů a lidská práva. Trump by mohl také obnovit politiku „Zůstaň v Mexiku“, která vyžaduje, aby žadatelé o azyl čekali na vyřízení svých žádostí na mexické straně hranice.

Povstání 6. ledna

Trump sice ve svém projevu nezmínil možnost omilostnění odsouzených za útok na Kapitol v roce 2021, ale dlouhodobě naznačoval, že by to mohla být jeho priorita. Trump řekl, že je nakloněn mnohé omilostnit, ale chce posoudit každý případ individuálně, až se vrátí do Bílého domu.

Jack Smith

Trump čelil vlastním právním výzvám kvůli svým krokům po volbách v roce 2020 a také kvůli kauze týkající se utajovaných dokumentů. Speciální zmocněnec Jack Smith podal obžalobu, na kterou Trump reagoval prohlášením, že Smitha propustí „během dvou sekund“ po nástupu do úřadu. Toto rozhodnutí by mohlo výrazně změnit budoucnost tohoto případu, zejména po rozhodnutí Nejvyššího soudu, které částečně ochraňuje prezidenty před stíháním za jejich činy v úřadu.

Pařížská klimatická dohoda

V roce 2016 slíbil Trump vystoupit z Pařížské klimatické dohody, což Spojené státy brzy po jeho nástupu skutečně učinily. Po svém znovuzvolení jeho tým naznačuje, že plánují opětovné odstoupení od dohody.

Rusko a Ukrajina

Trump během kampaně tvrdil, že by dokázal ukončit válku mezi Ruskem a Ukrajinou „během dne“ a že americká podpora Ukrajiny je pro Spojené státy ekonomicky náročná. Přestože se konkrétní kroky neobjevily, Trump hovořil telefonicky s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a údajně varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před eskalací války.

Obchod a ekonomika

Ekonomika byla v kampani jedním z Trumpových hlavních témat, kdy slíbil skoncovat s inflací a soustředit se na dostupnost aut, bydlení a dalších základních potřeb. Jeho plán zahrnuje zavedení tarifů na dovoz, zejména na zboží z Číny a Mexika, kde hrozí až 25% tarifem. Tento krok by pravděpodobně nevyžadoval schválení Kongresem.

Energetická politika

Trump hodlá ukončit „válku Bidenovy administrativy proti americké energetice“ a slibuje zvýšení těžby ropy a frakování s cílem snížit náklady na energie pro spotřebitele. Tento krok by pravděpodobně zahrnoval zrušení Bidenových ekologických opatření a zastavení některých projektů čisté energie.

Title X

Donald Trump slíbil zvrátit změny, které Bidenova administrativa provedla v programu Title X – jediném celonárodním federálně financovaném programu plánování rodiny.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy