Ekonomický stav Česka je stále tragičtější. Mzdy klesají, ceny rostou, stát se zadlužuje nejrychleji v EU, varuje NKÚ

V posledních letech se Česká republika stala nejrychleji se zadlužující zemí v Evropské unii, a tento trend pokračoval i v loňském roce. I přes nejnižší nezaměstnanost v EU se státu nedaří využít přínosy této situace, protože příjmy z vysoké zaměstnanosti nedokážou pokrýt neustále rostoucí státní výdaje. V loňském roce se Česká republika potýkala s pátou nejvyšší inflací v EU a zaznamenala největší pokles reálných mezd v historii země. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve svém návrhu státního závěrečného účtu za minulý rok.

NKÚ také upozornil na rychlý nárůst tzv. mandatorních výdajů státního rozpočtu, které loni poprvé překročily hranici jednoho bilionu korun. Hlavním faktorem tohoto nárůstu byly výdaje na důchody.

V souvislosti s inflací NKÚ doporučil vládě provést systematické změny v rozpočtu a soustředit se na analýzu jejích příčin. Mezi tyto příčiny patří růst výdajů, který vede ke schodkovému hospodaření a rychle rostoucímu zadlužení.

NKÚ rovněž zdůraznil, že snahy o ekonomické oživení po pandemii covidu-19 zkomplikovala energetická krize, kterou dále prohloubil konflikt na Ukrajině a jeho dopady na ekonomiku. To vedlo k zvýšení cen energií.

Vláda již představila návrh konsolidačního balíčku, jehož cílem je především zlepšit veřejné rozpočty prostřednictvím daňových změn a snižování výdajů. Další úspory chce vláda dosáhnout prostřednictvím škrtů ve výdajích.

Zjištění NKÚ ukázala, že v posledních čtyřech letech růst výdajů předčil růst příjmů o 26 procentních bodů, což je hlavním důvodem schodků ve státním rozpočtu. Prezident NKÚ, Miloslav Kala, poukázal na potenciál zlepšení příjmů státu, zejména v oblasti efektivnějšího výběru daní.

Celkový objem daňových nedoplatků dosáhl v roce 2022 více než 106 miliard korun. Kala také navrhl boj s daňovými úniky, zejména v případě daně z přidané hodnoty, a úpravu daňového systému tak, aby daně rostly v souladu s inflací a neztrácely na své významnosti. Vláda v konsolidačním balíčku navrhla zvýšení daní z nemovitostí v souladu s inflací.

NKÚ také upozornil na vysoké povinné výdaje, které loni přesáhly bilion korun a meziročně vzrostly o více než 94 miliard korun. Tento nárůst byl především důsledkem mimořádných valorizací důchodů, které zvýšily průměrný starobní důchod o 1700 korun měsíčně.

Vláda již schválila snížení těchto mimořádných valorizací a prosazuje nahrazení systému dočasným příspěvkem, který nebude ovlivňovat budoucí valorizace. NKÚ již dříve varoval před růstem mandatorních a kvazimandatorních výdajů.

NKÚ také varuje, že ani vysoká míra zaměstnanosti nestačí k zajištění dostatečných příjmů pro stát, pokud by se míra nezaměstnanosti přiblížila průměrné úrovni v EU. To by znamenalo významný pokles příjmů státního rozpočtu a nárůst výdajů na podporu nezaměstnanosti. To by dále zhoršilo situaci ohledně veřejného dluhu, varuje NKÚ.

Související

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.
Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Více souvisejících

Česká republika nkú

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy