Ukrajina začala propouštět vězně, aby mohli vstoupit do armády

Ukrajina začala propouštět vězně, aby mohli vstoupit do armády, vyplývá ze soudních dokumentů zveřejněných ve středu. Podle nového zákona lze podmíněně propustit vězně, kteří jsou připraveni bojovat, informuje agentura AFP.

Soud v západoukrajinském městě Chmelnyckyj uvedl, že v úterý rozhodl o podmíněném propuštění dvou mužů odsouzených za krádež a narozených v letech 2000 a 1981, aby mohli vstoupit do ukrajinské Národní gardy.

"Oba muži jsou způsobilí k vojenské službě ze zdravotního hlediska, prošli psychologickým a odborným výběrem a jsou dostatečně fyzicky zdatní," uvedl soud.

Muži budou pod dozorem a nebudou moci opustit svou vojenskou jednotku nebo cestovat z osobních důvodů bez povolení velitele.

Ukrajinská vláda uvedla, že o přijetí do armády požádalo na základě nedávno přijatého zákona přes 3000 vězňů. Týká se jen vězňů, kterým do konce trestu zůstávají méně než tři roky.

Ukrajina přistoupila k tomuto kroku v době, kdy čelí nedostatku vojáků. Podobně postupovalo i Rusko, které od začátku války poslalo do bojů na Ukrajině desítky tisíc trestanců, přičemž jim slíbilo amnestii.

Ruský systém však poznamenaly skandály. Objevily se totiž zprávy o osvobozených vězních, kteří po odsloužení vojenské služby pokračovali v páchání násilných trestných činů včetně vraždy.

Na Ukrajině o přijetí do armády nemohou žádat zločinci usvědčení ze sexuálního násilí, zabití dvou a více lidí či vážné korupce. Mobilizovaní trestanci jsou podmíněně propuštěni, a nedostanou milost jako v Rusku.

V polovině dubna Zelenskyj podepsal nový zákon o mobilizaci, který zavazuje muže ve věku od 18 do 60 let, aby do 60 dnů aktualizovali své údaje na vojenských zprávách. Zákon také zvyšuje platy dobrovolníkům a zpřísňuje tresty za vyhýbání se povolání do armády, uvádí agentura Reuters.

Nový zákon rovněž stanoví, že výjimku z mobilizace obdrží jen 50 procent státních zaměstnanců, na rozdíl od dosavadních 100 procent. Plně osvobozeni od mobilizace jsou pouze státní zaměstnanci na nejvyšších postech. Do evidence budou nově zahrnuti i zaměstnanci bezpečnostních složek ve výslužbě.

Zákon také ruší kategorie omezené způsobilosti pro vojenskou službu, takže na Ukrajině budou nově jen dvě kategorie: způsobilí a nezpůsobilí k vojenské službě. Ti, kteří jsou nyní nezpůsobilí, se musí do devíti měsíců podrobit nové lékařské prohlídce, aby potvrdili nebo změnili své zařazení.

Po vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 mnoho Ukrajinců dobrovolně narukovalo do armády. Po dvou letech války se však zájem o službu snížil a mnoho mužů se nyní bojům spíše snaží vyhnout, píše agentura Reuters.

Ani jedna strana konfliktu nezveřejňuje oficiálně své vojenské ztráty, ale odhady naznačují vysoké ztráty na obou stranách frontové linie. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Věznice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy