Zelenského reakce ve WSJ na Trumpovo prohlášení, že by "ukončil válku do 24 hodin"

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil své nepochopení nad slovy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prohlásil, že během jednoho dne dokáže ukončit rozsáhlý konflikt tím, že přivede Kyjev a Moskvu ke společnému jednacímu stolu.

Na dotaz od WSJ ohledně dopadu nadcházejících amerických voleb na pomoc Ukrajině a otázky, zda by prezident Zelenskyj do té doby chtěl ukončit válku, odpověděl následovně:

"Samozřejmě bychom chtěli ukončit válku co nejrychleji, bez ohledu na to, jakým způsobem se americká administrativa změní nebo zůstane stejná. Prezident Biden je v současné době prezidentem během války a poskytl nám větší pomoc než prezident Trump. Nicméně musíme také pochopit, že během doby prezidenta Trumpa neprobíhala válka v plném rozsahu a tak nemohu přesně předvídat, jak by se zachoval."

Prezident Zelenskyj vyjádřil své nepochopení ohledně prohlášení Donalda Trumpa, který tvrdil, že by dokázal posadit Vladimira Putina a Zelenského ke jednacímu stolu a ukončit válku během jednoho dne.

"Nerozuměl jsem, proč Donald Trump tvrdil, že by mohl za 24 hodin posadit Putina a mě na jednací stůl a ukončit válku. Měl na to možnost, když byl ve funkci. Bohužel se to nestalo. Ano, v té době problém nebyl tak naléhavý, protože nedošlo k úplné invazi. Nicméně naše území byla okupována," komentoval prezident.

Během nedávných prohlášení bývalý americký prezident Donald Trump vyjádřil názor, že najde způsob, jak ukončit válku na Ukrajině "za 24 hodin". Při dotazu, zda chce, aby Ukrajina vyhrála, se vyhýbal odpovědi a odmítl označit Vladimira Putina za válečného zločince. Trump také naznačil, že Spojené státy poskytují Ukrajině příliš mnoho zbraní.

Floridský guvernér Ron DeSantis, který je považován za hlavního vyzyvatele Donalda Trumpa o republikánskou nominaci, uvedl, že Trump přeháněl, když komnetoval ukončení války na Ukrajině "za 24 hodin", ale současně označil tento přístup za "správný instinkt".

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy