Hejtman Vondrák, který kritizoval Babiše, považuje za stěžejní zasedání předsednictva ANO

Zasedání předsednictva hnutí ANO považuje za stěžejní pro své další postoje moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), který v posledních dnech kritizoval hnutí i jeho předsedu Andreje Babiše. V prezidentské volbě podobně jako ostravský primátor Tomáš Macura podpořil Babišova protikandidáta a nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Hejtman dnes ČTK řekl, že považuje za důležitou diskusi o dalším směřování hnutí. Předsednictvo hnutí, které se bude zabývat prezidentskými volbami, se má sejít 8. února.

"Považuju za důležité pro hnutí ANO, aby se skutečně sešla konference na téma programových cílů a programu hnutí jako takového. Myslím si, že ta neukotvenost už je zjevná. Otázka ale samozřejmě zní, jak na to budou ostatní reagovat, zda-li o to mají zájem či nikoliv, a to nejsem schopen teď říct. Snad toho 8. února budeme chytřejší," uvedl Vondrák.

Za jakých okolností by případně v hnutí už nechtěl působit, ale přesněji nespecifikoval. "Z nepřekonatelné bariéry se stalo takové klišé. Myslím si, že neexistuje nějaký řez v číselné řadě, odkdy to bude fungovat a nebude fungovat. Je to skutečně otázka další komunikace, jak se k tomu budou stavět ostatní členové, tam je celá řada věcí a opravdu bych to odložil na toho 8. února, kdy bude zasedat předsednictvo a budeme o tom nepochybně diskutovat," řekl Vondrák.

Současný místopředseda hnutí v pondělí ve vysílání Českého rozhlasu uvedl, že je připraven se této funkce vzdát, ale chce slyšet i názory ostatních. Hejtman opakovaně poukazuje na to, že hnutí je jiné než ve svých počátcích. "Myslím si, že to je jasně dané, tehdy jsme se nazvali catch-all party, kdy jsme vlastně chtěli oslovovat skupiny, které k nám mají blízko. Byli tam podnikatelé, učitelé, lékaři, ale výsledky voleb ukazují, že tito lidé nás přestávají volit. I díky tomu, že jsme byli do jisté míry vmanévrovaní do koalice s ČSSD s tichou podporou komunistů, tak jsme se dle mého názoru příliš vychýlili doleva a je třeba si říct, zda-li je to to, co chceme či nikoliv. Vstupoval jsem do hnutí ANO, a nejen já, s tím pojetím liberální strany, která je spíše středová, možná i doprava," podotkl Vondrák.

Kromě Vondráka je dlouhodobým kritikem situace v hnutí i ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), který opakovaně upozorňuje na skutečnost, že se směřování hnutí výrazně změnilo. "Dnes se více podobá SPD, což se ukázalo v této (prezidentské) kampani," řekl Macura po druhém kole prezidentských voleb. Osobně by se ale také jako Vondrák chtěl pokusit otevřít diskusi o budoucím směřování hnutí ANO. Macura byl předsedou ostravské oblastní organizace hnutí ANO, která ale v minulém týdnu oznámila, že primátora na další dva roky na tomto postu vystřídá starosta Slezské Ostravy Richard Vereš. Jeho vyjádření k aktuálnímu dění v hnutí ANO se ČTK snaží získat, už dříve ale Vereš v médiích uvedl, že obměna na předsednickém postu neměla s postoji v prezidentské volbě nic společného.

Současné dění nechce komentovat ani krajský předseda hnutí a havířovský primátor Josef Bělica. "Jako krajská organizace řešíme standardně naše věci uvnitř a já je určitě nebudu komentovat. To jsou naše vnitřní záležitosti. Nikdy jsem to nedělal, abych to komentoval na veřejnosti, a budu se toho držet i nadále," řekl Bělica. Dodal, že své volební preference vyjádřil jednoznačně. Bělica ve volbách podpořil předsedu hnutí Babiše.

Související

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.
Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

Více souvisejících

Hnutí ANO Ivo Vondrák (hejtman)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy