Putin si zaslouží být souzen v Haagu, pak zvítězíme, řekl Zelenskyj při návštěvě Nizozemska

Ruský prezident Vladimir Putin si zaslouží být za své zločiny souzen v Haagu a jsem si jistý, že na to dojde, až vyhrajeme, prohlásil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při své návštěvě Nizozemska. Zelenskyj také v projevu v Haagu opět prosazoval zřízení tribunálu, který by Rusko soudil za jeho agresi vůči Ukrajině. Je to podle něj jediná cesta, jak dosáhnout spravedlnosti.

"Všichni chceme v Haagu vidět jiného Vladimíra, který si zaslouží, aby byl za své zločinné činy potrestán zde, v hlavním městě mezinárodního práva. Jsem si jistý, že se tak stane, až zvítězíme," řekl Zelenskyj s odkazem na Putina. Jeho poznámka sklidila potlesk.

Ukrajina podle svého prezidenta nevyhraje jen na bitevním poli a má podporu národů po celém světě, protože bojuje za svobodu a mír. Ostatní země vědí, že ve hře je více než osud jedné země, míní Zelenskyj.

Jen během dubna na Ukrajině zemřelo 206 civilistů, z toho 11 dětí, řekl Zelenskyj. Připomněl také sestřelení letu MH17 nad okupovanou částí Ukrajiny, které si v létě 2014 vyžádalo 298 životů, většinou Nizozemců. Poté prezident vyzval k držení minuty ticha za za všechny, kteří zemřeli ruskou vinou.

Zelenského v sále přivítal nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra, který připomněl nizozemskou zkušenost z druhé světové války a slíbil další pomoc Ukrajině jak dodávkami zbraní, tak humanitární pomocí a při rekonstrukci země.

Zelenskyj navštívil nizozemský parlament, hovořil se zákonodárci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v rámci své návštěvy Nizozemska zavítal do nizozemského parlamentu a setkal se se zástupci obou parlamentních komor. Setkání podle deníku De Telegraaf vynechali předseda krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Gert Wilders a šéfka protestní strany BBB Van der Plasová.

Ráno Zelenskyj přijel do sídla horní komory nizozemského parlamentu na setkání se zákonodárci. Podle listu De Telegraaf jeho návštěva vyvolala rozruch v Druhé komoře, tedy poslanecké sněmovně. Wilders a Van der Plasová předem ohlásili, že se schůzky s ukrajinským prezidentem nezúčastní, protože Nizozemsko si dnes připomíná oběti 2. světové války.

"Pokud jde o mě, dnešek v Nizozemsku nepatří jemu, ale našemu národnímu památnému dni," tvrdil Wilders. Podle Van der Plasové je velmi nemístné, že prezident Ukrajiny, která je ve válce s Ruskem, je na návštěvě právě v tento den. Jejich postoj však kritizovali mnozí další politici.

Zelenského přijali nejvyšší představitelé parlamentu Vera Bergkampová a Jan Anthonie Bruijn a poté prezident hovořil se členy obou parlamentních komor. Dnes má v plánu mimo jiné také setkání s nizozemským premiérem Markem Ruttem.

Zelenskyj je však v Haagu podle jeho mluvčího Serhije Nykyforova hlavně kvůli setkání se zástupci Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vyšetřuje pravděpodobné válečné zločiny, jichž se dopustila ruská armáda na Ukrajině. Soud také vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli údajným deportacím dětí z Ukrajiny do Ruska. Do ICC se Zelenskyj přesunul později dopoledne. Kvůli bezpečnosti nebyl zveřejněn podrobný program Zelenského návštěvy Nizozemska, která byla oznámena až ve středu pozdě večer po prezidentově neohlášené cestě do Finska.

Zelenskyj od začátku ruského vpádu na Ukrajinu navštívil několik západních metropolí včetně Londýna, Paříže a Washingtonu. Nizozemsko patří mezi významné podporovatele Ukrajiny. Rutte v únoru řekl, že nevylučuje žádný druh vojenské pomoci Ukrajině.

Zelenskyj se v Haagu setkal se šéfem ICC, obsah setkání zatím není známý

Zelenskyj dnes dopoledne přijel do sídla Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Před budovou ho podle agentury AFP čekal šéf ICC Piotr Hofmański. Obsah setkání je tajný, stejně jako většina programu Zelenského návštěvy Nizozemska, píše nizozemská stanice NOS. ICC ale vyšetřuje možné válečné zločiny spáchané na Ukrajině a vydal mezinárodní zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí.

Zelenského návštěvu provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření, četná policejní auta jsou jak kolem budovy ICC, tak v blízkosti hotelu Marriott. Zelenskyj přišel v tmavě zelené mikině, která se od začátku války stala jeho značkou. Prezidenta doprovázela ozbrojená ochranka v bojových uniformách, píše AFP.

Na Zelenského příchod do sídla soudu, před nímž zavlála ukrajinská vlajka, čekala vedle novinářů i veřejnost. Od vstupu je ale odděloval plot, píše De Telegraaf.

Související

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Nizozemí

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 52 minutami

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajina zničila tři ruské systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy