Důchodový systém vykazuje nejhorší deficit vůbec. Jurečka nastínil, jak se musí důchody změnit

Systém důchodového pojištění skončil v prvním čtvrtletí se schodkem 25,7 miliardy korun. Je to zatím nejhorší výsledek za první čtvrtletí. Za celý loňský rok příjmy převýšily výdaje na penze o 21,5 miliardy korun. Podle ministra práce Mariana Jurečky je za tím vidět nárůst výdajů na důchodový systém, který by se měl reformovat. Změny ale podle něj nezaručí všem stejně dlouhou dobu penze.

Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Důchody se zvedly naposledy v lednu. Znovu se kvůli inflaci navýší od června. Celkem se pak pro letošek v důchodovém pojištění počítá s propadem zhruba 80 miliard korun.

"Pokud je systém důchodového pojištění ve schodku, neznamená to, že stát nemá na výplatu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Musí však využít v rozpočtu jiné zdroje financování, které potřebu vyšších výdajů na důchody pokryjí," uvedlo ministerstvo financí.

"Není to bohužel překvapivá informace. Toto jsme predikovali. Jasně vidíme nárůst výdajů na důchodový systém. Přestože máme nejnižší nezaměstnanost v celé EU, příjmy z pojistného nestíhají pokrýt narůstající výdaje na výplatu důchodů. Je to ukázka varování - když nebudete dělat nic, tak se situace může zhoršovat," řekl novinářům ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ekonomové poukazují na to, že penzijní systém je neudržitelný. Vláda chce v květnu představit návrhy jeho reformních změn. Mluví se o dřívější penzi pro náročné profese, pozdějším nástupu do důchodu u ostatních podle doby dožití a odpracovaných let či o mírnějším růstu penzí. Nižší přidání prosadila vláda už pro mimořádnou červnovou valorizaci. Stát by to mělo letos 15,4 miliardy korun.

Podle Jurečky se v rychlém růstu deficitu odrážejí loňské tři valorizace, letošní lednové navýšení a také výchovné. Na tento bonus za dítě bude letos potřeba 19 miliard korun, v dalších letech částka ještě poroste. "Všechna tato opatření jdou opravdu velmi výrazně k tíži státního rozpočtu v letošním roce," přiznal ministr a šéf lidovců, kteří výchovné prosazovali.

Jurečku dnes na Pražském hradě přijal prezident Petr Pavel a oba politici se bavili právě o chystané důchodové reformě, kterou má Jurečkův resort v gesci. Jurečka po setkání řekl novinářům, že Pavla seznámil se základními obrysy reformy. Hlava státu má podle něj o změny zájem, protože jí záleží na udržitelných veřejných financí. 

Po jednání Jurečka uvedl, že chce do budoucna zajistit, aby průměrná doba pobírání starobního důchodu zůstala 21,5 roku. Změny v důchodovém systému tak podle něj nemají stanovovat jednu hranici věku pro nástup do penze stejnou pro všechny, ale mají reagovat na to, jakým způsobem člověk strávil svůj produktivní věk a v jaké profesi či jak dlouho studoval.

Zda by ji měl dobu 21,5 roku upravit zákon, ministr neupřesnil. "Hledáme cestu, jak parametr stanovit objektivně," uvedl Jurečka. Podle něj lidé budou znát svůj termín nástupu do penze s dostatečným předstihem.

Ministr řekl, že cílem reformy je zajistit "důstojné a férové penze" i čtyřicátníkům a mladším. Na změny je podle šéfa resortu práce nyní čas "za minutu dvanáct". Systém důchodového pojištění skončil v březnu s dosud nejhorším schodkem za první čtvrtletí, a to 25,7 miliardy korun. Ministr uvedl, že za prohloubením propadu jsou tři loňské valorizace, letošní lednové navýšení i výchovné.

Na tento bonus za dítě je letos potřeba 19 miliard korun. Částka je na dluh. "Počítáme spíš, že výchovné zůstane zachováno... hledáme ještě i jiné nástroje, jakým způsobem ocenit a podpořit rodičovství," uvedl ministr. Zmínil přípravu společného vyměřovacího základu manželů pro výpočet penze, který vláda slibuje v programovém prohlášení.

Důchodový věk se v Česku postupně prodlužuje. U mužů je to o dva měsíce ročně a u žen obvykle o čtyři. Ve 30. letech by se měl dostat na 65 let. "Tato hranice tady byla, je a bude," řekl ministr. Už dřív uvedl, že lidé v náročných profesích by měli mít možnost jít do důchodu dřív až o pět let bez krácení částky a ostatní nejvýš o tři roky s výraznějším snížením částky než dnes.

Fiala po jednání s Pavlem uvedl, že návrhy důchodové reformy i konsolidace veřejných financí musí být dobře vysvětlené a koalice dokončuje jednání, ale očekává, že jednání budou pokračovat i v dalších dnech. Je přesvědčen, že koalice bude oba návrhy schopna představit zhruba v polovině května. Podle prezidenta Pavla je však potřeba počkat, až bude k dispozici konsolidovaný návrh, a nediskutovat jednotlivé návrhy, které unikly na veřejnost.

"A ten konsolidovaný návrh se v brzké době dozvíme. Do té doby skutečně nemá cenu diskutovat jednotlivosti, které tu či onde probublaly na povrch, mnohdy ještě z pracovních dokumentů, a které vyvolávají mnohem více emocí než racionálních diskusí. A bude z tohoto důvodu dobré, když v polovině května, možná, uslyšíme ty konsolidované návrhy, "řekl Pavel na tiskové konferenci po vzájemném jednání.

"Hovořili jsme i o tom, že bude důležité, aby ty návrhy byly velice dobře vysvětlené, když už mají být nepopulární, což samozřejmě budou. Protože ta nápravná opatření ve veřejných financích i v důchodové reformě nebudou přinášet příliš populárních opatření. Ale když už tedy jsou, tak jich musíme alespoň většinu chápat a rozumět jim, abychom měli jistotu, že je to sice bolestivé, ale jediné možné řešení,“ dodal prezident.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

Více souvisejících

důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy