Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Stanice se odvolává na informace od tří amerických činitelů a jednoho zástupce Kongresu, kteří jsou obeznámeni s průběhem čtvrtečních rozhovorů. V tuto chvíli ovšem není jasné, kdy Ukrajina zbraně obdrží a kdy se o tom dozví veřejnost. 

Biden ve čtvrtek oznámil další balíček americké vojenské pomoci v hodnotě 325 milionů dolarů, jehož součásti jsou například tanky Abrams či prostředky protivzdušné obrany. Nicméně poskytnutí balistických střel oficiálně oznámeno nebylo. 

Prezidenti USA a Ukrajiny se včera potkali již pošesté. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Jakea Sullivana se tak ve čtvrtek stalo v důležité chvíli, kdy ukrajinské jednotky pokračují v postupu během protiofenzivy, zatímco Rusko spustilo další brutální vlnu leteckých útoků na ukrajinská města. 

"Prezident neustále mluví s armádou, se svými protějšky v Evropě a se samotnými Ukrajinci o tom, co je potřeba na bojišti při kterékoliv fázi války, a o tom, co mohou Spojené státy poskytnout. Rozhodl se, že neposkytne ATACMS, ale také to neshodil ze stolu do budoucna," prohlásil Sullivan před samotným jednáním obou hlav státu.

Američané dosud poskytli Ukrajině zbraně s maximálním doletem kolem 150 kilometrů. Diskutované střely doletí až do dvojnásobné vzdálenosti, tedy ještě dál než Velkou Británií poskytnuté rakety Storm Shadow. 

Taktické balistické střely ATACMS jsou určené k ničení pozemních cílů a k taktické podpoře pěchoty na bojišti. Nesou jednu hlavici s konvenční náplní. Odpalovány jsou z lehkých salvových raketometů HIMARS, které byly Ukrajině poskytnuty již dříve. 

Související

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Mohou střely ATACMS změnit poměr sil na Ukrajině? Rusko podle expertů čekají problémy

Dodávky amerických střel ATACMS mají potenciál ovlivnit situaci na bojišti ve prospěch Ukrajiny tím, že umožňují Kyjevu účinné zásahy na letiště a skladovací prostory munice, které se nacházejí daleko za frontovými liniemi. Podle pravidelné analýzy provedené Americkým Instituem pro studium války (ISW) bude ruská armáda nucena adaptovat se na tyto nové zbraně.  

Více souvisejících

balistické strely ATACMS válka na Ukrajině Joe Biden USA (Spojené státy americké) Ukrajina Armáda Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy