Blinken v Praze. Černochové děkoval za pomoc Ukrajině, s Lipavským podepsali memorandum

Šéf americké diplomacie Antony Blinken měl v Praze program už před začátkem jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Sešel se s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a svým českým protějškem Janem Lipavským (Piráti). 

Černochová přivítala Blinkena na kbelském letišti. Ministr poděkoval Česku za pomoc Ukrajině, přičemž si prohlédl ukázky vojenské techniky a výzbroje, která byla zemi čelící ruské agresi dodána.

"Odpovědností demokratického světa je ukrajinským ozbrojeným silám poskytnout vše, co ke své obraně potřebují. Česká republika podporuje Ukrajinu od samého počátku konfliktu; poskytla tanky, bojová vozidla i bitevní vrtulníky. Nyní pracujeme na dodání statisíců kusů kriticky důležité dělostřelecké munice. Podpora ze strany Spojených států a úzká česko-americká spolupráce jsou pro naši pomoc Ukrajině naprosto nezbytné," prohlásila ministryně a poděkovala za tuto podporu.

USA totiž darovaly České republice významné kompenzace za vojenské dodávky na Ukrajinu. "Jedná se o osm vrtulníků H-1 a o finanční podporu ve výši více než 300 milionů dolarů. To znamená, že díky americké podpoře můžeme nejen pomáhat Ukrajině, ale také realizovat největší modernizaci naší armády v moderní historii," dodala Černochová.

"Česká republika ukazuje, co je opravdové spojenectví, veškerým úsilím, které věnuje pomoci Ukrajině v okamžiku, kdy ho nejvíce potřebuje  tváří v tvář probíhající ruské agresi. Toto úsilí se zhmotňuje v podobě vycvičení ukrajinských vojáků a poskytnutí vojenské techniky. Také nás velice těší vztah mezi Spojenými státy a Českou republikou v oblasti obrany, a to včetně projektu pořízení letounů F-35 a samozřejmě také Dohody o obranné spolupráci, která byla podepsána před několika měsíci. To vše je hmatatelným důkazem naší spolupráce a spojenectví," uvedl Blinken.

V předvečer neformálního ministerského jednání se pak americký ministr setkal s českým protějškem Lipavským v Černínském paláci. Společně zopakovali závazek posílit NATO. Ocenili vysokou kvalitu vzájemných bilaterálních vztahů, kterou potvrdilo i dubnové setkání premiéra Fialy s prezidentem Bidenem, a zabývali se plány na další prohlubování našeho strategického partnerství v bezpečnostní, obranné a obchodní oblasti.

Ve světle pokračujících brutálních ruských útoků proti Ukrajině zdůraznili potřebu urychlit dodání nezbytné vojenské pomoci pro ukrajinskou armádu. "Evropa je připravena dlouhodobě pomáhat Ukrajině, a to za každou cenu," potvrdil ministr Lipavský a ocenil pokračující finanční a materiální podporu Spojených států Ukrajině.

Ministři dále jednali o strategicky důležité obranné spolupráci vyplývající z pořízení stíhaček F-35. Ministr Lipavský vyjádřil velkou spokojenost se zahájením vývojové a průmyslové spolupráce mezi několika českými společnostmi a americkým výrobcem Lockheed Martin. Na okraj jednání spolupodepsali Memorandum o porozumění mezi MZV a State Departmentem v oblasti zahraničních dezinformací a manipulací.

"Informační vlivové aktivity ze strany cizích států, včetně dezinformací a propagandy, představují bezpečnostní hrozbu pro Česko i další demokracie. Rusko tyto techniky vměšování v rámci hybridních kampaní ještě posílilo během jeho nevyprovokované a neodůvodněné vojenské agrese proti Ukrajině," řekl šéf české diplomacie po jednání.

Memorandum na tuto skutečnost reaguje a zároveň posiluje těsné strategické partnerství mezi Českem a Spojenými státy. Dokument je důležitým nástrojem, který oběma státům umožní lépe čelit zahraničnímu vlivovému působení, jež představuje významnou hrozbu současnosti.

Související

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken: Ukrajinu do NATO čeká krátká cesta, pokud bude pokračovat v reformách

Šéf americké diplomacie Anthony Blinken uvedl, že Ukrajinu čeká jen krátká cesta ke členství v Severoatlantické alianci, pokud bude pokračovat ve vnitřních reformách jako doposud. Podle nejvyššího diplomata je důležité, aby se Ruskem napadená země postavila na nohy vojensky, ekonomicky i demokraticky. Prohlásil to během washingtonského summitu NATO. 

Více souvisejících

Antony Blinken Jana Černochová Jan Lipavský USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 1 hodinou

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 7 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 7 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy