Meteorický roj Perseid vrcholí o víkendu. Podmínky budou ideální

Mezi 17. červencem a 24. srpnem se otevírá okno pro pozorování každoročního meteorického roje Perseid. Tohoto roku dosáhne svého vrcholu v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna. Meteory již můžeme vidět od nynějška, jejich počet postupně narůstá a během noci vrcholu, na temné obloze daleko od měst mezi půlnocí a 4. hodinou ranní, se můžeme těšit na až 80 meteorů za hodinu, informoval redakci serveru EuroZprávy.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

První meteory z roje Perseid se objevují od 17. července až do 24. srpna. Vrchol aktivity letos připadne na neděli 13. srpna ráno. Nejlepší pozorovací čas bude večer ze soboty 12. na neděli 13. srpna, kdy bude aktivita na svém vrcholu.

Podmínky pro pozorování jsou skvělé díky úzkému srpku Měsíce, který nezaruší příliš světlem. Doporučujeme pozorování z venkovských oblastí daleko od měst. Nejlepší doba pro sledování je mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, kdy bude až 80 meteorů za hodinu, z nichž některé budou značně jasné.

Vyberte si místo s minimálním světelným znečištěním a nejlépe ležte ve spacáku nebo na lehátku. K dalekohledu není třeba, meteory jsou dobře viditelné pouhým okem, když létají různými směry po obloze.

Za pozorováním je potřeba vycestovat daleko od měst do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. 

Může zazářit jasný meteor

Perseidy jsou známé tím, že v době jejich maxima může na obloze zazářit i velmi jasný meteor. V takovém případě sledujeme zánik až několikacentimetrového ledo-prachového fragmentu komety Swift-Tuttle vysoko v zemské atmosféře. Obvykle jasnější meteory z roje Perseid dosahují jasností, jako mají ty nejjasnější hvězdy nočního nebe. Vzácně ale může zazářit i tzv. bolid, tedy meteor o jasnosti vyšší než jakou má planeta Venuše. Známy jsou i případy, kdy bolid z Persea dosáhl jasnosti Měsíce v první čtvrti. Po průletu takového bolidu je také několik minut pozorovatelná zářící stopa, která se vlivem větrných poryvů vysoko v atmosféře postupně zdeformuje a roztáhne do stran. Pozoruhodný případ nastal v roce 2018, kdy takový bolid sledovaly stovky lidí nad střední Evropou a zářící stopa byla pozorovatelná více než půl hodiny.

Úkaz se můžete pokusit i fotografovat

Pro fotografování Perseid je ideální mít fotoaparát s dlouhou expozicí a širokoúhlým objektivem, jako například zrcadlovku. Fotoaparát umístěte na stativ a zkontrolujte stabilitu. Zvolte vyšší citlivost, zaostřete na nekonečno, nastavte nejdelší expozici a zaměřte na libovolnou část oblohy, ideálně směrem k jihozápadu okolo půlnoci, kde je Mléčná dráha. Zmáčkněte spoušť, ideálně v režimu samospouště nebo přes dálkové ovládání, aby se fotoaparát nerušil.

Přestože jsou Perseidy silným meteorickým rojem, fáze Měsíce během maxima může znesnadnit pozorování kvůli svitu. Příhodné podmínky se zase objeví až 12. srpna 2026, kdy budou pozorovatelné Perseidy spolu s pozoruhodným zatměním Slunce v Evropě, nabízející dva úkazy během jednoho dne.

Perseidy (stopa) Perseidy (stopa) Foto: Astronomický ústav AV ČR

Název roje podle souhvězdí Persea

Název meteorického roje Perseid je odvozen od souhvězdí, z jehož směru meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají.  Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 km nad povrchem Země. Pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 km nad zemským povrchem. Vlétají přitom do atmosféry z jednoho směru. Proto se nám zdá, jako by jejich dráha vycházela z jediného bodu na obloze, který se odborně nazývá radiant. Právě ten v době maxima roje leží v horní – severovýchodní polovině souhvězdí Persea. Vzhledem k tomu, že toto souhvězdí u nás vůbec nezapadá, létají meteory po celou noc. Nejvíc jich ovšem spatříme od půlnoci až do rozbřesku, neboť v té době je Perseus již velmi vysoko nad obzorem a stoupá takřka k nadhlavníku.

Perseidy jsou známy už téměř 18 století

První záznamy o Perseidách sahají do poloviny 3. století, kdy svatý Vavřinec odmítl císařský příkaz odevzdat církevní majetek a místo toho ho rozdal chudým. Po jeho popravě 10. srpna 258 prý padaly "slzy" z nočního nebe. Giovanni Schiaparelli v 19. století spojil meteory s kometami a objevil, že Perseidy vznikají z prachových částic uvolněných kometou 109P Swift-Tuttle. Tato periodická kometa se blíží Slunci každých 134 let a Země prochází jejím prachovým proudem mezi 17. červencem a 24. srpnem. Meteoroidy se v atmosféře střetnou se Zemí a zazáří jako meteory, pozorovatelné okolo maxima 12. srpna.

Související

Více souvisejících

perseidy meteorický roj Česká republika

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 7 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 9 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

Policistka utrpěla zranění při nehodě na D5. Dálnici bylo nutné uzavřít

Hromadná nehoda ve čtvrtek odpoledne uzavřela dálnici D5 ve středních Čechách. Zranění při incidentu utrpěla i zasahující policistka, kterou záchranáři převezli do nemocnice. Na místě zasahovaly všechny záchranné složky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy