Jak se chovají Češi v Chorvatsku? Šéf tamní policie promluvil

Omiš - Čeští policisté v Chorvatsku pomáhají turistům zejména při dopravních nehodách, ztrátě dokladů, krádežích a často jim také radí ohledně ubytování nebo výměny peněz. Přestože je letos u Jadranu více Čechů než v předchozích letech, velké problémy nedělají. ČTK to řekli chorvatský policejní prezident Vlado Dominič a čeští policisté sloužící přes léto ve střediscích Šibenik a Omniš. Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý zde dnes zakončili třídenní zahraniční cestu.

V jadranských letoviscích o prázdninách slouží osm českých policistů. Jsou oblečeni stejně jako v Česku, aby je mohli turisté rozpoznat. Nenosí však zbraně a na hlídkách jsou proto společně s chorvatskými kolegy. Policisté jsou neustále na telefonu a když volá Čech nebo Slovák na tísňovou linku 112, tak automaticky zvedají hovory, aby mohli pomoci.

Ivana Černáková slouží v Chorvatsku počtvrté. Za tu dobu pamatuje vážné případy dopravních nehod, utonutí, turistů ztracených v horách až po kurióznější případy, kdy jim jeden Čech volal s tím, že ho bolel krk z potápění. Později však policisté zjistili, že to nebyla pravda a údajně jen zkoušel, jestli policisté v Chorvatsku jsou.

"Někteří Češi jsou velmi překvapeni a chtějí se s námi hned fotit. Jiní naopak vědí, že jim tady pomáháme," podotkla Černáková, která nyní slouží v Šibeniku. V Česku působí u ochranné služby, která například hlídá bezpečnost objektů vlády nebo parlamentu.

Žádný problém během týdenního pobytu nemuseli v Chorvatsku řešit Rostislav Fichna a Pavel Kalvar z Ostravska, kteří české policisty potkali až poslední den pobytu. "Víme, že tady policisté jsou, ale zatím jsme je nepotřebovali ani nevyhledávali," řekli turisté českým novinářům.Podle Chovance policejní spolupráce funguje velmi dobře již sedm let. Kvůli dalšímu zlepšení se podle ministra bude jednat o tom, že by příští rok mohlo přijet z Česka o dva až tři policisty více. Posily by se soustředily zejména na hlídání dálničních úseků.

Chorvatsko-českou spolupráci chválil i chorvatský policejní prezident Vlado Dominič. "Jsem s Čechy spokojený. Ani problémy s českými turisty moc nejsou. Považujeme je za bezproblémové," uvedl Dominič.

Česká komunita v Chorvatsku

Česká komunita v Chorvatsku je nejpočetnější českou krajanskou skupinou v jihovýchodní Evropě. Tato menšina sídlí zejména v okolí města Daruvar. Češi jsou v Chorvatsku jednu z mnohých národnostních menšin. 10 510 osob, které se hlásí k české národnosti, je soustředěno hlavně v oblasti centrální Slavonie.

Jako o prvním Čechovi na Jadranu by se dalo mluvit o králi Karlu IV. Ke své cestě do Itálie využil možnosti cestovat přes Uhersko (průjezd Rakouskem mu nebyl povolen) a dostal se až na území Chorvatska. Navštívil mimo jiné městečko Sinj, kde byl hostem tamějšího knížete, a kontaktoval mnichy - hlaholity. Jejich slovanská liturgie byla důvodem, proč je později pozval do Prahy, do Emauzského kláštera. Někdy se také uvádí jako klášter Na Slovanech.

Češi se objevují v oblasti Slavonie za Rakousko-Uherska, na počátku 18. století. V té době byla oblast u hranic s Bosnou a Hercegovinou součástí tzv. vojenské krajiny, tedy hranice s Osmanskou říší, kam se stěhoval vojenský personál a strážci z celého Rakousko-Uherska. Byla budována zcela nová sídla na zelené louce (nejstarší česká vesnice Ivanovo Selo). Nové přistěhovalce nejvíce podporoval chorvatský šlechtický rod Jankovičů (tehdejší vlastník půdy). Ti pomáhali zúrodňovat půdu a zkulturňovat krajinu. V roce 1930 žilo v Chorvatsku na čtyřicet tisíc Čechů. Postupně se však asimilovali a počet lidí hlásící se k této národnosti klesal až na uvedených cca 10 000.

Češi v Chorvatsku jsou organizovaní, mají svůj vlastenecký svaz, který se stará o udržení české kulturní tradice. Na radiové stanici Daruvar jsou vysílány denně pořady v českém jazyce. Jsou organizovány za podpory státu české školky a školy. Úzce spolupracují i s chorvatskou komunitou Slováků. Češi a Slováci mají i svého jednoho společného zástupce v chorvatském Saboru.

Čechy ovšem najdeme po celém území Chorvatska, a to nejen jako turisty. Spousta lidí se sem přivdalo nebo přiženilo a Chorvatsko je jejich druhou vlastí, píše novalja.cz.

Související

Policie Chorvatsko

Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě

Čech, jehož v červnu zadržela chorvatská policie kvůli smrtícímu výbuchu, který nepřežilo dítě, je už nějaký čas zpátky v Česku. Podle předchozích informací jde o šestačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

Více souvisejících

Chorvatsko Policie ČR češi

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 1 hodinou

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy