Blažek chce zahájit debatu o trestnosti úniků údajů z trestních spisů

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce zahájit debatu o zakotvení trestnosti úniků údajů z trestních spisů. Uvedl to v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Interpelace ze začátku března se týkala okolností případů v Brně-středu. Stíhání některých lidí zastavilo Nejvyšší státní zastupitelství. 

Podle Bělobrádka není možné veřejně dehonestovat osoby, proti kterým nemá policie ani státní zastupitelství řádné důkazy.

"Iniciování debaty o tom, aby úniky informací z trestních spisů byly trestným činem, je vzhledem k závažnosti jednou z mých naprostých priorit," uvedl Blažek v odpovědi, kterou dnes zveřejnil Bělobrádek na svém facebookovém profilu. Ministr spravedlnosti míní, že vzhledem k masivnosti úniků existuje "naléhavá potřeba" k otevření odborné diskuse o jejich vymezení jako trestného činu, který by dopadal na všechny zúčastněné. "Trestný čin by tak platil bez výjimky pro všechny, ať už by se jednalo o orgány činné v trestním řízení, třetí osoby nebo novináře," napsal Blažek.

Osobně by Blažek byl pro takovou změnu legislativy, která by úniky informací z neveřejného přípravného řízení trestala "velmi přísně". "Neboť zasahují do osobní integrity dotčených osob ve všech oblastech života, což ostatně dokazují mnohé příklady z minulosti," dodal.

Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo v únoru stíhání dvou z osmi obviněných v kauze údajných machinací s městskými byty v Brně-středu. Byl mezi nimi bývalý pracovník správy nemovitostí v Brně-středu Radim Suchánek. Bělobrádek v interpelaci poukazoval na článek na serveru Novinky.cz, v němž Suchánek tvrdil, že mu stíhání zničilo politickou kariéru. "Jako člověk a jako zákonodárce chci, aby stát efektivním způsobem dokázal odhalit a k nezávislému soudu přivést osoby, které mohly spáchat trestnou činnost. Není ale možné veřejně dehonestovat a mediálně zničit ty, u kterých nemá policie ani státní zastupitelství řádné důkazy," uvedl. Poslanec připomněl také zastavení stíhání dvou žen, které byly podezřelé ve volně souvisejícím případu z neoprávněného nakládání s nebytovými prostory.

Blažek v odpovědi poukázal také na závěry sněmovní vyšetřovací komise z předminulého volebního období k únikům informací z trestních spisů. Komise tehdy uvedla, že tyto úniky, jejich účelový výklad a následné ovlivňování veřejného mínění mohou znamenat fatální ohrožení ústavnosti. Sněmovna tehdy vyzvala vládu mimo jiné k úpravě trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby tak, aby se stal únik informací jednou ze skutkových podstat.

Bělobrádek v interpelaci nadnesl také možné vyžadování náhrady škody po státní zástupkyni. Ministr spravedlnosti obecně odkázal na zákonné ustanovení o odpovědnosti soudce či žalobce. Zmínil případnou kárnou odpovědnost.

Blažek v poslední době čelil kritice v souvislosti se žádostmi o informace v kauze kupčení s městskými byty v Brně. Spolek Milion chvilek ho kvůli tomu vyzval k rezignaci. Ministr dnes v otevřeném dopise odmítl, že by byl ve střetu zájmů. "Protože jsem (a Vy to ani netvrdíte) neporušil žádný zákon této země a řádně plním své ústavní a zákonné povinnosti, ve střetu zájmů nejsem a nijak nezasahuji do žádných probíhajících trestních řízení, nemám v úmyslu z Vámi uvedených 'důvodů' rezignovat na funkci ministra spravedlnosti. Výkon této funkce není žádný med, ale tlaku zkreslených 'informací' a podivných spekulací se podléhat nemá a nesmí," napsal mimo jiné Blažek.

Brněnských kauz se týkalo i několik dalších poslaneckých písemných interpelací. Blažkovi je poslali podle médií i zákonodárci ODS a hnutí ANO.

Související

Pavel Blažek

Vláda bude zítra řešit násilí u soudu s Peterkovou, potvrdil Blažek

Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde příznivci Jany Peterkové vnikli do soudní síně během projednávání kauzy, v níž byla obviněna ze šíření poplašné zprávy o onemocnění covid-19. Zařazení bodu potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). 

Více souvisejících

Pavel Blažek soudy

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volodymyr Zelenskyj s Justinem Trudeau, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Trudeau přijel do Kyjeva, setká se s prezidentem Zelenským

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu přijel na neohlášenou návštěvu Kyjeva. Děje se tak v týdnu, kdy se Ukrajina vypořádává s následky zničení Kachovské přehrady a zároveň na bojišti pokračují tvrdé boje v rámci očekávané protiofenzivy. 

před 1 hodinou

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein

Švýcarská socialistická mládež (JS) podle médií spustila petici za zrušení koncertů německé skupiny Rammstein v Bernu. Její zpěvák Till Lindemann čelí řadě obvinění z obtěžování žen. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy