Těžební limity se prolamovat nebudou, shodli se experti VV, ODS a TOP 09

Praha - Expertní týmy Věcí veřejných, ODS a TOP 09 se v úterý shodly na tom, že se nebudou prolamovat těžební limity a prosadí se ekologické clo na levné zboží z východu, potvrdil agentuře Mediafax Vít Bárta (VV). O sloučení některých ministerstev budou skupiny jednat příští týden.

"Jednoznačně jsme se shodli na tom, že předložíme komisi zahraničí návrh na ekologické clo. To již nyní v Evropské unii prosazuje Francie a týká se zboží například z Číny, Indie, Pákistánu a podobně. Je to cesta, jak napravit to, že v České republice řada zaměstnanců v oděvním průmyslu přišla o svou práci," vysvětlil Mediafaxu Bárta.Odborné skupiny se shodly i v otázce prolamování těžebních limitů uhlí. "Nechceme prolamovat limity těžby jakéhokoliv uhlí," řekl Bárta. Dodal, že věc bude komise řešit s další odbornou skupinou, která se zabývá průmyslem a energetikou, neboť týmy chtějí připravit energetickou koncepci až do roku 2030.Komise budou hledat řešení i obří ekozakázky, tedy tendru asi za 115 miliard korun na odstranění starých ekologických škod. "Musíme najít řešení, jak dotáhnout výběrové řízení do konce tak, aby stát nebyl poškozen," nastínil Bárta.Na dalším jednání by měli experti hovořit i o sloučení některých ministerstev, která to však budou, zatím není jasné. Věci veřejné před volbami hovořily především o sloučení ministerstva životního prostředí s ministerstvem zemědělství. Ve hře je však i ministerstvo pro místní rozvoj, prozradil Bárta."Ve skupině je shoda v tom, že je potřeba škrtat počet ministerstev. Hledáme východiska, jakým způsobem mezi nimi slučovat," vysvětlil Bárta a dodal, že otazníky visí nad budoucností ministerstva životního prostředí (MŽP) a zemědělství (MZ). Zde se totiž řeší především to, zda vodní hospodářství patří do kompetence MŽP nebo MZ. "Věci veřejné a ODS prosazují jeho převedení zpět pod ministerstvo životního prostředí, TOP 09 trvá na jeho zachování pod ministerstvem zemědělství," řekl odborník VV na ekologii Jiří Mach."Při povodních má na vodu více kompetencí ministerstvo zemědělství, ale odstraňování povodňových škod řídí ministerstvo životního prostředí. Těch sporných otázek je více, zatím spíše mapujeme terén," přiznal Mediafaxu Bárta.Totéž platí také v otázce postupného zrušení ministerstva pro místní rozvoj a převedení jeho kompetencí (např. územní plánování) zpět pod ministerstvo životního prostředí. "Dospěli jsme k závěru, že sloučit ministerstvo pro místní rozvoj se dvěma výše uvedenými není možné," dodal Bárta.

Související

island - Fjadrárgljúfur

Kanadská firma chce na Islandu těžit "zelené" zlato, má se prodávat s přirážkou

Kanadská těžební společnost St-Georges Eco-Mining chce oživit dlouho spící těžařský průmysl na Islandu za využití četných zdrojů obnovitelné energie, které tento ostrov nabízí. Cílem firmy je, aby její zlato bylo co nejvíce ekologické a sociálně zodpovědné. Generální ředitel Vilhjálmur Thór Vilhjálmsson předpokládá, že takové zlato se bude prodávat s přirážkou.
Alchymistická laboratoř

Světu pomalu dochází fosfor. Zachrání nás naše vlastní moč?

Fosfor je jedním z důležitých chemických prvků. Před 350 lety ho náhodou objevil alchymista Hennig Brand, který se pokoušel vytvořit kámen mudrců. Jeho světové zásoby však pomalu ubývají a mezi vědci se mluví o „fosforovém vrcholu“. A prozatím není jasné, jakým způsobem budeme schopni jeho nedostatek nahradit.

Více souvisejících

těžební průmysl

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy