Hrozí zavlečení slintavky z Turecka, Česko zpřísňuje režim

Státní veterinární správa (SVS) kvůli nebezpečí zavlečení slintavky a kulhavky do českých chovů zpřísnila opatření vstupu osob a vozidel, které se pohybovaly v místech, kde jsou ohniska těchto chorob v Turecku. Jde o velkou část tamního území, sdělil dnes mluvčí SVS Petr Vorlíček. Za porušení opatření hrozí pokuta do 100.000 korun pro fyzické osoby a dva miliony korun pro právnické osoby.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Zemědělství, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Vzhledem k poměrně čilému vývozu skotu do Turecka jsme se kvůli tamější aktuálně zhoršené nákazové situaci rozhodli přijmout mimořádná veterinární opatření, která nastavují přísná pravidla biologické bezpečnost do chovů vnímavých zvířat," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Osoby, které se na tomto území pohybovaly, musí před vstupem do chovu provést důkladnou osobní hygienu, dezinfekci obuvi a použít jednorázový oblek. "Dopravní prostředek bude povinen podroben čištění a dezinfekci, která zabrání případnému šíření viru slintavky a kulhavky. O uvedených postupech musí vést chovatel záznamy, které je povinen uchovávat po dobu 12 měsíců a na požádání je musí předložit SVS," dodal mluvčí.

Slintavka a kulhavka je podle veterinářů akutní vysoce nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků charakterizované horečkou, tvorbou typických puchýřů a aft na sliznici dutiny ústní, nozdrách a spárcích. Nejvnímavější k infekci jsou skot, prasata a ovce. Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob na světě. Na člověka se nemoc většinou nepřenáší, ale je vysoce nakažlivá mezi dalšími savci. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Vývoz skotu do Turecka se v posledních letech snižuje, v rámci třetích zemí jde ale stále o největšího odběratele. Předloni bylo podle veterinářů vyvezeno 74.514 kusů, z toho 72.569 do Turecka, loni 66.561 kusů skotu, z toho 59.464 do Turecka, letos za první pololetí 22.466 kusů, z toho 15.314 do Turecka.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pásmo dozoru kvůli ptačí chřipce se rozšířilo na Moravu

20.01.2020 17:10 Veterináři vytyčili kolem ohniska ptačí chřipky na Vysočině ochranné pásmo, spadá do něj deset…

Do Česka se vrátila ptačí chřipka

18.01.2020 19:05 Aktualizováno V Česku se po třech letech objevila ptačí chřipka. Nákaza vysoce patogenního subtypu H5N8, který…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Před sídlem vlády se demonstrovalo. Aktivisté mají rázné požadavky

13.01.2020 13:33 Aktualizováno Zhruba 20 aktivistů z české pobočky mezinárodního hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama