Babiš vysadil do Malše několik perlorodek, mají připomínat symbiózu s Rakouskem

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) dnes vysadil několik perlorodek do řeky Malše u Cetvin na Českokrumlovsku. Je to součást česko-rakouského projektu Malsemuschel zaměřeného na podporu životního prostředí pro ohroženého mlže. Podle odhadů žije v ČR asi 10.000 perlorodek, což je jen zlomek populace ze začátku 20. století.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Babiš společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) vysadili perlorodky v místech, kde Malše tvoří hranici mezi Českou republikou a Rakouskem. Podle premiéra to připomíná symbiózu mezi oběma zeměmi. "Máme s Rakouskem velice dobré vztahy, byl jsem tam (na návštěvě) šestkrát oficiálně. A 9. září budu ve Vídni na pozvání rakouského premiéra," řekl dnes Babiš novinářům poblíž Cetvin.

Perlorodka říční, kterou dnes Babiš vysazoval, obývá chladné toky horských a podhorských oblastí. Kvůli vysokým nárokům na kvalitu prostředí je jedním z nejcitlivějších indikátorů čistých vod. "Zase jsem se tady plno věcí naučil. Perlorodky se dožívají 100 až 140 let. Rodí až po dvaceti letech a dozvěděl jsem se, jak se rozmnožují. Člověk se každý den něco učí," řekl.

Podle odborníků na ochranu přírody jsou pro perlorodku kritické především první roky života. Nevyhovuje ji totiž často poškozené prostředí řek. "Polopřirozeným odchovem v klíckách jim dokážeme pomoci první roky života překonat, a pak se můžeme těšit na jejich dlouhý další život v přírodě. Zároveň se ale v povodí potoků musí šetrně hospodařit, protože splachy z luk a lesů mají na přežívání perlorodek podstatný vliv," uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvůli chemikálii uhynuly v Bečvě tuny ryb, zásah pokračuje. Přerov varuje…

21.09.2020 14:51 Kvůli neznámé látce, která se v neděli dostala do řeky Bečvy na rozhraní Zlínského a Olomouckého…

Havlíček: Snížení emisí o 55 pct do roku 2030 je pro ČR nereálné

16.09.2020 14:25 Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho dnes v Bruselu představila…

Svaz: Zdražení potravinářské pšenice je pro pekaře špatná zpráva

09.09.2020 19:25 Informace mlynářů o zvýšení ceny potravinářské pšenice a signály o její letošní nevyrovnané kvalitě…

Aktivistky opustily rypadlo ve Vršanech. Firma Sev.en Energy bude vymáhat…

06.09.2020 10:05 Čtyři ekologické aktivistky opustily v sobotu večer kolem 20:00 rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama