Zatímco propaganda věští Evropě mrznutí, řada Rusů sní o plynu

Ruská armáda dál útočí na ukrajinskou infrastrukturu, takže tamní domácnosti se ocitají bez tepla a elektřiny. Ruská propaganda se předem raduje, jak Evropa bez ruského plynu zamrzne. Ve stejnou dobu si Rusové vytápějí obydlí dřevem nebo používají plynové lahve, které od začátku prosince v různých městech vybuchují, při čemž umírají lidé, píše server Sever.Realii, jenž je jedním z webů rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). 

Ten zároveň upozornil, že program plynofikace, který úřady spustily na pokyn prezidenta Vladimira Putina v roce 2021, od začátku ruské invaze na Ukrajinu ustrnul.

Sever.Realii uvádí hned několik příkladů explozí plynových lahví v ruských domovech. Například 4. prosince si sedmašedesátiletý důchodce z Nižněvartovsku na Sibiři koupil desetilitrovou plynovou lahev na zimní rybolov, načež mu doma vybuchla. Zemřelo při tom osm lidí. Tentýž den zahřměla exploze na balkoně obytného domu v Jekatěrinburgu, další den se ozval výbuch plynu v domě v Jaroslavli a dalších městech. Nedlouho před těmito incidenty zemřelo při explozi devět lidí včetně čtyř dětí v Sachalinu, příčinou byla opět plynová lahev na jednom z balkonů, píše server.

Přitom na ostrově Sachalin loni vytěžili 32,2 miliardy metrů krychlových plynu. Podle místního statistického úřadu Sachalinstat během letošního léta se těžba a prodej tamního plynu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku více než zdvojnásobily. Podle údajů z konce října letošního roku ovšem plynofikace regionu dosáhla pouze 50 procent. Mnoho obyvatel Sachalinu, stejně jako dalších ruských regionů, si ve snaze ušetřit za elektřinu sami instalují doma plynové lahve, píše Sever.Realii. A to i ve vícepodlažních domech.

Nemají na výběr. "Energetická velmoc" Rusko nevybudovala plynovody do svých měst a vesnic, přibližuje Sever.Realii. I tam, kde už podle něj potrubí je, nemusí být zemní plyn připojen až do kuchyní obytných domů - náklady na jeho zavedení domů jsou pro Rusy s průměrným příjmem příliš vysoké. A i lidé, kteří jsou ochotni si za to zaplatit, musí mnohdy čekat roky, dokud chudé regionální správy nezajistí plynovody do obcí.

Prezident Putin proto vydal pokyn, aby plynárenský operátor vybudoval distribuční síť a zajistil přípojky k hranicím pozemků bez jakýchkoliv nákladů pro budoucí spotřebitele. Na konci loňského roku evidoval operátor přes půl milionů žádostí o tento druh plynofikace, což je čtyřikrát více než v předchozích letech, píše server s odkazem na vicepremiéra Alexandra Novaka. V únoru však Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině a dodatečná plynofikace ruských domů byla odsunuta na druhou, ne-li desátou kolej, podotkl Sever.Realii.

Olga z Velikých Luk v Pskovské oblasti na západě Ruska nyní používá plyn v lahvích, stejný jako explodoval v Nižněvartovsku a na Sachalinu. "Samozřejmě si myslím, že to není bezpečné," říká žena, která čeká na přípojku plynu až k jejímu domu. "Žili jsme v sovětských dobách, a tehdy plynárenské společnosti co půl roku kontrolovaly plynová zařízení a vše bylo bezplatné. Člověk platil za plyn, plyn dodali a jeho cena zahrnovala údržbu zařízení... Tehdy s tím nebyly žádné problémy, ale teď je to na vlastní nebezpečí," dodala.

"Zato úřady slibují, že Evropa teď bez našeho plynu zamrzne," poznamenala Olga, která zároveň konstatovala, že mrznou spíše Rusové. "Tady mrzneme, Evropa nijak zvlášť," nechala se slyšet s tím, že v Evropě panuje mírnější klima než v Rusku. "Země, která těží plyn, by se mohla o své občany postarat. Pravděpodobně se jim nevyplatí se o nás starat, výhodnější je plyn prodávat," dodala.

Obyvatelé malé vsi Kulotino v Novgorodské oblasti žijí s plynem v lahvích už od sovětských dob, stejně jako většina ruského venkova, popisuje Sever.Realii, podle něhož je nyní problém dostat do obce i tento plyn, protože od loňského roku ho přestali dovážet. Obyvatelé vesnice si pro něj musí jezdit sami do 12 kilometrů vzdálené obce. Podle místního obyvatele Borise sice ve vsi začali zavádět plyn, ale většina lidí si ho podle něj nejspíš nebude moci dovolit. Kotel a další výdaje, které přináší zavedení plynu až do domu, podle něj přijdou na více než 100.000 rublů (přibližně 37.000 korun).

Boris rovněž připomněl, že obec na plynových lahvích funguje od 70. let minulého století a úřady se modernizací nikdy nezabývaly. "V sovětských časech nic neslibovali. Říkali, že kolem je dost lesů a dá se topit dřevem. Potom říkali to samé. A teď se najednou pustili do plynofikace. Nejspíš zavedli sankce a není komu prodávat plyn za hranice, tak se rozhodli ho prodávat vlastním (lidem). Není však jisté, jestli bude vytápění plynem levnější. Nevím," dodal Boris.

Další lidé, se kterými hovořili reportéři webu Sever.Realii, si stěžovali na to, že plynofikace se protahuje a připojení plynu od hranic pozemku do jejich domovů je drahé. "Tak vydělávají - hlavní potrubí táhnou zadarmo a za kus do domu si účtují nehorázné sumy," rozhořčil se Alexandr z Leningradské oblasti. Dodávek plynu se nakonec stejně nedočkal, úřady se rozhodly plynové potrubí do jeho vsi vůbec nevést, což zdůvodnily tím, že je příliš složité položit trubky pod železnici.

Podle oficiálních údajů dosáhla k 1. lednu 2021 plynofikace Ruska 72,1 procenta, podotkl server.

Související

Více souvisejících

Rusko plyn válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 20 minutami

před 53 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy