Češi vyrazili do hor. Skiareály zaplnily tisíce lyžařů

Některá lyžařská střediska v Česku stále marně čekají na sníh, část může aspoň opět uměle zasněžovat. Teplé počasí zatím skiareálům moc nepřálo, někde ale díky ochlazení mohli vlekaři znovu spustit umělé zasněžování a místy jim vypomohl i přírodní sníh. Do některých středisek tak dorazily o víkendu tisíce lidí, vyplývá z vyjádření provozovatelů skiareálů.

Ilustrační foto

Dnes kolem poledne zkolabovala doprava do hlavních středisek středních a východních Krkonoš - Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou. Silnice zaplnila auta turistů, kteří přijeli do hor strávit konec roku nebo lyžovat. Špindlerův Mlýn i Pec pod Sněžkou totiž nabízejí, spolu s areálem na Černé hoře, dobré podmínky pro lyžování. Ve vyšších polohách hor tam za poslední dny napadlo asi 30 centimetrů sněhu a provozovatelé středisek také mohli uměle zasněžovat.

V Jizerských horách a západních Krkonoších bylo o víkendu zatím upraveno jen kolem sedmi z 97 kilometrů sjezdových tratí. Zhruba 2,4 kilometru upravených tratí nabízí Skiaréna Jizerky ve střediscích na Severáku a Tanvaldském Špičáku. Další sjezdovky se otevřou asi v pondělí a třeba v krkonošském Harrachově se bude lyžovat až na Silvestra.

V Orlických horách jsou otevřeny areály Říčky a Deštné. V omezeném rozsahu se lyžovalo i v areálu Buková hora v Orlických horách, ve středisku České Petrovice a v areálech v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem.

Třeba v Plzeňském kraji se zatím o víkendu lyžovalo jen na Šumavě v Železné Rudě. Omezeně byly v provozu sjezdovky Nad Nádražím a Alpa louka. V jihočeském šumavském středisku Lipno byly o víkendu v provozu asi dva kilometry sjezdovek a v nejbližších dnech by díky zasněžování mohly být podle vlekařů připraveny další sjezdovky. Na Zadově je pak v provozu větší část areálu Kobyla. Do Lipna i Zadova dorazily o víkendu tisíce lyžařů.

V Krušných horách teď mohli lyžaři vyrazit třeba do areálů na Klínovci a Novako v Božím Daru. Díky nízkým teplotám mohly areály zasněžovat. Níže položená střediska ale ještě čekají na větší příděl sněhu.

Stovky lyžařů o víkendu zavítaly do středočeského střediska Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku. Podmínky jsou tam ideální a na Silvestra už bude uveden do provozu celý areál. Lyžuje se také v Chotouni u Prahy. V dalších středočeských střediscích se však začne lyžovat zřejmě až v novém roce. Na Vysočině jezdí vleky na Šacberku a Čeřínku u Jihlavy a Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. Mráz umožnil skiareálům koncem týdne znovu spustit sněhová děla a doplnit zásoby sněhu poškozené předchozí oblevou s dešti. V pondělí tak znovu otevře i novoměstská sjezdovka Harusův kopec.

Podmínky pro lyžování se zlepšily také v Jeseníkách. Například v Branné na Šumpersku v sobotu hustě sněžilo a teploty se už držely pod bodem mrazu. Na sjezdovkách tak bylo v průměru zhruba 40 centimetrů sněhu. Nový sníh přilákal lyžaře také na sjezdovky na Červenohorském sedle na pomezí Jesenicka a Šumperska nebo do areálu v Hrubé Vodě nedaleko Olomouce. V příštích dnech pak bude zřejmě zahájen provoz v Jonas Parku v Ostružné na Jesenicku či v Kladkách na Prostějovsku.

V Beskydech se o víkendu lyžovalo třeba ve Stupavě na Uherskohradišťsku, kde bylo na sjezdovce v průměru 35 centimetrů sněhu, nebo v areálu Razula ve Velkých Karlovicích. Tisíce lidí dorazily například do střediska Ski Bílá na Frýdecko-Místecku.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Související:

Právě se děje

reklama