Kyjev má jednat o míru, až se bude cítit. Břímě leží na Ukrajině, naším úkolem je pomáhat, shodují se diplomaté

Posledních několik týdnů se napříč médii a akademickou obcí vyskytují obavy z nové fáze ruské ofenzívy, kterou šéf Kremlu Vladimir Putin teoreticky může rozpoutat při příležitosti prvního výročí od začátku invaze na Ukrajinu. Čeští diplomaté za Ukrajinou vytrvale stojí. 

Podle náměstka ministra zahraničních věcí Jiřího Kozáka Moskva využívá agresivní rétoriku a výhrůžky k eskalaci situace. „Slýcháme výzvy k míru z obou stran. Jsme často obviňováni, že podporou utrpení jen prodlužujeme. S tím nesouhlasím. Ukončení války je plně v rukou Ruska, které zpochybňuje právo země na existenci a neprávem anektovalo 15 procent jejího území. Válka skončí stažením ruských vojsk,“ vyjmenoval. 

Stálá zástupkyně České republiky při Politickém a bezpečnostním výboru Evropské unie Jitka Látal Znamenáčková doporučuje, aby se na ukrajinské vedení příliš netlačilo. „Budoucnost konfliktu bude taková, jakou ji chceme mít. Ukrajina přechází od ruského vlivu k evropskému a napojuje se na pupeční šňůru také díky svému kandidátskému statusu,“ komentovala. Břímě však leží na Ukrajině, její vládě a prezidentovi. 

„Měli bychom vytvořit takové podmínky, aby se necítili pod tlakem okolností. Nesmí přistoupit na špatné dohody, natož aby se vzdávali území,“ řekla Znamenáčková. Některé členské státy například nevidí návrat poloostrova Krym k ukrajinskému teritoriu jako reálný. „Vidí hranici Ukrajiny jako tu, která byla před 24. únorem. Diskuze v rámci Rady Evropské unie mnohdy nejsou jednoduché. Členské země jsou v různých prostředích, například my jsme velmi ovlivnění minulostí spojenou s moskevským komunistickým režimem.“ 

Jak dodal náměstek šéfa diplomacie Kozák, Ukrajina nemůže být obviňována z toho, že se brání. „Naším úkolem je pomáhat tam, kde je agrese,“ nastínil. Připomněl také možný případ kompromisu mezi Moskvou a Kyjevem. „Kompromis předpokládá ústupky z obou stran, nikoliv jen z jedné. V historii naší země máme příklad podobného kompromisu z roku 1938, kdy Československo ztratilo třetinu území v zájmu evropské bezpečnosti. Méně než za rok vypukla nejničivější válka v dějinách,“ upozornil.  

„Tato válka je válkou Ruska proti Ukrajině a Evropě. Pokud Rusko nebude zastaveno, bude pokračovat na jiná území. Naše vláda se zavázala k revizi vztahů s Moskvou v reakci na výbuch ve Vrběticích. Agrese na Ukrajině ji v tom jen utvrdila. Čeká nás dlouhodobý systémový konflikt s Ruskem a z hlediska bezpečnosti musíme limitovat a omezit jeho strategický vliv,“ shrnul náměstek.  

Podle Kozáka si Ukrajinci sami musí říct, kdy chtějí začít s mírovými jednáními. Ukrajinská armáda prý v žádném případě neplánuje překročit ruské hranice, zároveň ji ale nemůžeme nutit, aby se vzdala částí svého území. Dodal, že musíme pracovat i s Rusy na našem území. „Potřebujeme podporovat zástupce ruské občanské společnosti, nezávislých novinářů a opozice. Zatím se nám to daří, zvláště během předsednictví jsme byli aktivní.“ 

Kozák však má obavy z otázky Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina po skončení války. „Nevíme, jestli politicky přežije a kdo bude jeho nástupcem. Protože to, co přijde, může být ještě horší. Připomíná mi to arabské jaro. V tomto případě je nutné, aby případný příchozí režim chápal, kde jsou jeho hranice. Navíc, současné diplomatické vztahy jsou na bodě mrazu, což se po konci války musí změnit,“ uzavřel. 

Související

Jitka Látal Znamenáčková Rozhovor

Za evropskou perspektivu umírají ukrajinští vojáci. Kyjev budeme podporovat, jak dlouho bude třeba, říká vysoce postavená diplomatka

Zástupkyně stálého představitele České republiky při EU a Stálá představitelka ČR v Politickém a bezpečnostním výboru EU (COPS) Jitka Látal Znamenáčková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz nastínila současný stav přístupového procesu Ukrajiny do Evropské unie. Podle ní dosud není jasné, jak dlouho přijetí potrvá – záleží totiž na připravenosti Ukrajiny i samotné EU. Kvůli takovému rozšíření zřejmě bude muset dojít k reformě unijních smluv, potvrdila.  
Ilustrační fotografie.

Česko musí maximalizovat vliv v EU, hlavně kvůli válce na Ukrajině. Dlouhodobý konflikt není jen hypotézou, míní expert

Bude pomoc Ukrajině pokračovat i v případě dlouhodobého konfliktu? Také nad tímto tématem debatovali členové Expertní skupiny pro Ukrajinu během konference na FSV Univerzity Karlovy. Podle některých by Česká republika měla pokračovat i v případě opadnutí pomoci ze Západu. V Severní Americe a západní Evropě totiž společnost nevnímá konflikt tak intenzivně jako ve státech středovýchodní Evropy.  

Více souvisejících

Jitka Látal Znamenáčková Jiří Kozák (náměstek ministra zahraničí) ministerstvo zahraničí Ukrajina diplomacie válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 40 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 4 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší

Krajský soud v Liberci ve středu odsoudil pachatele úmyslně založeného požáru, k němuž v lednu došlo v baru v centru města. Čtyřiatřicetiletý muž dostal osmnáctiletý trest odnětí svobody, přičemž mu hrozilo až doživotí. Proti rozsudku se na místě odvolal. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy