Nemáš plastiku? Jsi nula a nikdy se nevdáš. Mezi ženami bují nebezpečný trend

Rio de Janeiro - Plastické operace podstupuje v dnešní době řada lidí. Důvody mohou být různé. Někteří lidé se snaží zakrýt například jizvy po zranění, jiní chtějí být krásnější a důvody k operaci jsou tak ryze estetické. Plastické úpravy přišly do módy v době, kdy se k podobným zákrokům začaly uchylovat všemožné hvězdy šoubyznysu.

Leckterá mladá dívka se v nich zhlédla a chtěla mít taktéž upravené tělo, odsátý tuk na břiše nebo zvětšená prsa. Například v USA (nebo i v Česku) vás ale taková operace může vyjít na nemalé peníze. V Brazílii tomu ale tak není.

Brazilský stát vyznává názor, že lidé mají právo být krásní. Takže plastické operace jsou v zemi buď zcela zdarma nebo za ně pacienti a pacientky zaplatí jen nepatrný poplatek.

Jihoamerická země díky tomu zažila nebývalý boom plastických operací. Ročně je jich v zemi v rámci zdravotního pojištění provedeno více než půl miliónu.

Je tomu tak z několika důvodů. Jedním je cenová dostupnost, jak již bylo uvedeno. Druhým důvodem je atmosféra v brazilské společnosti. Znalci brazilské kultury tvrdí, že Brazilka která není krásná má totiž velké problémy. Je pro ní téměř nemožné najít si manžela a úspěchů nedosáhne ani v práci. Je totiž mnohem méně pravděpodobné, že bude například povýšena.

Mnoho žen se proto v Brazílii uchyluje k chirurgickým úpravám svého zevnějšku. Ty s sebou ale nesou četná rizika. Jsou prováděny na veřejných klinikách a lékaři s nimi často nemají patřičnou zkušenost. Brazilky si tak často stěžují, že slouží chirurgům spíše jako pokusní králíci.

Na operace se také velmi dlouho čeká a to v rozmezí od několika měsíců do několika let. Přesto jsou Brazilky a Brazilci chirurgickým zkrášlováním posedlí. S celkovým počtem 1,2 miliónu plastických operací ročně (sečteme-li operace na veřejných i soukromých klinikách) se řadí v počtu zkrášlujících zákroků na druhé místo na světě.

V zemi taktéž existuje obrovský rozdíl mezi státními a soukromými klinikami. Ty státní jsou často podfinancovány a většina pacientů ze střední a vyšší vrstvy tak raději za zákrok zaplatí na soukromé klinice. To způsobuje jen další potíže brazilskému zdravotnickému systému a ten je tak v současnosti pevně rozdělen na lepší a horší kategorii.

Jistě že některé zákroky plastických chirurgů jsou nutné, aby pacient nebo pacientka odstranili závažné vady, které by jim jinak výrazně komplikovaly život. Podle serveru Newsweek je ale 95 procent brazilských plastických operací ryze estetického charakteru. Někteří pacienti dokonce předstírají zdravotní potíže, aby jim stát na operaci přispěl.

Operace navíc provádějí lékaři, kteří se plastické chirurgii teprve učí. Výsledky jsou tak někdy tristní. Další potíží je fakt, že nové postupy v oboru jsou nejdříve testovány na pacientech veřejných státních klinik. Výjimkou tak nejsou ani pacienti kterým na těle zůstanou ošklivé jizvy nebo dokonce dostanou komplikované infekce.

Související

Ilustrační foto

Na pandemii překvapivě vydělal jeden medicínský obor. Ordinace praskají ve švech

Celosvětová pandemie covid-19 uzavřela mnoho zemí a měst, lidé nadále pracují z domova a ve většině zemí je povinné nošení ochranných obličejových masek. Proč toho nevyužít a nezajít si například na botox, výplň rtů nebo si nechat zmenšit nos? Tuto otázku si zřejmě položilo mnoho lidí a plastické chirurgie praskají ve švech.
Zdravotnictví

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun, říká expert

Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně. Podpořit by ji mohl marketingovou kampaní, dotací letenek, případně agenturám a zdravotnickým zařízením závislým na tomto segmentu poskytnout dotace. Kvůli omezení cestování z důvodu zamezení šíření koronaviru podnikatelé v tomto oboru nemají příjem.

Více souvisejících

Plastické operace Brazílie lékaři Móda společnost

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 41 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy