Žádná varování ani pokyny. Rusové prchají z pohraničí bez majetku, ale mohou jít kopat zákopy u Kurska

Ukrajinský vpád do Kurské oblasti donutil ruské úřady vyhlásit evakuaci. Odešly tisíce lidí, jiní ale zůstávají. Ruské pracovní portály nabízejí lidem pracovní pozice pro kopání zákopů, které mají zastavit ukrajinský postup. Mezitím se ruské síly údajně zakopávají u Kurské jaderné elektrárny. 

Zatímco z některých okresů Kurské oblasti odešly tisíce lidí, řada z nich zůstala ve svých domovech. „Rusko nechalo v Sudži, Kurské oblasti, řadu svých občanů, aniž by je evakuovalo nebo jim to doporučilo, tvrdí místní obyvatelé. Mnoho lidí, včetně dětí, zůstává ve městě,“ uvedlo na sociální síti X ukrajinské ministerstvo zahraničí. 

„Ukrajinští obránci přebírají zodpovědnost za jejich bezpečnost a poskytují humanitární podporu,“ dodal resort u sdíleného videa, na kterém ukrajinští vojáci předávají občanům humanitární pomoc ve formě krabic s jídlem a pitné vody. 

Generální štáb ukrajinských sil podle ministerstva zahraniční potvrdil, že „Sudža je pod ukrajinskou kontrolou“. „Nicméně Ukrajina nemá zájem o zabírání cizí země; primárním cílem v Kurské oblast je prevence dalších ruských útoků pocházejících z této oblasti,“ poznamenal resort. 

Lidé v Sudži mají strach

Místní Rusové už na začátku ukrajinského vpádu žádali úřady, a prezidenta Vladimira Putina především, o pomoc. „Zůstali jsme sami s dětmi, bez místa, kam bychom mohli jít, bez náhrady, bez peněz. Utekli jsme jen s oblečením na zádech,“ vylíčila jedna z místních žen podle americké stanice CNN. 

Čtyřiatřicetiletý Oleg musel nechat část rodiny v Sudži, když se evakuoval. „Nemyslel jsem si, že je to tak vážné. Pak jsem šel pracovat do sousedního regionu. Když jsem se blížil, začal jsem číst o tom, co se tam děje, že ukrajinská vojska už postoupila a protlačila se přes hranice. Otočil jsem se a vrátil se pro rodinu,“ nastínil podle serveru Mediazona.

„Všechny naše věci jsou stále na místě. Viděl jsem video, na kterém je vidět dům vedle mého – a zůstaly z něj jen základy. Nevím, co se stalo s mým domem, na videu to zachyceno nebylo. Moje teta a bratr zůstali v Sudži,“ dodal Oleg.

Čtyřiačtyřicetiletý Ivan zkritizoval ruské úřady za nečinnost. „Odtamtud nemůžete odejít – město je pod palbou. Nikdo nikoho neevakuuje – to jsou informace. Na videích je vidět, že už je tam spousta rozstřílených civilních aut, a vypadá to, že ve městě není žádná armáda,“ vylíčil. 

„Celkově to vypadá, jako by město bylo ponecháno napospas osudu – žijte si, jak chcete. Ale pořád tu není žádná komunikace … Budou sedět ve sklepích, nikam nepůjdou – to je všechno, dokud nepřijde naše chrabrá ruská armáda a nesmaže město z povrchu zemského,“ zdůraznil Ivan. 

Třiatřicetiletý Ljubov nechal všechen svůj majetek za sebou. „Žádná organizovaná evakuace neproběhla, nebyla žádná vyrozumění. … Domov už nepřipadá v úvahu. Nechali jsme tam veškerý svůj majetek. Nechali jsme tu i naše domácí mazlíčky s tím, že se vrátíme. Nyní pokračuje dělostřelecké a tankové ostřelování; nepřátelské jednotky sedí na lesních pasekách a střílejí na přijíždějící auta; silnice a pole jsou zaminovány,“ popsal. 

„Místní obyvatelé, kteří stejně jako my všeho nechali a utekli, se snaží vrátit, aby získali alespoň něco, nebo možná evakuovali zbývající příbuzné, protože tam stále žijí obyvatelé,“ doplnil Ljubov. 

Jednatřicetiletá Jana se prý sotva dostala ven ze Sudži. „Když jsme odjížděli, jedno okno v dětském pokoji už bylo vyfouknuté. Vůbec se to neuklidnilo. Ještě v deset hodin dopoledne bušily Grady a rakety. Ozývala se rána za ranou a pod těmito ranami jsme odcházeli se dvěma dětmi. Všichni byli vyděšení,“ vylíčila.

„Odjeli jsme do Kurska, byli jsme úplně sami. V Sudži už nemáme žádné příbuzné, nevíme, co se tam děje. Není tam žádná komunikace,“ vyprávěla Jana.

Někteří zůstali, jiní můžou kopat zákopy

Podle gubernátora Kurské oblasti Alexeje Smirnova dostalo příkaz k evakuaci asi 180 tisíc obyvatel oblasti, 121 tisíc z nich své domovy skutečně opustilo, jak uvádí server ABC News. Zůstaly tedy desítky tisíc lidí, z nichž část v současné chvíli mají na starosti ukrajinské úřady. 

Ruské pracovní portály mezitím nabízejí pozice pro kopání zákopů v Kurské oblasti, protože „ukrajinské síly se v ruském pohraničí stále více prosazují,“ napsal server Kyiv Independent s odvoláním na informace CNN. 

V inzerátech stojí poptávka po „všeobecných pracovnících“, kteří jsou schopni kopat opevnění. Mzdové sazby se pohybují v rozmezí 150-371 tisíc rublů, což je v přepočtu 36-90 tisíc korun. Nejnovější zprávy hovoří také o tom, že ruský personál kope zákopy v blízkosti Kurské jaderné elektrárny „v rámci příprav na postup Ukrajiny“. 

„Řídce obsazená a vybavená pohraniční opevnění se ukázala jako nedostatečná k zabránění ukrajinských zisků na počátku ukrajinského vpádu do Kurské oblasti a ruské vojenské velení pravděpodobně dospěje k závěru, že bude zapotřebí dalšího nasazení lidské síly a vybavení na mezinárodní hranici,“ napsal Institut pro studium války (ISW) v nedělní analýze. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu ocenil „dobrý postup“ ukrajinských sil v ruské Kurské oblasti. Podle jeho slov Kyjev při této operaci dosahuje svého strategického cíle. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Kurská oblast je v centru pozornosti od 6. srpna, kdy na její území vtrhly ukrajinské ozbrojené síly. Od minulého pátku zde platí režim mimořádné situace na federální úrovni. Jedná se o největší ukrajinskou přeshraniční operaci od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Velký šum od médií i úřadů

Lidé často vůbec nevědí, co mají dělat, protože jim úřady ani média takové informace zkrátka nepředají. Ruské ministerstvo obrany už několikrát tvrdilo, že ukrajinská armáda ustoupila nebo se jí podařilo porazit. Tyto zprávy ale postupně mazalo, protože se ukázaly jako nepravdivé. Na jedno z těchto smazaných tvrzení poukázal nezávislý server Meduza.

Podle dostupných informací už Ukrajinci Sudžu dobyli. „Odjeli jsme s tím, že se druhý den vrátíme, protože nás nikdo před ničím nevaroval. Jen ve spodním prádle. Všechno je opuštěné. Nic tam není. Nikdo nic neříká. Potkáváme Sujana v ulicích Kurska a všichni jsou v šoku, protože správa nikoho před ničím nevarovala. Nic nebylo připraveno,“ vylíčil jeden z obyvatel Sudži anonymně pro Mediazonu. 

„Armáda varovala místní obyvatele, že tady bude nejspíš nepořádek, protože je tu možnost průlomu hranic a z polí vybíhali chochlové s automatickými puškami a stříleli na auta,“ líčil další už na začátku ukrajinského vpádu.

Některé proruské válečné kanály na telegramu popisovaly ruský odpor jako velmi slabý. „Odpor ve městě ve skutečnosti kladou pohraničníci, rozptýlené jednotky ministerstva obrany a policie. Pouze pohraničníci jsou stále ve spojení. Podle všeho nás čekají těžká rozhodnutí a prohlášení. Přímo v osadě probíhá boj,“ prohlásil tehdy kanál Zapiski veteran. 

Ukrajinská státní televize ve středu odvysílala reportáž, ve které ukrajinské jednotky sundávají ruskou vlajku ze stožáru na úřední budově ve městě Sudža v Kurské oblasti a nahrazují ji ukrajinskou vlajkou. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že video bylo pořízeno ve středu.

Reportáž zahrnovala záběry trojice ukrajinských vojáků stojících na střeše třípatrové budovy, údajně školy s kolejí, jak stahují ruskou vlajku a volají "Sláva Ukrajině". Na videu byla také vidět kolona shořelých ruských vozidel při vjezdu do Sudže a prázdné ulice s nepoškozenými obchody a úředními budovami.

V pravidelném večerním videovzkazu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby umožnili ukrajinské armádě používat zbraně dlouhého doletu k útokům na cíle v Rusku. „Čím odvážnější rozhodnutí partnerů, tím méně toho Putin dokáže,“ řekl.

Kurská oblast je v centru pozornosti od 6. srpna, kdy na její území vtrhly ukrajinské ozbrojené síly. Od minulého pátku zde platí režim mimořádné situace na federální úrovni. Jedná se o největší ukrajinskou přeshraniční operaci od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí na setkání s vedením ministerstva obrany stanovil jako cíl „vytlačit nepřítele z našich území“. Prohlásil, že Kyjev podniká ofenzívu „s pomocí svých vládců ze Západu“ s cílem zlepšit si vyjednávací pozice. Putin však zdůraznil, že o jednáních „s lidmi, kteří útočí na civilisty, nemůže být ani řeči“. 

Související

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.
Ruská armáda, ilustrační foto

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Rok 2024 se stal dosud nejkrvavějším obdobím pro ruské ozbrojené síly od začátku invaze na Ukrajinu. Podle dat zpracovaných ruskou redakcí BBC, nezávislým médiem Mediazona a skupinou dobrovolníků přišlo během tohoto roku o život nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř třikrát více než v prvním roce války a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhaly těžké boje o Bachmut.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Armáda Ukrajina Ruská armáda JE Kursk

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

před 1 hodinou

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

před 1 hodinou

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

před 3 hodinami

včera

včera

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

včera

včera

včera

včera

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

včera

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

včera

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

včera

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

včera

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství

Americký prezident Donald Trump oznámil znovuotevření známé věznice Alcatraz, kterou označil za symbol zákona a pořádku. Jeho rozhodnutí ale otevírá otázky o americkém přístupu k vězeňství, lidským právům i historickým excesům, jako jsou Guantánamo či tajné „black sites“ CIA.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy