Hořící Záporožská elektrárna vyděsila svět. Hrozí druhý Černobyl?

Záporožská jaderná elektrárna je velmi odolná, vyplývá to ze slov bývalého vysokého představitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). Existuje jen velmi malá šance dohnat situaci až k nukleární katastrofě – Černobyl ale v roce 1986 ukázal, že to není nemožné.  

Před několika dny obletěly svět záběry hořící Záporožské jaderné elektrárny. Záběry byly podle Zelenského pořízeny z Nikopolu. "Ruští okupanti založili požár v areálu Záporožské jaderné elektrárny," uvedl ukrajinský prezident na sociální síti X, kde zveřejnil video.

Záporožská elektrárna má šest bloků a výkon 6000 megawattů a je od prvních dnů ruské invaze, která vypukla 24. února 2022, pod kontrolou ruských jednotek. Jde o nejvýkonnější zařízení svého druhu v Evropě. Elektrárna se během konfliktu opakovaně stala terčem ostřelování, ze kterého se navzájem obviňovaly obě strany.

Záběry požáru v jedné z chladírenských věží elektrárny znepokojily evropské země. Předchozí incidenty měly za následek výpadky elektřiny, píše server Euronews. „Neexistuje žádná možnost, že by takové útoky mohly způsobit výbuch elektrárny,“ ubezpečil bývalý hlavní inspektor Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Robert Kelly.

Bez elektřiny ale nelze jaderný reaktor ochladit, přehřeje se a hrozí výbuch. „Černobylský reaktor byl náhle zapnut na plný výkon se vší tou vodou, která se ve zlomku sekundy změnila na páru a prostě tu budovu rozmetala na kusy,“ připomněl Kelly s odkazem na tragédii Černobylské jaderné elektrárny z roku 1986.

Na území dnešní Ukrajiny se ještě za dob Sovětského svazu stala nejhorší jaderná havárie v historii lidstva. 26. dubna 1986 došlo k přehřátí, protavení a výbuchu čtvrtého reaktoru Černobylské jaderné elektrárny. 

„Reaktory, které se staví dnes, jsou postaveny podle zcela jiných standardů. Reaktory černobylského typu obsahují tuny hořlavého grafitu, který kontroluje jadernou reakci, zatímco Záporožský tlakovodní reaktor (PWR) nikoliv,“ vysvětlil.

Absence PWR byla v Černobylu problémem. „V Černobylu se grafit vznítil a chrlil radioaktivní izotopy a popel do atmosféry po několik dní, dokud se požár nepodařilo uhasit. U reaktorů PWR takový problém s hořlavostí není, což je obrovská výhoda. Voda nehoří,“ podotkl Kelly.

„Černobylský reaktor byl také uvnitř velké běžné průmyslové budovy, kterou zničil výbuch páry a mohutný požár. Reaktory PWR, s výjimkou několika málo starších ruských reaktorů, jsou vždy postaveny uvnitř masivní betonové a ocelové kopule, která má za úkol zadržet výbuch páry a zpomalit případný únik radioaktivních izotopů do okolí,“ vysvětlil dále.

Riziko špatného ovládání elektrárny omezuje také fakt, že její zaměstnanci zde po ruské invazi zůstali. „S ukrajinskými občany, kteří byli Rusy donuceni zůstat v Záporoží a dva roky tuto elektrárnu provozovat, by se mělo zacházet jako s hrdiny a MAAE by v tom mohla hrát určitou roli,“ poznamenal Kelly.

„Existuje tendence chtít s nimi zacházet jako s kolaboranty. Myslím, že by měli dostat medaili za to, že sloužili zemi v těžké pozici, prošli si peklem,“ zdůraznil.

Případná katastrofa v Záporožské jaderné elektrárně by měla rozsáhlé a závažné důsledky pro evropský kontinent. Radioaktivní izotopy by mohly být přenášeny větrem na velké vzdálenosti a kontaminovat okolní země.

Zvýšená expozice radiaci by mohla způsobit akutní radiační syndrom u lidí v blízkosti elektrárny, stejně jako dlouhodobé zdravotní problémy, jako je zvýšené riziko rakoviny a genetických mutací.

Bylo by nezbytné evakuovat tisíce lidí z postižených oblastí, což povede k sociálnímu a ekonomickému narušení. Postižení lidé by mohli čelit dlouhodobým problémům s bydlením a zaměstnáním. Navíc kontaminace zemědělské půdy a vodních zdrojů by vedla ke ztrátám v zemědělství a rybolovu; radioaktivní znečištění by mohlo mít devastující účinky na místní ekosystémy a biodiverzitu.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto Analýza

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit

Ruská agrese na Ukrajině pokračuje navzdory rostoucímu diplomatickému tlaku, který iniciuje administrativa šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Kreml zřejmě využívá dialog jako nástroj k prodlužování války, zatímco v zákulisí chystá další eskalaci. Zatímco se Moskva snaží vyvolat zdání zájmu o jednání, mobilizuje až 160 tisíc nových vojáků. Rovněž spoléhá na vojenskou pomoc ze Severní Koreje, která zahrnuje živou sílu, dělostřeleckou techniku i balistické rakety.

Více souvisejících

Ukrajina Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.

před 1 hodinou

HC Sparta Praha

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0

Semifinálová série mezi hokejisty brněnské Komety a pražskou Spartou pokračuje ve velkém tempu a po čtyřech duelech je znovu srovnáno. Sparta totiž ve čtvrtém utkání na ledě soupeře vybojovala těsné vítězství 1:0 a stav série je tak 2:2 na zápasy. Hrdiny večera byli útočník Michal Řepík, který skóroval už v první třetině, a brankář Jakub Kovář, jenž si připsal čisté konto díky 19 úspěšným zákrokům.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelské ozbrojené složky

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země

Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Elon Musk

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU

Šéf Tesly a vládní činitel Elon Musk v sobotu veřejně podpořil myšlenku zrušení všech cel a vytvoření zón volného obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Jeho prohlášení přichází jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na dovoz z EU a dalších zemí, čímž odstartoval novou vlnu obchodních napětí.

před 9 hodinami

Demonstrace v USA proti Trumpovi

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi

V sobotu se napříč Spojenými státy uskutečnila největší vlna protivládních protestů od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Tisíce lidí vyšly do ulic ve více než 1 200 lokalitách všech 50 států. Protestní akce se konaly i v zahraničí – například v Londýně, Paříži nebo Berlíně.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Vladimir Putin

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?

Minulý týden přiletěl Kirill Dmitrijev, hlavní investiční emisář ruského prezidenta Vladimira Putina, na návštěvu do Bílého domu. Setkání se odehrálo takřka bez povšimnutí veřejnosti – a zcela záměrně. Přesto vyvolalo silné obavy, zda administrativa Donalda Trumpa skutečně usiluje o mír nebo se stává nástrojem ruské diplomacie.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda „přechází do nové fáze“ operací v Pásmu Gazy. Tento nový přístup znamená, že izraelské síly nyní fyzicky rozdělují území Gazy na části, které postupně ovládají. Podle expertů jde o zřetelný krok ke strategii dlouhodobé kontroly nad územím.

před 14 hodinami

Aktualizováno před 19 hodinami

včera

včera

včera

včera

Dubnové důchody. Mění se termíny výplat, pošťáci mají napilno

V týdnu začal duben, který přináší zásadní změnu ohledně výplat důchodů. Termínů, kdy budou lidem přicházet peníze, ubyde. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy