Policie má kontrolovat karantény, čeká na informace od ministerstva

Policie čeká na jasně formulovaný požadavek ministerstva zdravotnictví ohledně spolupráce s hygieniky při kontrolách dodržování nařízených karantén a izolací kvůli covidu-19. Uvedla to dnes na svém twitterovém účtu. Zajímá se také například o vyjasnění otázky, jak bude zajištěna ochrana policistů při kontaktu s lidmi s potvrzenou nákazou covidem-19. Čeká také na vyjádření Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ohledně předávání informací.

Policie ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po pondělním jednání vlády oznámili, že policisté budou dodržování karantény a izolace namátkově kontrolovat spolu s hygieniky. Seznamy by měla policie dostávat od krajských hygienických stanic. Hamáček řekl, že podobná dohoda policie a hygieniků měla fungovat už loni na jaře, vznikl ale problém s ÚOOÚ, který však už byl vyřešen.

Policie dnes na twitteru napsala, že ohledně plánu čeká na jasně formulovaný požadavek ministerstva zdravotnictví na provádění kontrol. "Zároveň jsme požádali o vyjasnění zásadních otázek. Jak bude zajištěna ochrana policistů při kontaktu s covid pozitivními osobami a jaká bude metodika provádění kontrol," uvedl sbor. Podle vyjádření také čeká na sdělení ÚOOÚ, který předávání údajů prošetřuje.

"Postup při kontrolách karantén a izolací momentálně ministerstvo zdravotnictví diskutuje s policejním prezidiem," uvedla k současné situaci na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Více informací podle ní zatím není možné sdělovat.

Hamáček v pondělí uvedl, že počet vyčleněných policistů se bude upravovat podle potřeby. Policii nyní zaměstnává mimo jiné hlídání hranic uzavřených okresů. Pokud se lidé nebudou zdržovat na místě, které nahlásili, budou podle Hamáčka čelit správnímu řízení. Pokud budou přistiženi "venku", bude to posuzováno jako podezření z trestného činu šíření nakažlivé choroby.

V karanténě jsou lidé bez příznaků, kteří se potkali s nakaženými. V izolaci jsou ti, u nichž se nákaza potvrdila.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie během nouzového stavu zaznamenala 85 000 přestupků proti opatřením

12.04.2021 11:46 Za šest měsíců nouzového stavu zaznamenala policie přes 85.000 přestupků proti opatřením, které…

Policisté se stáhli z hranic okresů, intenzita ostatních kontrol se nemění

12.04.2021 10:39 Intenzita policejních kontrol dodržování protiepidemických opatření se ode dneška nezmění. Jediným…

Předseda ÚOHS potvrdil pokutu půl miliardy za armádní tendr na vrtulníky

07.04.2021 15:09 Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun…

Strážníci v Uherském Hradišti při zákroku proti muži bez roušky zákon…

07.04.2021 11:20 Strážníci v Uherském Hradišti při svém zákroku proti muži bez roušky, který se stal 10. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama