V Evropě prudce roste počet případů spalniček. V ohrožení jsou miliony dětí, varuje WHO

Počet případů spalniček v Evropě stále prudce roste, což ohrožuje miliony dětí, varovala na svém webu v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO) spolu s Dětským fondem OSN (UNICEF).  

Podle nejnovějších údajů bylo během prvních tří měsíců letošního roku ve 45 z 53 zemí evropského regionu WHO oficiálně nahlášeno až 56 634 případů spalniček a čtyři související úmrtí. Během celého loňského roku bylo ze 41 zemí hlášeno 61 070 případů a 13 úmrtí.

Spalničky mají závažný dopad na zdraví dětí, přičemž nejvíce ohrožují malé děti kvůli možným vážným komplikacím. Vysoká míra hospitalizace a dlouhodobé oslabení imunitního systému činí děti zranitelnějšími vůči jiným infekčním nemocem. Více než polovina nakažených v evropském regionu WHO v roce 2023 byla hospitalizována, což ukazuje na vysokou zátěž pro jednotlivce, rodiny i zdravotní systémy.

"Jeden případ spalniček by měl být naléhavou výzvou k akci," řekl Hans Henri P. Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu. Zdůraznil, že "nikdo by neměl trpět následky tohoto ničivého onemocnění, kterému lze jednoduše předejít očkováním."

Téměř polovina hlášených případů v roce 2023 se vyskytla u dětí mladších pěti let, což ukazuje na vysoký počet dětí, které během pandemie COVID-19 vynechaly rutinní očkování proti spalničkám.

"Nárůst počtu případů spalniček je jasným znakem selhání imunizačního pokrytí. Vzhledem k tomu, že počet případů spalniček stále roste, potřebujeme naléhavé kroky vlád k posílení zdravotnických systémů a zavedení účinných opatření v oblasti veřejného zdraví, aby se zajistila ochrana všech dětí před tímto nebezpečným, ale preventabilním onemocněním," uvedla Regina De Dominicisová, regionální ředitelka UNICEF pro Evropu a Střední Asii.

Z dětí mladších pěti let, které v roce 2023 onemocněly spalničkami, více než tři čtvrtiny nedostaly žádnou dávku očkování proti spalničkám. Přibližně 99 procent těchto dětí neobdrželo dvě dávky vakcíny, která poskytuje potřebnou úroveň ochrany.

Spalničky jsou jednou z nejnakažlivějších nemocí na světě a šíří se při dýchání, kašlání nebo kýchání infikované osoby. Virus zůstává aktivní a nakažlivý ve vzduchu nebo na infikovaných površích až dvě hodiny. Nakazit se může každá neimunní osoba.

Nejviditelnějším příznakem je výrazná vyrážka, přičemž komplikace mohou zahrnovat slepotu, encefalitidu, těžký průjem spojený s dehydratací, infekce uší a zápal plic, připomíná UNICEF. 

Související

Více souvisejících

Spalničky WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy