Záporožská jaderná elektrárna je velmi odolná, vyplývá to ze slov bývalého vysokého představitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). Existuje jen velmi malá šance dohnat situaci až k nukleární katastrofě – Černobyl ale v roce 1986 ukázal, že to není nemožné.
Před několika dny obletěly svět záběry hořící Záporožské jaderné elektrárny. Záběry byly podle Zelenského pořízeny z Nikopolu. "Ruští okupanti založili požár v areálu Záporožské jaderné elektrárny," uvedl ukrajinský prezident na sociální síti X, kde zveřejnil video.
Záporožská elektrárna má šest bloků a výkon 6000 megawattů a je od prvních dnů ruské invaze, která vypukla 24. února 2022, pod kontrolou ruských jednotek. Jde o nejvýkonnější zařízení svého druhu v Evropě. Elektrárna se během konfliktu opakovaně stala terčem ostřelování, ze kterého se navzájem obviňovaly obě strany.
Záběry požáru v jedné z chladírenských věží elektrárny znepokojily evropské země. Předchozí incidenty měly za následek výpadky elektřiny, píše server Euronews. „Neexistuje žádná možnost, že by takové útoky mohly způsobit výbuch elektrárny,“ ubezpečil bývalý hlavní inspektor Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Robert Kelly.
Bez elektřiny ale nelze jaderný reaktor ochladit, přehřeje se a hrozí výbuch. „Černobylský reaktor byl náhle zapnut na plný výkon se vší tou vodou, která se ve zlomku sekundy změnila na páru a prostě tu budovu rozmetala na kusy,“ připomněl Kelly s odkazem na tragédii Černobylské jaderné elektrárny z roku 1986.
Na území dnešní Ukrajiny se ještě za dob Sovětského svazu stala nejhorší jaderná havárie v historii lidstva. 26. dubna 1986 došlo k přehřátí, protavení a výbuchu čtvrtého reaktoru Černobylské jaderné elektrárny.
„Reaktory, které se staví dnes, jsou postaveny podle zcela jiných standardů. Reaktory černobylského typu obsahují tuny hořlavého grafitu, který kontroluje jadernou reakci, zatímco Záporožský tlakovodní reaktor (PWR) nikoliv,“ vysvětlil.
Absence PWR byla v Černobylu problémem. „V Černobylu se grafit vznítil a chrlil radioaktivní izotopy a popel do atmosféry po několik dní, dokud se požár nepodařilo uhasit. U reaktorů PWR takový problém s hořlavostí není, což je obrovská výhoda. Voda nehoří,“ podotkl Kelly.
„Černobylský reaktor byl také uvnitř velké běžné průmyslové budovy, kterou zničil výbuch páry a mohutný požár. Reaktory PWR, s výjimkou několika málo starších ruských reaktorů, jsou vždy postaveny uvnitř masivní betonové a ocelové kopule, která má za úkol zadržet výbuch páry a zpomalit případný únik radioaktivních izotopů do okolí,“ vysvětlil dále.
Riziko špatného ovládání elektrárny omezuje také fakt, že její zaměstnanci zde po ruské invazi zůstali. „S ukrajinskými občany, kteří byli Rusy donuceni zůstat v Záporoží a dva roky tuto elektrárnu provozovat, by se mělo zacházet jako s hrdiny a MAAE by v tom mohla hrát určitou roli,“ poznamenal Kelly.
„Existuje tendence chtít s nimi zacházet jako s kolaboranty. Myslím, že by měli dostat medaili za to, že sloužili zemi v těžké pozici, prošli si peklem,“ zdůraznil.
Případná katastrofa v Záporožské jaderné elektrárně by měla rozsáhlé a závažné důsledky pro evropský kontinent. Radioaktivní izotopy by mohly být přenášeny větrem na velké vzdálenosti a kontaminovat okolní země.
Zvýšená expozice radiaci by mohla způsobit akutní radiační syndrom u lidí v blízkosti elektrárny, stejně jako dlouhodobé zdravotní problémy, jako je zvýšené riziko rakoviny a genetických mutací.
Bylo by nezbytné evakuovat tisíce lidí z postižených oblastí, což povede k sociálnímu a ekonomickému narušení. Postižení lidé by mohli čelit dlouhodobým problémům s bydlením a zaměstnáním. Navíc kontaminace zemědělské půdy a vodních zdrojů by vedla ke ztrátám v zemědělství a rybolovu; radioaktivní znečištění by mohlo mít devastující účinky na místní ekosystémy a biodiverzitu.
Související
Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva
Ukrajinci bojují o elektřinu. Vynikají schopností adaptace a odolnosti
Ukrajina , Záporožská jaderná elektrárna
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
včera
Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame
Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.
Zdroj: Libor Novák