Seznam zvýšil požadavek na náhradu škody od Googlu, chce deset miliard

Tuzemská internetová firma Seznam zvýšila svůj požadavek na náhradu škody vůči americkému konkurentovi Google o jednu miliardu na deset miliard Kč. Google podle Seznamu zneužívá své dominantní postavení na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro platformu Android.

Logo společnosti Google

Požadavek na náhradu škody bude součástí žaloby na Google, kterou Seznam chystá. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Seznamu Pavel Zima. Vyjádření českého zastoupení Googlu ČTK zjišťuje.

Seznam loni v prosinci v předžalobní výzvě žádal po Googlu náhradu škody 9,07 miliardy korun. Ta mu měla vzniknout kvůli nemožnosti rozšiřovat jeho aplikace do zařízení s Androidem. Bránily tomu obchodní dohody Googlu s výrobci mobilních zařízení s Androidem.

"Vývoj v roce 2020 ukazuje, že nápravná nařízení nemají ve své aktuální podobě takový vliv na narovnání trhu, v jaký všechny tržní subjekty ještě v roce 2019 doufaly. Je tedy zřejmé, že chování společnosti Google v minulých letech bude mít na trh mnohem větší a dlouhodobější dopady, než se původně očekávalo. V rámci chystané žaloby proti společnosti Alphabet/Google proto hodláme zvýšit původní požadavek na náhradu škody na více než deset miliard korun," uvedl Zima.

Evropská komise již v roce 2018 rozhodla, že Google svým chováním porušuje pravidla hospodářské soutěže EU. Firma poté přišla s programem Choice screen, který měl uživatelům umožnit zvolit si aplikace, jež si do svého zařízení nainstalují, a upravila smlouvy s výrobci zařízení. Podle Seznamu ale Google své dominantní postavení zneužívat nepřestal. "A to i přesto, že služba Vyhledávání Seznam.cz meziročně celkově rostla o šest procent a zatím v programu Choice screen zaznamenala přibližně 140.000 výběrů. Formálně totiž představené úpravy neotevřely trh dostatečně, na což vedle společnosti Seznam.cz upozorňují i další poskytovatelé alternativních vyhledávacích služeb působících v EU," dodal Zima.

Podle Seznamu je správné, že došlo ke zrušení aukčního systému, protože nebylo možné akceptovat, aby dominantní hráč po svých konkurentech požadoval platby za to, že s ním mohou na trhu vyhledávačů otevřeně soutěžit. I nový návrh programu Choice screen bohužel podle Zimy obsahuje nedostatky, například využívá nepřesný zdroj dat k ověření velikosti tržních podílů účastníků a neřeší otázku výběru výchozího internetového prohlížeče. Navíc veškeré aktuální úpravy se projeví až na nových zařízeních s operačním systémem Android uvedených na trh od září 2021. Téměř 80 procentům stávajících tuzemských uživatelů mobilních zařízení s Androidem tak doposud nebyla poskytnuta žádná možnost volby vyhledávací technologie, dodal.

Prodejce vstupenek Ticket Art jde do insolvence. Jestli lidé uvidí své…

02.08.2021 17:38 Aktualizováno Prodejce vstupenek Ticket Art Praha na sebe podal návrh na konkurz. Důvodem jsou podle něj omezení…

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

23.07.2021 16:53 Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových…

IKEA ve čtvrtek otevře na pražském Chodově první plánovací studio v ČR

14.07.2021 16:49 V pražském obchodním centru Westfield Chodov se ve čtvrtek otevře nové projekční studio, ve kterém…

Radegast Ratar je podle spotřebitelů nejlepší novinkou

08.07.2021 14:11 Potvrzeno spotřebiteli. Obliba hořkých piv roste. Mimořádně hořký Radegast Ratar zvítězil v…

Těžební společnost OKD loni prohloubila ztrátu na 2,437 miliardy korun

08.07.2021 10:07 Těžební společnost OKD loni prohloubila ztrátu z předloňských 861 milionů na 2,437 miliardy korun.…

Buffett: Miliony malých firem utrpěly strašlivé škody, těm velkým se po…

30.06.2021 11:56 Hospodářské dopady pandemie covidu-19 jsou mimořádně nerovnoměrné. Zatímco statisíce či miliony…

Pro více než 80 procent Čechů je důležité šetřit vodou, ale pouze 28…

29.06.2021 12:56 Šetřit vodou je důležité pro 83 procent českých obyvatel. Vyplývá to z červnového průzkumu…

Zásilkovna začne od července rozvážet balíky na adresu

29.06.2021 11:22 Logistická firma Zásilkovna spustí od července službu doručování na adresu pod názvem Zásilkovna…

ČEZ vyplatí druhou nejvyšší dividendu, 52 korun za akcii

28.06.2021 20:15 Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům z loňského zisku dividendu 52 korun za akcii před…

Související:

Právě se děje