Zelenskyj připustil debatu o územních ústupcích. Řekl, kdo by musel rozhodnout

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s novináři připustil debatu o postoupení území Rusku, které před více než dvěma lety sousední zemi napadlo. Zelenskyj zmínil, že o územních ústupcích by nerozhodoval on ani světoví lídři. Rozhodnutí by podle něj bylo na ukrajinském lidu. 

Zelenskyj v rozhovoru pro francouzská média - například deníky Le Monde a L'Equipe - zdůraznil, že jakákoliv otázka ohledně ukrajinské územní celistvosti nemůže být vyřešena jím či světovými lídry bez ukrajinského lidu. "To je nemožné," poznamenal s tím, že postoupení území Rusku by bylo v rozporu s ústavou. "Jde o vnitřní otázku, na kterou můžeme odpovědět pouze my," zmínil. Kyjev podle jeho slov ani o ničem takovém neuvažuje, zvlášť když mu to nikdo nenavrhl. 

Lídr napadené země prý nedávno dostal otázku, zdali si umí představit, že se Ukrajina vzdá části území za bezpečnostní záruky či členství v NATO a EU. "Měli byste si uvědomit, že nikdo nic takového Ukrajině oficiálně nenabídl. Ukrajina se nikdy nevzdá svého území," podotkl. 

Zelenskyj se k případnému postoupení území agresorovi vyjádřil tak, že rozhodně nejde o nejlepší řešení. "Protože máme co do činění s Putinem. Dobytí části našeho území by pro něj bylo jistě vítězstvím. Po nějaké době, když by válka byla zmrazena, se ale může vrátit a udělat to znovu," varoval.

Ukrajinský prezident poznamenal, že Ruskem získaná území nemohou být navrácena jen zbraněmi. Boje by totiž trvaly dlouho a zahynula by spousta vojáků. "Myslím si, že je to špatná věc. Proto se domnívám, že bychom mohli získat naše území nazpět diplomatickou cestou. Za tímto účelem jsme vytvořili naši Formuli míru," dodal. 

Z posledního průzkumu veřejného mínění provedeného Kyjevským mezinárodním sociologickým institutem (KIIS) vyplývá, že stále větší podíl Ukrajinců je ochoten v rámci mírových jednání s Ruskem tolerovat územní ústupky. 

V období od května 2022 do května 2023 bylo veřejné mínění podle KIIS stabilní. Asi 8-10 % respondentů uvedlo, že je připraveno akceptovat územní ústupky vůči Rusku. Až 87 % respondentů se ale proti jakýmkoli ústupkům stavělo absolutně odmítavě.

Do konce roku 2023 už se ale připravenost k ústupkům vyšplhala na 19 %, v únoru letošního roku na 26 % a v květnu dokonce na 32 %. Podle KIIS se naopak neustále snižoval počet těch, kteří jakýkoli ústupek odmítali – v květnu jich bylo pouze 55 %.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 4 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže

Starosta pražských Řeporyjí a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný (ODS) si má jít sednout do vězení. Jeden z pražských obvodních soudů ho ve středu nepravomocně odsoudil k tříměsíčnímu trestu odnětí svobody za páchání přestupků v podmínce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy