Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti

Česká společnost dál stárne. Počet i podíl lidí nad 65 let loni rostl. Tvořili 20,9 procenta obyvatel. Bylo jich 2,2 milionu. Výrazně se prodloužila také průměrná doba života. U mužů to bylo o dva roky na 76,1 roku a už žen o 1,4 roku na 81,9 roku. Předběžné údaje za minulý rok zveřejnil dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové a další experti poukazují na to, že důchodový systém je už teď v dluzích a není udržitelný. Vláda chystá změny v jeho nastavení.

Česku loni obyvatel přibylo. V zemi žilo více než 10,53 milionu lidí. Podle demografky ČSÚ Michaely Němečkové počet ale nerostl ve všech věkových skupinách. "Veškerý přírůstek byl v seniorské skupině. Obyvatel ve věku nad 65 let bylo na konci roku 2022 o 28.000 víc než na jeho začátku. Počet osob v produktivním věku meziročně stagnoval a počet dětí se mírně snížil," uvedla Němečková.

Zastoupení seniorů ve společnosti tak podle předběžných údajů loni vzrostlo o 0,3 procentního bodu na 20,9 procenta. Na konci roku 2013 tvořili lidé nad 65 let 17,4 procenta obyvatel. Muži a ženy v produktivním věku představovali tehdy 67,6 procenta populace, na konci loňska pak 63,2 procenta. Počet obyvatel od 15 do 64 let v posledních letech dosahuje 6,65 milionu. Dětí, kterým nebylo ještě 15 let, loni mírně ubylo. Bylo jich na konci loňska 1,68 milionu.

Podle statistiků se za minulý rok výrazně prodloužila také průměrná délka života. Loni se u mužů protáhla o dva roky na 76,1 roku. U žen se díky 1,4 roku navíc dostala na 81,9 roku. Za covidové epidemie se život v Česku citelně zkrátil, začíná se tak zas blížit k předcovidové délce. V roce 2019 měli muži naději dožití 76,3 roku a ženy 82,1 roku, v roce 2021 se propadla na 74,1 roku u mužů a na 80,5 roku u žen. Podle Němečkové se rozdíl v době dožití žen a mužů loni z více než šesti let znovu vrátil k 5,8 roku z minulých let.

Prodloužil se i život lidí po pětašedesátce. Pětašedesátníci měli loni před sebou v průměru 16 let a pětašedesátnice 19,8 roku. V covidovém roce 2021 to bylo podle údajů z databáze u pětašedesátiletých mužů 14,5 roku a u stejně starých žen necelých 18,7 roku.

Průměrnému obyvateli republiky bylo loni 42,9 roku. Za poslední rok se průměrný věk zvedl o 0,1 roku.

Podle ekonomů a dalších expertů není současný důchodový systém kvůli stárnutí udržitelný. Příjmy z pojistného nestačí rostoucí výdaje na penze pokrýt. Letos bude vyplacená suma minimálně o 78 miliard vyšší než vybrané odvody. Hlavní zátěž veřejný důchodový pilíř čeká pak od poloviny 30. let, kdy začnou do důchodu odcházet nejpočetnější ročníky takzvaných Husákových dětí.

Vláda v programovém prohlášení slibuje důchodovou reformu. Podle odborníků se už zásadní reformní změny nestihnou a upraví se spíš jen parametry. Mezi ně patří důchodový věk, výše odvodů či poměr penze na průměrné mzdě. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden řekl, že by chtěl návrhy úprav představit na přelomu března a dubna.

Související

Senioři, ilustrační foto

Rozdíl mezi inflací důchodců a celé společnosti se zvýšil, zjistili experti

Průměrná inflace domácností důchodců byla loni 15,6 procenta, zatímco pro celé Česko dosahovala 15,1 procenta. Letos v únoru se rozdíl meziroční inflace zvýšil, když u důchodců činila 20,5 procenta, zatímco v celé společnosti 16,7 procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnil Institut pro politiku a společnost. Institut je think-tankem opozičního hnutí ANO.

Více souvisejících

důchodci, senioři důchody

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Petr Pavel

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy