Adaptační skupiny pro děti z Ukrajiny budou pokračovat i v příštím roce

Adaptační skupiny pro dětské uprchlíky z Ukrajiny budou pokračovat do června 2023. Ministerstvo školství (MŠMT) vyhlásilo na jejich podporu novou dotační výzvu. Skupiny, které děti navštěvují bezplatně, si rozdělí 100 milionů korun. O příspěvky lze žádat do 30. dubna 2023. Vyplývá to z informací na webovém metodickém portálu úřadu edu.cz.

Cílem výzvy je podpořit volnočasové adaptační skupiny pro děti od tří do 18 let, které v Česku pobývají kvůli válce na Ukrajině a nenavštěvují zde mateřskou, základní nebo střední školu. Adaptační skupiny mají podle ministerstva podpořit socializaci ukrajinských dětí v České republice, podpořit u nich rozvoj češtiny, duševní pohodu a duševní zdraví a připravit je na nástup do českých škol.

O příspěvek mohou v systému ISPROM žádat školy, města a obce a jejich příspěvkové organizace a nestátní neziskové organizace, které budou adaptační skupinu provozovat od ledna do konce června 2023. Mohou žádat nejméně o 60.000 korun, nejvyšší částka, kterou mohou pořadatelé adaptačních skupin pro ukrajinské uprchlíky obdržet, jsou čtyři miliony korun. Ministerstvo jim peníze vyplatí nejpozději 15. června 2023 a pošle je v jedné platbě.

MInisterstvo školství vyčlenilo v dubnu 1,25 miliardy korun na adaptační skupiny pro Ukrajince ve věku od tří do 15 let a 150 milionů na kurzy češtiny pro běžence ve věku 14 až 18 let. Žadatelé měli peníze vyčerpat na aktivity, které se budou konat do konce srpna. Ministerstvo pak ještě vypsalo další dotační program 100 milionů korun na podporu prázdninových jazykových kurzů pro děti ve věku šest až 18 let. Další dotační výzva byla na aktivitu adaptačních skupin pro děti ve věku tři až 18 let od srpna do prosince tohoto roku. Organizátoři skupin si tehdy mohli rozdělit 200 milionů korun.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny začali do Česka přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. V českých mateřských, základních a středních školách se podle dat ministerstva na konci září učilo 50.285 dětí ukrajinských uprchlíků, což je 2,7 procenta žáků. Školáci s ukrajinským státním občanstvím se stali nejpočetnější skupinou cizinců mezi žáky českých škol. Nejvíce Ukrajinců je ve školách základních.

V ČR je podle statistik ministerstva zhruba 10.900 mateřských, základních a středních škol. Ve školním roce 2021/2022 navštěvovalo mateřské školy 360.490 předškoláků, z toho 12.103 dětí mělo jiné než české občanství. Do základních škol v minulém školním roce chodilo 964.571 žáků, z toho 23.359 cizinců. Středoškoláků bylo celkem 446.245, z toho cizinců 10.053.

Související

Školství

Jarní prázdniny v roce 2024: Ministerstvo upravilo termín pro některá území

Děti si ještě užívají poslední dny hlavních prázdnin, přičemž ve školství finišují přípravy na nový školní rok. Některá území v jeho průběhu budou mít jarní prázdniny v jiném než původně stanoveném termínu. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o tom rozhodlo již před několika měsíci.

Více souvisejících

ministerstvo školství uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy