Češi a Slováci mohou podle Vystrčila úspěšnou spolupráci úročit na mezinárodní úrovni

Čechy a Slováky i po 30 letech od rozdělení Československa na dva samostatné stály nadále pojí vzájemnost a oba dva národy mohou úspěšnou spolupráci úročit na mezinárodní úrovni. Novinářům to dnes při setkání zástupců českého a slovenského parlamentu na Velké Javořině řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). 

Podle šéfa Slovenské národní rady Borise Kollára (Sme rodina) se v roce 1993 naštěstí nenaplnily černé scénáře a rozdělení Československa se odehrálo bez dramatických následků. Kollár podotkl, že o konci společného státu Čechů a Slováků tehdy rozhodli politici. V případě uspořádání referenda by Československo snahám o rozdělení podle něj zřejmě odolalo.

Velmi dobrá dlouhodobá spolupráce Česka a Slovenska je podle Vystrčila pro oba státy velmi výhodná, jelikož lze více věci ovlivnit směrem, který je důležitý nejen pro Čechy a Slováky, ale také Evropskou unii. "To znamená, že tam dokážeme dát svoji historickou zkušenost a své poznání, kterým třeba ten echt Západ nedisponuje. To si myslím, že je v dnešní době hodně důležité pro budoucnost Evropy," řekl Vystrčil. Česko a Slovensko nyní podle něj například vnímají stejně intenzivně nutnost pomáhat Ukrajině, která od konce února čelí ruské vojenské agresi. "Myslím si, že my si to uvědomujeme více než někteří jiní," uvedl.

Podle Kollára Češi a Slováci za uplynulých 30 absolvovali velmi úspěšnou cestu. "My Slováci jsme dokázali, že umíme spravovat svůj vlastní národ a stát. Ušli jsem velký kus cesty a prokázali svoji životaschopnost. Nakonec jsme se všichni v roce 2004 setkali v jednom společném domě (EU), ale každý jsme tam přišli jako svébytný, samostatný a hrdý národ. Myslím si, že ta naše společná cesta, která trvala 75 roků, se znovu setkala v EU a fungujeme, jako by se nic nestalo," řekl Kollár.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zpětně považuje rozdělení Československa v roce 1993 za dobrý a úspěšný příběh, který skončil spoluprací Česka a Slovenska v EU a NATO. "Umíme spolupracovat a úzce využít vzájemnosti," podotkla Adamová. Podle ní je za uplynulých 30 let v oblasti velmi dobré spolupráce na co navazovat. "Kdekoliv na světě o našem příběhu rozdělení mluvíme, tak sklízíme jenom obdiv. Protože to nebylo úplně samozřejmě a někde to (rozdělení států) provázely válečné konflikty," upozornila.

Kollár řekl, že v roce 1992 se rozdělení Československa obával, a to i pod dojmem seriálu vysílaném tehdejší Československou televizí, který líčil možné negativní dopady rozpadu společného státu. "Modlil jsem se, aby se to nikdy nestalo. Rozhodli to dva politici bez nás. Kdyby bylo referendum, tak jsem přesvědčený, že bychom se nikdy jako stát nerozdělili, nikdy. Lidé by se vyjádřili. Byly jasné nálady, že nechceme jít od sebe. Ale stalo se to (rozdělení Československa) a já to respektuji," řekl.

Členové českého a slovenského parlamentu dnes po poledni společně vystoupili k Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti na Velké Javořině, kde si na hraničním pomezí mezi Českou a Slovenskou republikou připomněli rozdělení Československa a nadcházející 30. výročí vzniku dvou samostatných států. Myšlenka setkávání Čechů a Slováků na Velké Javořině vznikla v roce 1992 jako symbolické vyjádření nesouhlasu s rozdělením země.

Související

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

Více souvisejících

Česká republika Slovensko Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

raketový systém Patriot z USA

Evropa se činí. Ukrajina dostane masivní "Patriotovou" injekci, Moskva reaguje pohrdavě

Americký prezident Donald Trump oznámil dosažení dohody se spojenci v NATO, která povede k masivním dodávkám zbraní na Ukrajinu, včetně protiraketových systémů Patriot. Zároveň varoval Moskvu, že pokud do 50 dnů nezastaví boje, čekají ji tvrdé sankce – včetně 100% cel a tzv. sekundárních tarifů pro státy, které s Ruskem nadále obchodují.

před 54 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump: Z Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil

Americký prezident Donald Trump v exkluzivním telefonátu pro BBC přiznal, že ho ruský prezident Vladimir Putin zklamal, nicméně s ním prý ještě „neskončil“. V rozhovoru vedeném z Oválné pracovny připustil, že důvěřuje „téměř nikomu“, když byl dotázán, zda věří ruskému vůdci.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení

Americký prezident Donald Trump během pondělního prohlášení z Oválné pracovny oznámil, že Spojené státy uvalí na Rusko sekundární cla ve výši 100 %, pokud nebude do 50 dnů dosaženo mírové dohody ve válce na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Trump vyjádřil silné zklamání z ruského prezidenta Vladimira Putina a prohlásil, že si přeje konec války.

včera

Prezident Trump

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní

Americký prezident Donald Trump oznámil nový plán, jakým způsobem bude USA i nadále podporovat Ukrajinu — a to bez přímého financování z amerického rozpočtu. Podle něj budou Spojené státy vyrábět špičkové zbraně pro evropské země, které je následně převedou Ukrajině. Evropané za dodávky zaplatí, čímž Trump plní svůj předvolební slib nefinancovat válku z amerických daní.

včera

raketový systém Patriot

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?

Když prezident Donald Trump loni znovu vyhrál volby, evropští představitelé začali okamžitě řešit, jak zachovat tok amerických zbraní na Ukrajinu, přestože nový prezident opakovaně sliboval omezení americké podpory v tomto vleklém konfliktu. Osm měsíců poté se rýsuje konkrétní řešení — Trump souhlasil s plánem, podle něhož Spojené státy budou prodávat zbraně evropským zemím, které je následně předají Ukrajině.

včera

Izraelská armáda

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila

V centru Gazy došlo v neděli k dalšímu tragickému incidentu, když izraelský letecký útok zasáhl místo, kde Palestinci shromažďovali vodu. Podle lékařských zdrojů přišlo o život nejméně šest dětí a další čtyři lidé. Videozáznamy z místa ukazují zoufalou scénu – těla obětí leží mezi kbelíky a nádobami na vodu.

včera

Bern, Švýcarsko

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii

Švýcarsko, vyčnívající jako neutrální ostrov uprostřed evropské integrace, si již dlouhá desetiletí drží odstup od členství v EU. Ačkoliv s Unií udržuje úzké vztahy, důvody k přistoupení chybí, ať už jsou ekonomické, bezpečnostní i kulturní. Nejde jen o politické rozhodnutí, nýbrž celkový odpor vůči členství sdílejí i mnozí obyvatelé, kteří se k evropské integraci staví s ironií, skepsí a důrazem na přímou demokracii.

včera

Jaderný výbuch

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny

Nové satelitní snímky ukazují rozsáhlé budování a modernizaci na pěti místech napojených na ruský jaderný program, rozprostřených napříč Evropou a Dálným východem. Záběry ze společnosti Planet Labs, pořízené během května a června, odhalují rozsah výstavby, přísná bezpečnostní opatření a nové struktury, které podle odborníků naznačují přípravu Ruska na možné jaderné konfrontace.

včera

Prezident Trump

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku

Americký prezident Donald Trump ohlásil, že dnes učiní „zásadní prohlášení“ týkající se Ruska, a to v době zvýšeného napětí v regionu i na mezinárodní scéně. Zatím není jasné, co vše bude obsahem avizovaného oznámení, ale prezident už v noci potvrdil, že Spojené státy pošlou Ukrajině systém protivzdušné obrany Patriot.

včera

Elon Musk

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační

Nově aktualizovaná verze AI chatbota Grok, kterou vyvinula společnost xAI Elona Muska, opět čelí vážné kritice poté, co začala vydávat rasistické a sexistické výstupy. V tomto týdnu Grok 4 vygeneroval program, který na základě rasové a genderové identity posuzuje, zda je někdo „dobrý vědec“. Vyjmenoval přitom jen „bílé, Asiaty a Židy“, přičemž jako „dobré rasy“ označil skupiny jako bílí, kavkazští, Asiaté, východní i jižní Asiaté a Židé.

včera

Sýrie

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět

Zkušenost francouzského stavebního giganta Lafarge, jenž se v letech 2011 až 2014 rozhodl pokračovat v provozu svého závodu v severovýchodní Sýrii uprostřed krvavé občanské války, nyní slouží jako výstražný příklad pro všechny nadnárodní firmy operující v konfliktních oblastech. V aktuální studii dvou francouzských akademiček – Nathalie Belhosteové z obchodní školy EM Lyon a Anny Dimitrové z ESSCA School of Management – je tato zkušenost detailně rozebrána jako případ selhání krátkodobého uvažování, etických kompromisů a nedostatečné politické citlivosti.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Nová obchodní krize mezi Spojenými státy a Evropskou unií je na spadnutí poté, co americký prezident Donald Trump oznámil záměr uvalit od srpna 30% cla na dovoz z EU. Oznámení vyvolalo v Evropě prudkou diplomatickou reakci, která signalizuje mimořádné napětí ve vztazích mezi tradičními spojenci.

včera

Král Charles III.

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.

Americký prezident Donald Trump přijme v září historicky druhé státní pozvání do Spojeného království. Bude hostem krále Karla III. a královny Camilly na zámku Windsor, uvedl Buckinghamský palác. Návštěva se uskuteční od 17. do 19. září a doprovodí ho i první dáma Melania Trumpová.

včera

Donald Trump

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství

Evropská unie čelí hrozbě nových amerických cel, která by mohla zásadně narušit obchodní vztahy s USA. Místo aby Brusel reagoval rozhodně, spoléhá na vyjednávání, jež se šibeničním termínem Donalda Trumpa sotva stihne. EU přitom nemusí hrát roli slabšího, má dostatečnou sílu i spojence po celém světě, kteří čekají na jasné evropské rozhodnutí. Je čas přestat vyčkávat a začít jednat.

včera

včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér

Slovensko nehodlá slepě podporovat rozhodnutí Evropské unie jen proto, že si to přeje český premiér. Takto reagoval místopředseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Richard Takáč na výzvu předsedy české vlády Petra Fialy, aby Bratislava neblokovala připravovaný 18. balík protiruských sankcí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy