společnost

Demonstrace 17. listopadu 1989, Václavské náměstí Komentář

Komentář: Kam jsme se dostali po 30 letech od sametu? Doopravdy jsme rozděleni?

Výročí 17. listopadu 1989 vždy vede společnost k bilanci toho, co se od tohoto přelomového data podařilo anebo naopak – mírně řečeno – nepovedlo podle plánu. Letošní kulaté výročí je příležitostí k zamyšlení se poněkud většímu a hlubšímu. Jak je na tom Česká republika a její obyvatelé po třiceti letech od Národní?
JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský pojmenoval nešvary dnešní společnosti. Co se vytratilo?

Ze společnosti se vytratily základní zásady, jako je solidarita a humanismus. Staly se z nich téměř sprostá slova. Ve společnosti se začala šířit sociální úzkost a strach z budoucnosti. Myslí si to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Řekl to v dnešním pořadu České televize Fokus Václava Moravce na téma Boj za pravdu, kam přišla diskutovat mimo jiné slovenská prezidenta Zuzana Čaputová. Spolu se shodli v tom, že doba před rokem 1989 byla schizofrenní.
Lidé, ilustrační fototgrafie

Češi a postoje: Jaké nálady ve společnosti sílí?

Mezi Čechy v posledních letech posílily liberální postoje. Má je 30 procent lidí, zatímco před čtyřmi lety bylo zastánců liberalismu 23 procent. Nejvíce lidí se nadále hlásí k sociálnědemokratickým názorům, které jsou blízké 34 procentům lidí. Následuje konzervatismus (22 procent) a směr ekologický (18 pct), kterému ale zastánců ubylo. Klesl také podíl příznivců socialistických a komunistických idejí. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Čínský sociální systém: Monitorování je pro nás v Evropě něčím nepředstavitelným

Sociální systémy jsou obecně velice kontroverzním tématem a oblastí akademických debat i mediálního zkoumání, nicméně samotný pohled ze strany obyvatelstva té které zkoumané země na danou problematiku bývá často v těchto debatách opomíjen. V tomto článku proto představíme názor čínského obyvatelstva na tamější sociální monitorovací systém, který v jednom ze svých odborných článků blíže zkoumala Genia Kostka z Freie Universität v Berlíně. Článek vychází z výsledků průzkumu veřejného mínění provedeného na jaře roku 2018.
Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.
chudoba, ilustrační foto

Česká republika premiantem. Chudoba zde ohrožuje mladé nejméně z celé EU

Česká republika si z hlediska ohrožení mladých pracujících lidí chudobou vede ze všech zemí Evropské unie nejlépe. Vyplývá to z údajů statistického úřadu Eurostat za rok 2017. Podíl mladých pracujících ve věku 18-24 let, kteří jsou ohroženi chudobou, v Česku představuje pouze 1,5 procenta. Průměr EU činí 11 procent. Dobře si vede v tomto ohledu i Slovensko, naopak nejhorší čísla vykazuje Rumunsko.
Indická policie

Mladé dívce v Indii uřízli hlavu. Za vraždou ze cti stojí podle policie rodina

V Indii přitáhl pozornost další případ hromadného znásilnění. Teď se však zdá, že mladou dívku pravděpodobně zavraždila její rodina. Podle policie šlo o vraždu ze cti. Násilí páchané na ženách je v Indii značně rozšířené. V posledních letech tamní vláda zpřísnila tresty za znásilnění. Nově hrozí pachatelům, kteří napadnou děti mladší dvanácti let, i trest smrti.
Vilnius, Litva

Užupis: Malinká republika se svobodným duchem

Slyšeli jste už o Užupisu? Místní říkají, že pokud se zahledíte do očí užupiské mořské panny, už nikdy nebudete chtít odejít. Mořská panna je umístěna na mostě, který vede přímo do Užupisu, což je čtvrt v litevském hlavním městě Vilniusu, která se vyhlásila samostatnou republikou.
Přijde vám na tomto obrázku Evropy něco zvláštního? Máte k tomu dobrý důvod

Konec našeho světa. Co se stane, až nezůstanou žádné ledovce? + VIDEO

V průběhu let jsme zjistili, jak moc se podepsal člověk na tvář planety Země. Podle mnoha vědců je na účtu lidstva i globální oteplování. A právě to stojí za pomalým ubýváním ledovců. V současnosti je na planetě asi 21 milionů kilometrů čtverečních ledu a sněhu. Jak bude svět vypadat, až už žádný nezbude?
Lékaři

Nemáš plastiku? Jsi nula a nikdy se nevdáš. Mezi ženami bují nebezpečný trend

Rio de Janeiro - Plastické operace podstupuje v dnešní době řada lidí. Důvody mohou být různé. Někteří lidé se snaží zakrýt například jizvy po zranění, jiní chtějí být krásnější a důvody k operaci jsou tak ryze estetické. Plastické úpravy přišly do módy v době, kdy se k podobným zákrokům začaly uchylovat všemožné hvězdy šoubyznysu.

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy