Dezinformační influenceři se začínají objevovat jako cenově dostupná služba, která umožňuje různým aktérům ovlivňovat náladu ve společnosti. Tým výzkumníků z Mozilla Foundation se zaměřil na situaci v Keni a nasbíral širokou škálu screenshotů, memů a dalších důkazů. Na základě tohoto rozsáhlého průzkumu identifikoval více než 23 tisíc tweetů a 3700 zúčastněných účtů.
Dezinformační kampaně jsou přitom nepřímo podpořeny samotnými algoritmy sociální sítě Twitter. Z jedenácti sledovaných kampaní jich 8 bylo v trendující sekci.
Dezinformační influenceři, se kterými se výzkumníkům podařilo hovořit, přiznávají, že zařazení kampaně do trendující sekce je jeden z cílů – Twitter tím tak ještě zvyšuje jejich dosah.
Podle zjištění výzkumníků se kampaně domlouvají skrze komplexní systém Whatsappových skupin, ve kterém dochází k synchronizaci a koordinaci vypouštěných tweetů. Anonymní organizátoři využívají těchto cest k zadávání práce, posílání detailních instrukcí a obsahu i k předávání peněz.
V rámci těchto aktivit zároveň dochází i k obchodování ověřených účtů. Ty majitelé v některých případech pronajímají pro dezinformační kampaně a získávají tak peníze. Použití ověřených účtů přitom zvyšuje šance na zařazení do trendující sekce.
Influenceři nepracují zadarmo. Za účast ve třech kampaních dostávají podle průzkumu zaplaceno okolo deseti až patnácti dolarů na den. Některým se podaří přejít na zálohovanou práci a přijdou si okolo 250 dolarů za měsíc za dohled nad kampaní.
Zadavatelé se snaží zachovat maximální anonymitu a influenceři tak často nevědí, pro koho pracují. Aby se vyhnuli odhalení, snaží se zadavatelé omezovat vytváření velkých skupin a častěji komunikují napřímo s jednotlivými influencery.
Peníze jsou předávány někdy před kampaní a jindy po ní, platby ale podle výpovědí chodí typicky včas, aby nedocházelo k prozrazení nespokojenými influencery. Objednávané služby totiž často hraničí s podněcováním, což je v Keni považováno za trestný čin.
Nejčastějšími oběťmi dezinformačních kampaní jsou novináři, soudci a aktivisté. Celý mechanismus má za účel komplikovat použití platformy těm, kteří mají názor v rozporu se zadavatelem dezinformační kampaně. To často vede k autocenzuře, aby se oběti vyhnuli masivním reakcím trollů, jindy se komunikace stáčí k vyvracení dezinformačních narativů a opouští původní sdělení.
Twitter dostal od výzkumníků informace o kampaních k dispozici a podle svého vyjádření identifikoval něco přes 100 účtů, které byly v rozporu s podmínkami užití. Zároveň se podle pracovníku sociální sítě nepodařilo prokázat, že účty dostávaly za svou činnost zaplaceno. Přiznali ale, že se podařilo identifikovat nejméně jednu síť koordinovaných účtů.
Nejedná se přitom o první případ podobných sítí. V Nigérii došlo ke koordinované kampani na podporu kolumbijského drogového dealera, jak identifikovalo Buzzfeed news, tým Portland Africa pak zaznamenal masivní využití botů pro ovlivňování desíti případů voleb v devíti afrických zemích.
Výzkumníci poukazují na problém algoritmu používaného k výběru příspěvku do trendující sekce, který umožňuje zvýšení dosahu příspěvku bez ohledu na potenciální problematičnost jeho obsahu. Twitter přitom prodává inzerci, která se tak často může zobrazit ve společnosti manipulativního obsahu.
Související

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Policisté odhalili nebezpečné mladíky. Pokusili se o útok na synagogu v Brně
sociální sítě , Boj proti dezinformacím a fake news , výzkum
Aktuálně se děje
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
včera

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
včera

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
včera

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
včera

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
včera

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
včera

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
včera
Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák