Babiš se sešel s Rivlinem, Česko má dle něj s Izraelem nadstandardní vztahy

Česká republika má s Izraelem zcela nadstandardní vztahy, řekl v Jeruzalémě po dnešní schůzce s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem premiér Andrej Babiš. Spolupráce podle něj přináší konkrétní projekty, například ve využívání léčebného konopí, ve vodním hospodářství nebo třídění odpadů. Babiš připomněl i první párovou výměnu ledvin mezi oběma zeměmi, kterou v prosinci provedli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a ze dvou izraelských nemocnic.

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

"Máme absolutně nadstandardní vztahy," řekl Babiš. "Dělali jsme v Praze konferenci o léčebném konopí. Teď čekáme na zprávu od Izraele, měla by přijet delegace lékařů, která by učila naše lékaře z hlediska aplikace léčebného konopí. Dělali jsme konferenci o vodě, protože Izrael je absolutní lídr z hlediska managementu vody," poznamenal předseda české vlády. Naopak Izrael se podle Babiše od Česka inspiruje v třídění odpadů.

Babiš se dnes setká i se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem, následovat bude slavnostní večeře podávaná Rivlinem. Ve čtvrtek se český premiér zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu. Setká se také s českými přeživšími nacistického vyhlazování Židů nebo s předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem.

"Já jsem byl pověřen panem prezidentem (Milošem Zemanem) reprezentovat Českou republiku. Premiérů tady moc není, ale je tady předseda Evropské rady, zastoupeny jsou další celosvětové instituce. Samozřejmě v období, kdy vnímáme vyšší vlnu antisemitismu v Evropě i na sítích u nás, tak je to důležité," poznamenal Babiš.

Původně s premiérem měla přicestovat i manželka Monika. "Těšila se, byla i v delegaci. Potom nám ale oznámili, že večeře je 1+0, manželky z nějakého důvodu vyřadili. Zkrátka formát se změnil, údajně z bezpečnostních důvodů. Akce je z hlediska bezpečnosti a organizace velice náročná i pro pana prezidenta (Rivlina), který tam všechny hlavy delegací přijímá," doplnil Babiš.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 10:21 Aktualizováno V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Kdo jde proti proudu, je označen za dezinformátora. Svoboda slova prohrává…

12.06.2021 22:00 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Likviduje svobodu slova i názory podobně, jako tomu bylo za ohavné normalizace. Za…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

12.06.2021 21:59 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama