Jak probíhají popravy? Američanka jich viděla přes 300, teď otevřeně promlouvá

Dallas - Žádný jiný stát USA nepopravil tolik vězňů jako Texas. Michelle Lyonsová těmto popravám přihlížela po osmnáct let. Nejdříve jako novinářka, posléze jako zaměstnankyně kanceláře prokurátora. První popravu viděla v roce 2000.

"Nevadí mi to ani trochu. Měla bych snad být rozrušená?" napsala si tehdy do deníku. Bylo jí 22 let a pokud jí bylo někoho líto, byli to ti dva postarší lidé, které právě popravený vrah kdysi ubil kladivem. Během následujících let viděla ještě dalších více než 300 poprav.

"Sledovat popravy bylo zkrátka mojí prací." vzpomíná Lyonsová pro britské BBC. "Byla jsem tehdy pro trest smrti. Přišlo mi to jako adekvátní způsob potrestání. Byla jsem mladá a všechno jsem viděla černobíle." vypráví.

"Všechny pochybnosti, které jsem měla, jsem ve své mysli zavřela do malého kufříku a ten jsem kopla někam do rohu. Nic jsem si nepřipouštěla." říká žena, jejímž druhým domovem se stal texaský Huntsville, v němž jsou od roku 1924 vykonávány všechny tresty smrti uložené v Texasu.

Deník Michelle Lyonsové obsahuje mnoho subjektivních detailů o popravách. Carl Heiselbetz, jenž zabil matku spolu s její dcerou, si při popravě nechal na očích brýle. Betty Lou Beetsová, která vraždila své manžely a pak je zakopávala na zahradě, měla roztomile malé nohy. Thomas Mason, který zabil svoji matku a babičku, vypadal jako Michellin dědeček.

Ta se setkala i s rozporuplnými reakcemi, jež přicházely od příbuzných obětí vražd. Když totiž někteří četli její popis popravy za pomoci smrtící injekce, stěžovali si, že lidé, kteří zavraždili jejich blízké, dostatečně netrpěli. Tvrdili při tom, že elektrické křeslo (používané v Texasu od roku 1924 do roku 1964) bylo mnohem lepší.

Lyonsová také vzpomíná, že poslední okamžiky k smrti odsouzených vrahů byly velmi rozdílné. Viděla prosby o odpuštění, zoufalé přesvědčování o nevině, citování rockových písniček nebo i sarkastické poznámky se silným nádechem černého humoru. Jenom jedinkrát ale uslyšela vzlykání.

Chodila jí i řada emailů, ve kterých ji lidé obviňovali, že se podílí na státem organizovaných vraždách. "Zejména novináři z Evropy vůbec nerozuměli tomu, jak můžeme pořád praktikovat trest smrti. Neustále zaměňovali slovo "popravit" za pejorativní "zabíjet"." vzpomíná Lyonsová.

Městečko Huntsville občas zaplavily davy demonstrantů, jež protestovali proti trestu smrti. Jako v roce 2000, kdy byl popraven Gary Graham. Ten během jediného týdne oloupil 13 lidí, z nichž jednoho střelil do krku pistolí a dalšího přejel jeho vlastní autem. Svoji poslední oběť oloupil, unesl a znásilnil. Graham doznal všechny skutky kromě vraždy a protestující tak tvrdili, že trest smrti je příliš přísný.

Postoj Michelle Lyonsové k popravám se změnil s jejím těhotenstvím. "Nejdřív jsem se bála, že dítě uvnitř mě uslyší všechny ty nadávky, kvílení a poslední vzdechy, jenž vydávají odsouzenci při popravě." vzpomíná. Její obavy se ještě prohloubily po porodu.

"Příbuzní popravovaných se poprav účastní. Měla jsem doma dítě, pro které bych udělala všechno, ale přitom jsem sledovala jiné matky, jak se musí dívat na svoje dítě, které někdo popravuje. Viděla jsem je křičet, brečet, mlátit do skla a kopat do zdi." říká Lyonsová.

"Došlo mi, že po popravě nejsou žádní vítězové. Stát, společnost, rodina oběti, rodina zločince, nikdo na tom není lépe. Každý prohraje." vysvětluje proč nakonec na trest smrti změnila pohled. V Texasu je ale tento názor stále ve výrazné menšině. Podle posledních průzkumů z roku 2013 je 73% obyvatel státu pro zachování trestu smrti. 

Související

Více souvisejících

Texas, USA Trest smrti soudy Vraždy v USA společnost

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy