Wagnerovcům se těžko podaří ústup z Bachmutu. Stažení může Rusku způsobit velké škody, řekl expert pro EZ

Ukrajinci se chtějí pokusit o zisky, které se Rusům nepodařilo udělat během celých 15 měsíců války, a to ani za cenu obrovských ztrát. Na základě informací norského bezpečnostního analytika Hanse Pettera Midttuna musí ukrajinské síly čelit řadě nástrah. Podle jeho vyjádření pro EuroZprávy.cz Ukrajinci udělali dobře, že namísto vrhání záloh k Soledaru a Bachmutu v zimním období raději vysílali své vojáky k výcviku do zahraničí.  

Rusové přesvědčují svět o dobytí Bachmutu, zatímco Ukrajinci takové zprávy popírají. EuroZprávy.cz o víkendu informovaly o nedorozumění, když ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu G7 v Japonsku sdělil: „Není tam nic. Všechno zničili. Neexistují žádné budovy.! Zelenskyj byl také dotázán, zda si myslí, že město je stále pod kontrolou Kyjeva a na ruské tvrzení o tom, že město obsadilo. „Myslím, že ne,“ řekl, a právě tato odpověď rozpoutala dohady.  

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun serveru EuroZprávy.cz poskytl nové informace o situaci na ukrajinské frontě. Podle něj se wagnerovcům jen těžko podaří spustit kontrolovaný ústup z Bachmutu.  

Budou totiž stále bojovat s ukrajinskými jednotkami a ústup v řádu několika dní může zasadit těžkou ránu plánům ruského ministerstva obrany pro přípravu na protiofenzivu Ukrajinců. Midttun sám poznamenal, že stahování během kontaktu s nepřítelem je neuvěřitelně náročný úkol a mužům Jevgenije Prigožina se pravděpodobně nepovede.  

Navíc Rusové potřebují přesunout své vlastní jednotky směrem k městu – nezávisle na tom, jestli tam wagnerovci jsou. Přítomnost profesionálních ruských vojsk je v okolí Bachmutu zřejmě chabá.  

„Ukrajina buduje nové formace na základě stávající struktury sil, které drží na frontové linii. Zatímco Rusko dosahovalo pomalých a postupných úspěchů v průběhu celé zimy za cenu obrovských nákladů, Ukrajina se soustředila na udržení linie a zároveň budovala nové jednotky, nové schopnosti,“ vylíčil pro EuroZprávy.cz Midttun.  

Podle něj Ukrajinci udělali dobrý krok tím, že namísto vržení svých záloh k Soledaru a Bachmutu vyslali vojáky do zahraničí, aby se vycvičili na nové technice a obdrželi vybavení od armád Severoatlantické aliance.  

Zatímco Ukrajinci drželi své pozice, dařilo se jim škodit těm ruským. Jen za květen zlikvidovali daleko více dělostřeleckých systémů než v kterýkoliv jiný měsíc války. Od 24. února 2022 eliminovali 3258 těchto systémů, z toho 1251 od začátku tohoto roku a za květen Midttun očekává dokonce 500. 

Norský expert si nemyslí, že ukrajinská protiofenziva bude jednoduchá. „Přes všechna zlepšení se Ukrajina chystá udělat něco, co Rusko nezvládlo za celých 15 měsíců ani za cenu příšerných ztrát – útočit na dobře připravené, opevněné pozice, chráněné pastmi na tanky, minová pole, protipancéřové zbraně a v neposlední řadě ruské letectvo a protivzdušnou obranu,“ upozornil EuroZprávy.cz Midttun.  

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy