Babiš jednal s bývalými náčelníky štábu o modernizaci armády

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal s bývalými náčelníky generálního štábu o modernizaci armády. Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který se se současným náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou jednání zúčastnil. Účastníci videokonference se podle ministra i Babiše shodli, že je třeba modernizovat armádu co nejdříve.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš
doporučujeme

Podle informací ČTK se během jednání řešila jak otázka současné modernizace, tak například zkušenosti bývalých náčelníků generálního štábu s dřívějšími koncepčními plány na modernizaci armády. Ty většinou kvůli škrtům nebyly dodrženy.

"Česká republika sice nemá velkou armádu, ale právě proto musí být moderně vybavená. Naše vláda tak nechce v rozpočtu armády škrtat ani v době koronavirové krize. Nákupy ale musí být transparentní a pro armádu maximálně efektivní. Myslím, že na tom jsme se shodli. Stejně jako na tom, že bychom měli co nejvíc podporovat to, aby se v co největší míře nakupovalo od českých firem, což už se aktuálně docela daří," napsal ČTK Babiš.

Videoschůzka se konala den po návštěvě premiéra na ministerstvu obrany. Babiš po ní na tiskové konferenci zdůraznil potřebu modernizace armády. Podpořil zakázku na nákup pásových bojových vozidel pěchoty, která bude stát více než 50 miliard korun. V minulosti kvůli dopadům krize způsobené pandemií koronaviru připustil, že by pořízení obrněnců mohlo být odloženo. Ve středu také zmínil potřebu dalších investic, například do terénních automobilů nebo do nových děl.

Armáda si stěžuje na dlouhodobou podfinancovanost, kvůli které používá desítky let starou techniku. Metnar například ve středu řekl, že řada současných bojových vozidel pěchoty je nepojízdná a nefunkční je více než polovina děl. Na nejbližší dobu má ministerstvo obrany naplánované nákupy v řádu desítek miliard korun. Zároveň armáda potřebuje miliardové investice do nemovitostí nebo pro naplnění skladů.

Česko spojencům z NATO slíbilo, že do roku 2024 bude dávat na svou obranu dvě procenta HDP. Někteří politici ale v nedávné době reálnost dodržení slibu zpochybnili. Akviziční plány ministerstva obrany také mohou narušit dopady krize kolem koronaviru. Letos již obrana vrátila do státního rozpočtu na řešení následků pandemie 2,9 miliardy korun.

Bývalí náčelníci generálního štábu se chtěli k možným škrtům vyjádřit v polovině dubna na společné tiskové konferenci. Zhodnotit na ní chtěli situaci armády i českou pozici v NATO. Kvůli epidemii ji ale přesunuli na pozdější dobu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž vylepil plakáty, které oslavovaly smrt českých vojáků. Soud vynesl…

22.05.2020 14:17 Aktualizováno Jiřímu Kopřivovi, který v centru Prahy vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu…

Armáda ČR stále používá starou ruskou techniku. Ostudné, prohlásil Babiš

22.05.2020 12:41 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ostuda, že česká armáda ve velké míře stalé využívá…

Přípravy na válku? Česko chce vytvořit nový systém obrany státu

16.05.2020 09:13 Stát bude podporovat spolky, které připraví občany na obranu státu. Počítá s tím novela zákona o…

Vojenský výbor NATO jednal o krizi způsobené koronavirem

15.05.2020 15:58 Vojenský výbor NATO ve čtvrtek projednal roli NATO v krizi způsobené novým koronavirem, dopady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy