Pokles tržeb v průběhu koronavirové krize zaznamenala většina českých firem

Tržby v průběhu pandemie podle průzkumu marketingové konzultační společnosti Proficio klesly 70 procentům firem z oblasti obchodu, služeb a výroby, 44 procent společností zaznamenalo výrazný odliv zákazníků. Návrat nakupujících do kamenných obchodů očekávají zhruba dvě třetiny podniků. Data z průzkumu má ČTK k dispozici.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Firmy i jednotlivci utrácejí podle 37 procent respondentů mnohem méně než před koronavirovou krizí. Snížený objem nákupu zboží a služeb zaznamenalo 35 procent společností, 31 procent firem uvedlo, že jejich zákazníci jsou opatrnější, váhavější, déle vybírají a zároveň mají mnohem větší zájem o slevy.

Pandemie způsobila kromě problémů s poptávkou i další těžkosti. Potíže s dodavateli hlásí 42 procent firem, s nedostatkem zboží na skladě se tak potýká 30 procent společností. S přepravou není spokojeno 28 procent podniků. Pozastavit nebo zrušit některé své služby v důsledku pandemie musely více než dvě pětiny firem, 28 procent společností přestalo prodávat některý sortiment.

Navzdory krizi společnosti pracovaly na zlepšení, 36 procent vylepšilo stávající služby, 16 procent podniků spustilo některé nové. Nabídku zboží rozšířila pětina firem, stejný počet ji na základě poptávky změnil.

Průzkum provedla společnost Proficio ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK v dubnu. Zapojilo se do něj 100 českých firem z oblasti výroby, maloobchodu a stavebnictví.

Vláda protiepidemická opatření postupně uvolňuje. Služby spojené s péčí o tělo jako kadeřnictví nebo masáže jsou otevřené od 3. května. Zbytek služeb a také celý maloobchod obnovily provoz o týden později.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlomová dohoda: Samsung vstupuje na evropských trh se sítěmi 5G s…

14.06.2021 15:37 Britská telekomunikační skupina Vodafone si vybrala jihokorejskou společnost Samsung Electronics…

První slunné dny bezpečně aneb předejděte sluneční alergii. Čemu se…

14.06.2021 13:34 Užíváte si první dny na slunci naplno, ale překvapily vás svědivé pupínky nebo vyrážka?…

Rohlík pomáhá farmářům

12.06.2021 18:56 Rohlík pomáhá farmářům. Startuje unikátní podpůrný program pro malé dodavatele, Rohlik.cz pomůže s…

EuroZprávy.cz a INCORP obnovují spolupráci s ČTK, mimo jiné na základě…

31.05.2021 08:29 Mediální skupina INCORP a.s. na základě příslibu Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ) o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama