V Evropě prudce roste počet případů spalniček. V ohrožení jsou miliony dětí, varuje WHO

Počet případů spalniček v Evropě stále prudce roste, což ohrožuje miliony dětí, varovala na svém webu v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO) spolu s Dětským fondem OSN (UNICEF).  

Podle nejnovějších údajů bylo během prvních tří měsíců letošního roku ve 45 z 53 zemí evropského regionu WHO oficiálně nahlášeno až 56 634 případů spalniček a čtyři související úmrtí. Během celého loňského roku bylo ze 41 zemí hlášeno 61 070 případů a 13 úmrtí.

Spalničky mají závažný dopad na zdraví dětí, přičemž nejvíce ohrožují malé děti kvůli možným vážným komplikacím. Vysoká míra hospitalizace a dlouhodobé oslabení imunitního systému činí děti zranitelnějšími vůči jiným infekčním nemocem. Více než polovina nakažených v evropském regionu WHO v roce 2023 byla hospitalizována, což ukazuje na vysokou zátěž pro jednotlivce, rodiny i zdravotní systémy.

"Jeden případ spalniček by měl být naléhavou výzvou k akci," řekl Hans Henri P. Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu. Zdůraznil, že "nikdo by neměl trpět následky tohoto ničivého onemocnění, kterému lze jednoduše předejít očkováním."

Téměř polovina hlášených případů v roce 2023 se vyskytla u dětí mladších pěti let, což ukazuje na vysoký počet dětí, které během pandemie COVID-19 vynechaly rutinní očkování proti spalničkám.

"Nárůst počtu případů spalniček je jasným znakem selhání imunizačního pokrytí. Vzhledem k tomu, že počet případů spalniček stále roste, potřebujeme naléhavé kroky vlád k posílení zdravotnických systémů a zavedení účinných opatření v oblasti veřejného zdraví, aby se zajistila ochrana všech dětí před tímto nebezpečným, ale preventabilním onemocněním," uvedla Regina De Dominicisová, regionální ředitelka UNICEF pro Evropu a Střední Asii.

Z dětí mladších pěti let, které v roce 2023 onemocněly spalničkami, více než tři čtvrtiny nedostaly žádnou dávku očkování proti spalničkám. Přibližně 99 procent těchto dětí neobdrželo dvě dávky vakcíny, která poskytuje potřebnou úroveň ochrany.

Spalničky jsou jednou z nejnakažlivějších nemocí na světě a šíří se při dýchání, kašlání nebo kýchání infikované osoby. Virus zůstává aktivní a nakažlivý ve vzduchu nebo na infikovaných površích až dvě hodiny. Nakazit se může každá neimunní osoba.

Nejviditelnějším příznakem je výrazná vyrážka, přičemž komplikace mohou zahrnovat slepotu, encefalitidu, těžký průjem spojený s dehydratací, infekce uší a zápal plic, připomíná UNICEF. 

Související

Více souvisejících

Spalničky WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy