Česko to letos Evropské unii osladilo

Praha - Česko to pod heslem, které si pro své předsednictví předsevzalo, skutečně Evropské unii celý rok sladilo. Nejprve během šéfování Evropě přišlo o kormidelníka i s celou posádkou, následně český prezident zdržoval ratifikaci Lisabonské smlouvy a bez problémů nebyla ani volba českého eurokomisaře.

Oslavy příchodu roku 2009 byly v Česku nadmíru pompézní, Češi totiž zahajovali svůj půl rok slávy v EU, když od Francouzů přebírali předsednické žezlo. Vláda si za své motto, které by české vedení unijní skupiny vystihovalo, vybrala dvojsmyslné "Evropě to osladíme!" Připravila k tomu spot, ve kterém figurovala architektka Eva Jiřičná, primabalerína Darja Klimentová, vědec Antonín Holý, modelka Tereza Maxová, hokejista Jaromír Jágr, fotbalista Petr Čech a dirigent Libor Pešek, zpodobňováni vždy v různých variacích, ovšem pokaždé s českým vynálezem – kostkou cukru. Tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) vysvětloval, že heslo by mělo být chápáno nadneseně, pozitivně a humorně.

Jak se však záhy ukázalo při odhalení Entropy Davida Černého, ne každý Evropan je příznivcem českého humoru. Slováci se skřípáním zubů sice překousli, že jsou salám s maďarskou trikolorou, Bulhaři si však vydupali zakrytí vlastního vyobrazení v podobě tureckého záchodu.

České předsednictví zahájily dvě nečekané události - konflikt v Gaze a energetická krize kvůli přerušeným dodávkám plynu přes Ukrajinu. Pro Topolánkovu vládu to byl test, jak se s vedením unie vypořádat. Podle reakcí v zahraničí si český kabinet nevedl v případě energetické krize špatně. Škobrtnutí přišlo v případě konfliktu v Gaze, když tiskový mluvčí vlády Jiří Potužník jménem premiéra a v podstatě celé EU prohlásil, že Izrael se ve sporu pouze bránil. Česko si vysloužilo ostrou kritiku nejen ze strany arabského světa, ale i Francie.

Velký přešlap způsobil Topolánek při svém projevu v Evropském parlamentu. Tehdy označil hospodářskou politiku USA za cestu do pekel. Tuto nelibou metaforou nevyužil prezident Barack Obama a do pekel neposlal summit EU-USA, který se konal jen o několik dní později v Praze. Opravdovým zlomem však bylo vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě v březnu. Na evropské summity přestali záhy jezdit ministři a šéfové vlád a místo sebe začali vysílat vyšší úředníky. Na zásadní summit českého předsednictví k Východnímu partnerství dorazila z klíčových politiků pouze německá kancléřka Angela Merkelová.

"Byl to projev nezodpovědnosti, povýšení domácích politických intrik a pletichaření nad státní, národní a také evropský zájem," prohlásil tehdejší místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) na adresu sociálních demokratů, kteří hlasování o nedůvěře vládě iniciovali. Reputaci částečně napravil až nový český ministerský předseda Jan Fischer, který si dokonce vydobyl uznání svých kolegů za vedení závěrečného summitu Evropské rady, kde se projednávaly ústupky Irsku a bylo dosaženo jednomyslné podpory José Manuelu Barrosovi pro jeho kandidaturu do křesla předsedy Evropské komise v dalším období.

Politologové tvrdí, že české předsednictví bylo zvláště v zahraničí hodnoceno spíše negativně. Kritické hlasy zaznívaly především z Francie, odkud se ozývalo, že české předsednictví bylo jasným neúspěchem a v podstatě důkazem, že malým zemím by nemělo být svěřováno. Paříž také upozorňovala, že České republice se nepodařilo udržet dynamické předsednické tempo, které nastolila Francie. "Země, která vymění vládu během předsednictví unie, nemůže vnést do evropské politiky potřebné ambice," řekl poradce prezidenta Nicolase Sarkozyho pro evropské záležitosti Alain Lamassoure. V podobném duchu se neslo hodnocení českého předsednictví i z úst šéfa švédské diplomacie Carla Bildta. "Samozřejmě, české předsednictví nebylo dobré, i když Češi nakonec sklidili více kritiky, než kolik si zasloužili," řekl Bildt krátce před usednutím na evropský trůn.

Evropská unie si po skončení českého předsednictví příliš nevydechla. O rozruch se postaral prezident Václav Klaus. Po té, co Lisabonskou smlouvu schválila v únoru Poslanecká sněmovna a v květnu ji podpořil také Senát, byl prezident poslední, jehož podpis pro ratifikaci smlouvy v Česku chyběl. Klaus se odvolával na Iry, které čekalo referendum, a na svůj německý a polský protějšek, protože ti s podpisem také otáleli.

Irové, kteří získali od EU záruky, že budou moci nadále zakazovat potraty a vést vlastní sociální a přistěhovaleckou politiku, Klause v říjnu stejně jako jeho kolegové ze sousedních zemí zklamali. Evropský dokument ratifikovali. Za Klausem stála již jen skupina senátorů ODS, kteří v září podali stížnost k Ústavnímu soudu, aby znovu přezkoumal soulad Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem ČR. Poté, co i Ústavní soud ratifikaci posvětil, zůstal Klaus poslední, kdo dokument nepodepsal.

Prezident nakonec vyrukoval s podmínkou. Smlouvu podepíše pouze tehdy, pokud Česko získá výjimku z evropské Charty základních práv, která je součástí smlouvy. Pouze výjimka podle Klause ochrání Čechy před prolomením takzvaných Benešových dekretů. Unie se nakonec na výjimce dohodla, měla by být součástí připravované přístupové smlouvy s Chorvatskem, právně začne platit nejdříve v roce 2011, možná i později. Klaus nakonec s velkým sebezapřením dokument 3. listopadu podepsal a smlouva začala platit 1. prosince.

Poslední třešničku na svou pošramocenou pověst si Česko přidalo výběrem eurokomisaře. Politické strany se nebyly schopny dohodnout na vhodném adeptovi. Premiér Fischer vyhrožoval, že pokud se šéfové ODS a ČSSD neshodnou, přijde kabinet se svým vlastním kandidátem. V nominaci se vystřídala velká řádka jmen. ČSSD prosazovala prodloužení mandátu dosavadnímu eurokomisaři Vladimíru Špidlovi, ODS trvala na exministrovi pro evropské záležitosti Alexandru Vondrovi, vláda vytáhla guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu, Strana zelených zabojovala za ekonoma Jana Švejnara, lidovci podporovali poslance Pavla Svobodu, komunisté chtěli do Bruselu vyslat bývalého kosmonauta a eurokomisaře Vladimíra Remka. Kromě toho se diskutovalo o náměstkovi pro evropské záležitosti Marku Morovi, exministru průmyslu a obchodu Vladimíru Dlouhém a uvažovalo se také o tom, že do Komise by byl vyslán samotný Fischer či šéf ODS Mirek Topolánek.

Nakonec se politici po nejrůznějších dohodách a vyjednáváních shodli na ministrovi pro evropské záležitosti Štefanu Fülem, kterého ve funkci vystřídal australský velvyslanec Juraj Chmiel. Česko nakonec získalo post eurokomisaře pro rozšíření EU.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.
Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

včera

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

včera

včera

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

včera

včera

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

včera

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

včera

včera

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

včera

Aktualizováno včera

včera

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy