ANALÝZA | Oko za oko? Rusko to Orešnikem přehnalo. Srovnání s ATACMS a Storm Shadow mluví za vše

Rusko použitím balistické střely Orešnik reagovalo nepřiměřeně. Tato zbraň se sice pohybuje na pomezí mezikontinentální a středního doletu, ale doletem a hrozbou zdaleka překonává střely ATACMS a Storm Shadow, které používá Ukrajina. 

Od minulého týdne se ve veřejném prostoru často vyskytují informace o mezikontinentálních balistických střelách (ICBM). Stalo se tak poté, co po několik dní platilo podezření, že právě tento druh zbraně Rusové použili proti Ukrajině. To se nakonec ukázalo jako liché, Rusko vypálilo balistickou střelu středního doletu (IRBM) Orešnik (Líska, pozn. red.).

Stalo se to v reakci na skutečnost, že Američané a Britové povolili Kyjevu v boji používat rakety dlouhého doletu ATACMS a Storm Shadow (francouzská zkratka SCALP). Svět se během minulého týdne nacházel v obavách, že tento vývoj rozpoutá jadernou válku. 

ICBM jsou zbraně primárně určené k nošení jaderných hlavic. Proto, když letěly na ukrajinské Dnipro, existovala oprávněná obava, že dojde k nukleární katastrofě. Během studené válka si ICBM vysloužily nechvalnou pověst. Jejich samotné existence se týkaly diskuze o nešíření jaderných zbraní. Roku 1972 byla mezi SSSR a USA podepsána Smlouva ABM, která měla za úkol omezit systémy antibalistických raket použitých proti raketovým nukleárním zbraním. 

Aktuálně mohou mít země rozmístěn pouze určitý počet ICBM. Nejnovější dohodou je takzvaný New START, platný od roku 2011. Podle této smlouvy může mít země rozmístěno maximálně 700 strategických nosičů (balistické rakety, bombardéry) a na těchto nosičích může být maximálně 1550 jaderných hlavic. 

V konečném důsledku – ICBM může být použita, ale země, která ji použije, musí počítat se závažnými důsledky. Charta OSN připouští použití těchto zbraní v sebeobraně a Ženevské konvence zakazují jejich použití proti civilnímu obyvatelstvu. Konkrétně u Ženevských konvencí jde nejen o jaderné, ale i chemické a biologické zbraně – neboli zbraně hromadného ničení. 

Technicky vzato je použití ICBM s jadernou hlavicí nemožné bez toho, aby bylo porušeno mezinárodní právo. Už od Kubánské krize z roku 1962 existuje doktrína MAD neboli Mutual Assured Destruction (vzájemně zaručené zničení, pozn. red.), která odrazuje jaderné mocnosti od využití jejich jaderných zbraní. Zkrátka protože by se vzájemně zničily.

Co ve skutečnosti použili Rusové?

Rusové proti ukrajinskému území ale využili IRBM/ICBM Oreshnik, která je vybavena šesti hlavicemi a existují dohady, že každá z nich obsahuje ještě munici navíc. „Mohu potvrdit, že Rusko skutečně odpálilo experimentální balistickou raketu středního doletu. Tato IRBM byla založena na ruském modelu mezikontinentální balistické rakety RS-26 Rubež,“ shrnula mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. 

IRBM jsou obecně určené k ničení cílů na „regionální“ úrovni – tedy oproti mezikontinentální střele mají dostřel pod 5500 kilometrů. Stejně jako ICBM ale slouží k doručování jaderných hlavic. 

Pentagon odhaduje, že Orešnik je modernější variantou ICBM RS-26 Rubež. Je ale sporné, jestli jde o IRBM nebo ICBM, neboť ji Rusové testovali s těžším nákladem na vzdálenost pod 5500 kilometrů. 

První zkouška proběhla v roce 2011 a raketa se tehdy vychýlila z kurzu a dopadla osm kilometrů od místa startu. V květnu 2012 pak proběhl druhý test, kdy raketa s jedinou bojovou hlavicí uletěla 5800 kilometrů. Dle smlouvy New START je tak klasifikována jako ICBM. 

Rusové tedy zřejmě využili raketu, která se pohybuje na tenké hranici mezi IRBM a ICBM. Když probíhal test v říjnu 2012, dokázala plně naložená uletět pouze 2000 kilometrů. Od té doby testy probíhaly pouze v rámci jednoho až tří tisíc kilometrů. 

Čím to útočí Ukrajinci?

Několik expertů pro EuroZprávy.cz potvrdilo, že ruské použití ICBM/IRBM bylo přehnané a posloužilo hlavně jako určité postrašení Západu. Ukrajinci od Washingtonu dostali povolení použít ATACMS, což je podle serveru Missile Threats „řada balistických raket krátkého dosahu s pevným palivem“. Poprvé byly použity během války v Perském zálivu. 

Americký list New York Times následně upřesnil, že v závislosti na modelu mohou zasáhnout cíle vzdálené zhruba 350 kilometrů. Jejich nespornou výhodou je možnost odpalování z raketometných systémů HIMARS, které Ukrajinci mají k dispozici dlouhodobě. 

Označování ATACMS coby raket dlouhého doletu není úplně přesné. „Mohou dosáhnout dále do Ruska než jakákoli jiná ukrajinská raketa, ale nemohou doletět tak daleko jako řízené rakety nebo mezikontinentální balistické rakety,“ píše NY Times.

V americké armádě způsobily tyto rakety „revoluci“, neboť až do 80. let minulého století, kdy byly vyvinuty, se Američané spoléhali zejména na „hloupé“ rakety – tedy s neřízenou municí. 

Ukrajinci dále dostali povolení pro využití britsko-francouzských střel Storm Shadow (SCALP). Jako první raketu SCALP EG vyvinuli Francouzi a jde o sérii střel s plochou dráhou letu. Varianty střely byly následně upraveny a prodány do Velké Británie, Řecka, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. 

SCALP EG a Storm Shadow jsou v podstatě totožné; odlišné jsou především komponenty rozhraní letounu a softwaru. Pyšní se doletem 250-400 kilometrů a užitečným zatížením 400 kilogramů. Navádí je trojitý navigační systém využívající inerciální (setrvačnou, pozn. red.) navigaci, GPS a terénní frekvenční navigaci. 

„Tyto pokročilé navigační systémy v kombinaci se zobrazovacím infračerveným vyhledávačem a algoritmy automatického rozpoznávání cíle umožňují střele účinně zasáhnout cílené místo dopadu v náročných podmínkách,“ píše server Missile Threat.

Situace se aktuálně jeví tak, že Rusové použili nepřiměřenou sílu. „Stejně jako hrozba použití taktických nebo bojových jaderných zbraní, tento přehnaný vojenský potenciál je nevhodný pro současný konflikt a Moskva to samozřejmě ví,“ zdůraznila pro EuroZprávy.cz Dr. Jana Robinson, výkonná ředitelka Prague Security Studies Institute.

Jeho kolega z brněnské Masarykovy univerzity Jakub Drmola to vidí podobně. „Interpretoval bych to spíše jako pokračující snahu o zastrašení Západu pomocí jaderných výhrůžek, zejména v kombinaci s nedávnou revizí doktríny,“ poznamenal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil použití balistické rakety za důkaz, že Rusko nemá zájem o mírové řešení. Včerejší noční projev věnoval silné kritice Moskvy. „Použití balistické rakety proti Ukrajině je jasnou a závažnou eskalací války. Rusko dokazuje, že chce konflikt jen prodlužovat.“

Eskalace konfliktu přináší nové otázky ohledně budoucí stability. Výroky ruského prezidenta Vladimira Putina o možnosti útoků na vojenské cíle v zemích, které podporují Ukrajinu, vyvolávají obavy z rozšíření konfliktu za hranice Ukrajiny.

Související

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

Více souvisejících

válka na Ukrajině raketa Orešnik Ruská armáda Armáda Ukrajina balistické strely ATACMS rakety Storm Shadow

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

Papež František zemřel, protože neposlechl lékaře? Lidé tušili, že ho vidí naposledy

Vatikán a celý svět se v pondělí v poledne ponořily do smutku. Po celé Itálii se rozezněly kostelní zvony – papež František zemřel. Stalo se tak méně než den poté, co překvapil věřící svou přítomností na balkóně baziliky svatého Petra, odkud požehnal davu 35 tisíc poutníků shromážděných na velikonoční slavnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy