ČEZ s rekordní dividendou, ale nejistou budoucností

Akcionáři státního podniku ČEZ si na své včerejší valné hromadě schválili výplatu rekordní dividendy ve výši 145 Kč na akcii před zdaněním. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy je 30.6. a posledním obchodním dnem pro zisk dividendy je 28.6.2023, platí pro pražskou Burzu. V rámci RM-systému je pak tím rozhodným dnem 2. červenec. Současná cena akcií osciluje kolem 1040 Kč za akcii, ještě začátkem ledna letošního roku přitom cena byla 780 Kč.

Předvídatelný úspěch hospodaření loňského roku přinesl rekordní dividendu, již dnes je však zřejmé, že v příštím roce dividenda opět klesne. Zatímco v loňském roce ČEZ vyplácel svým akcionářům 48korunovou dividendu, v příštím roce společnost očekává snížení zisku, především díky zavedení tzv. windfall tax, na zhruba polovinu toho letošního (tedy někam na úroveň 33 miliard Kč), což odpovídá potenciální dividendě kolem 50 Kč na akcii. 

Dosud nejvyšší vyplacenou dividendou bylo 53 Kč vyplácených v roce 2010. Výše dividendy paradoxně neměla příliš velký vliv na cenu akcií na pražské Burze, především proto, že trh s její výší již počítal. Objem obchodů nijak nevybočil z průměru. Vzhledem k tomu, že zítra je poslední obchodní den, kdy je možné koupit akcie s nárokem na dividendu, dá se očekávat, že po tomto dni cena akcií opět klesne. 

Nejen výše dividendy však v současnosti hýbe trhem, hlavním motivem pro vývoj ceny akcií bude rozhodnutí Sněmovny, kdy se bude rozhodovat o možném rozdělení ČEZu, k čemuž dojde již 29. června. Vláda již v minulosti naznačila, že by se nebránila rozdělení společnosti na dvě části. Připomeňme, že v době rostoucích cen energií vláda, a za hlasité podpory části opozice, začala nahlas hovořit o možném zestátnění energetické skupiny ČEZ, když navrhovala rozdělit společnost na dvě části. Na výrobní, tedy tu nejzajímavější a neatraktivnější, kterou by ráda zestátnila a tím si zajistila absolutní kontrolu nad společností, a na tu zbývající méně atraktivní část, která by zůstala na burze. Záměr vlády počítá s tím, že mu absolutní kontrola nad energetickým gigantem umožní lépe vykupovat elektřinu od elektráren, čímž by mohla dosáhnout nižších než tržních cen. Druhým důvodem pro předpokládanou transformaci ČEZu je chystaná dostavba nového reaktoru v JE Dukovany. Ačkoliv mohou být důvody zestátnění pragmatické, způsob je spíše loupeží, vytěsňuje totiž drobné akcionáře z možnosti výkupu akcií za tržní cenu.

Co by tato transformace znamenala pro spotřebitele, je asi zřejmé. Stát by mohl lépe nakládat s cenou elektřiny, což by mohlo přinést nižší ceny, spotřebitelé by se pravděpodobně mohli zaradovat. Drobní akcionáři by však splakali nad výdělkem. Jak jinak nazvat situaci, kdy to nejzajímavější a nejhodnotnější se ze společnosti odoperuje a zůstane jen méně významná část, jejíž hodnota nebude tak vysoká, cena akcií se propadne. Akcie ČEZu patří mezi vůbec to nezajímavější a nejlikvidnější na pražské Burze, je vysoce pravděpodobné, že případné rozdělení společnosti by výrazně ovlivnilo i její likviditu a význam.

Související

Více souvisejících

ČEZ

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 57 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy